reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 1 grudnia. Imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza.
6℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Oleśnica Razem krytykuje: "zbojkotowali dwie sesje, ale diety pobrali w całości!"

Aktualności23.11 o 09:12Komentarzy: 64
Oleśnica Razem krytykuje nieuczestniczenie przez radnych z Oleśnickiego Ruchu Samorządowego w dwóch sesjach zwołanych na wniosek opozycji.* * *

Radni koalicji rządzącej zbojkotowali 2 sesje, ale diety pobrali w całości!

Na 14 października i 21 października 2021 przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski zwołał sesję. Tematyką były kwestie odwołania prezesa i dalszego funkcjonowania spółki OKR ATOL oraz nieprawidłowości w głosowaniu budżetu obywatelskiego (tzw. PESELGATE).

Przewodniczący otworzył sesję wygłaszając formułę: „Szanowni Państwo (...) otwieram XXX nadzwyczajną Sesję Rady Miasta 8 kadencji”, po czym przystąpił do sprawdzenia obecności. Wynikało z niej, że obecnych było 9 radnych (lista obecności sesji z dn. 14 października w zał.). W trakcie obrad głos zabierali radni, radca prawny Urzędu Miasta i sam przewodniczący. Sesje zwołano i odbyły się, choć decyzją przewodniczącego nie zerwalizwano porządku obrad.

Przebieg obu sesji mogą Państwo prześledzić tutaj:

https://www.olesnica.pl/urzad/rok-2021
Teraz przewodniczący twierdzi jednak, że sesji… w ogóle NIE BYŁO (!). To samo zakłamanie powielają radni z klubu radnych burmistrza (ORS). Co zdumiewające, pani radna Ilona Brattig stwierdziła na komisji, że w jej ocenie, zwoływanie tych sesji to: „zawracaniem ludziom głowy”. A radny Jan Mandat mówił o "kaprysach" radnych

Całość dyskusji przedstawiamy na załączonym stenogramie z posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji, który sporządził Paweł Bielański - Radny.

Zachęcamy do przeczytanie tej dyskusji, która wiele mówi o stosunku radnych z ugrupowania burmistrza do swoich ustawowych obowiązków. Aby tego było mało, radni potwierdzili, że dostali pełne diety, bez potrąceń za nieobecność na dwóch sesjach! Oczywiście nie widzą w tym nic niestosownego, a wręcz przeciwnie. Te "pieniądze im się należały"

Dieta to ryczałt - oznajmił radny Jan Mandat i dodał, że "czy jest ich 5 czy 1 pieniądze te same".
I ma rację - tyle, że pod warunkiem, że jako radny będzie na nich obecny! Ale o tym radny ORS najwyraźniej nie wie.

A jak wygląda sprawa wypłaty diet według przepisów prawa?
Aby Państwu wyjaśnić, posłużmy się wyrokami sądów. I tak w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku czytamy:

„Diety należą się radnemu za uczestnictwo w pracach organów powiatu, a nie z tytułu samego faktu bycia radnym. Jeżeli radny nie wypełnia obowiązku udziału w pracach organów powiatu, np. z powodu nieobecności, to diety mu nie przysługują (…)” (sygn. akt II SA/Bk 14/17).

Powyższy fragment orzeczenia Sądu można odnieść również dla rady gminy czy miasta. Radny pełni funkcję społecznie. Dieta nie stanowi wynagrodzenia za pracę, tylko ekwiwalent utraconych korzyści głównie z tytułu pomniejszonego wynagrodzenia za pracę, jak i innych zarobków, które radny mógłby uzyskać w czasie, który poświęca na działalność na rzecz samorządu w związku z obecnością na sesjach rady czy posiedzeniach komisji.
I własne dlatego: „Rada gminy musi ustalić także zasady potrącania diet z tytułu nieobecności radnego na sesjach i podczas prac komisji. W orzecznictwie podnosi się, że w przeciwnym razie tak ustalona dieta traci charakter rekompensacyjny, a przyjmuje charakter stałego, miesięcznego wynagrodzenia (…)” to z kolei wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dn.21 lipca 2015 roku ( sygn. akt: II SA/Op 177/15)

I tak dokładnie jest w Oleśnicy, gdzie Rada Miasta uchwałą w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych, ustanowiła zasady wypłaty diet, określając jednoznacznie, że:
§ 2 Dieta, o której mowa w §1, ulega potraceniu:
1) za nieobecność na sesji Rady o 30%, a w przypadku sesji składającej się z kilku posiedzeń i nieobecności radnego na którymkolwiek potracenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu za nieobecność na tym posiedzeniu,
(…)
3. Podstawa do potraceń diety jest lista obecności z sesji lub z posiedzenia komisji.

Fragment uchwały Rady Miasta w załączeniu.

Brak kworum, a porządek obrad
Co istotne i ważne, według przepisów prawa oraz stanowiska organów nadzoru prawnego wojewodów, wiemy że:
„Zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, przy braku quorum, rada pozbawiona została jedynie możliwości podejmowania uchwał. Jedyną konsekwencją braku połowy ustawowego składu rady, jest zdaniem organu nadzoru, niemożność podejmowania przez radę uchwał. Nie ma natomiast przeszkód, aby rada, na sesji, w której bierze udział mniej niż połowa ustawowego składu, procedowała skutecznie inne punkty porządku obrad.” – ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE NR NK-II.4131.97.2020.AR WOJEWODY PODLASKIEGO . Takich rozstrzygnięć jest dużo więcej!
Dla przypomnienia: w porządku obu sesji nie było uchwał. Porządek obrad mógł być skutecznie realizowany, ale przewodniczący rady uznał (w naszej ocenie błędnie), że nie ma takiej możliwości i przerwał sesję. Co gorsza, nie zakończył sesji formalnie zwyczajowym zwrotem "Zamykam sesję rady miasta", którą wygłasza na każdej sesji. Przewodniczący spakował się i wyszedł z sali obrad, przy konsternacji pozostałych na sali radnych.
Jako klub radnych Oleśnica Razem sprawę nieprawidłowości w przebiegu tych dwóch sesji oraz wypłacenia diet radnym bez potrąceń za nieobecność, będziemy wyjaśniać we właściwych organach. Nie zgadzamy się na działania wbrew przepisom prawa.
Postawę radnych z kolacji rządzącej oraz ich podejście do obowiązków pozostawiamy mieszkańcom.

PS. Na grudniowej sesji radni koalicji rządzącej będę chcieli podnieść sobie wysokość diet. Naszej zgody na podwyżki diet nie będzie.Oleśnica Razem

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (64)

nic nie zrobisz24.11 o 20:08

To fakt, czego się nie dotkną to musza spi....ić. Ale bronsiomaniacy myślą, że tak ma być, nie rozumieją , że może być całkiem inaczej, normalnie.

Zgłoś
Stop Błazeństwom24.11 o 18:50

Małą mądrością rządzona jest Oleśnica! Od przejęcia w..adzy przez J, Omylnego, od tamtej pory sytuacja w O-cy bardzo się pogorszyła i dzisiaj rządzona jest tak małą mądrością, że właściwie mądrością nazwać jej już nie można. Dzisiejsza Oleśnica rządzona jest już wyłącznie przez głupotę. Aby się o tym przekonać wystarczy przyjrzeć się jakiemukolwiek działaniu rządzących z ich sztandarowym hasłem " Co by tu jeszcze spi...ć!?" Oleśnica, widać ma jakieś wyjątkowe szczęście w doborze swoich wielkorządców.

Zgłoś
.24.11 o 17:35

Przy wyborach będziemy to oszustwo pamiętać

Zgłoś
.24.11 o 17:15

" Te pieniądze im się należały" Przy wyborach to oszustwo

Zgłoś
Rozsądny24.11 o 15:58

Bolek, po stokroć popieram

Zgłoś
?24.11 o 15:44

@Bolek, naprawdę nie widzisz tego?

Zgłoś
Bolek24.11 o 15:20

Oleśnica Razem szaleje jak w amoku .Nie myślą o poprawie warunków mieszkańców tylko walczą z wiatrakami. Chcą narobić jak najwięcej szumu i hałasu żeby mieszkańcy ich zapamiętali jako zadymiaczy . Kibol pracuje sumiennie żeby pokazać się z jak najgorszej strony. Nie lepszy jest Siedlecki .Nie wiem czym się popisują chyba głupotą i brakiem profesjonalizmu. Bo przez prawie 4 lata nic mądrego nie powiedzieli. Zajmują się plotami jak baby jarmarczne i tak z Bożą pomocą chcą dotrwać do końca kadencji.Wstydu nie macie panowie "ZAMILCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ" Dobrze że jest czas jarmarków-proponuję stanąć na rynku i bełkotać na 4 strony świata może znajdziecie posłuch u swoich kolesi.,Bo mądrzy ludzie Was słuchać nie będą .Powodzenia w kłapaniu.

Zgłoś
??24.11 o 15:06

Czy przekroczono kolejną granicę łajdactwa

Zgłoś
$$24.11 o 14:57

Czy przekroczono kolejną granicę łajdactea??

Zgłoś
Takie jest prawo24.11 o 12:20

?Diety należą się radnemu za uczestnictwo w pracach organów powiatu, a nie z tytułu samego faktu bycia radnym. Jeżeli radny nie wypełnia obowiązku udziału w pracach organów powiatu, np. z powodu nieobecności, to diety mu nie przysługują (?)? (sygn. akt II SA/Bk 14/17).

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube