reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 1 grudnia. Imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza.
6℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Uczniowski Klub Sportowy Bierutów ma już 15 lat. Czas na podsumowanie!

Sport16.11 o 22:00Komentarzy:
W tym roku swoje 15-lecie obchodzi UKS Bierutów. Publikujemy jego podsumowanie nadesłane przez Barka Purzyńskiego.Uczniowski Klub Sportowy Bierutów widoczny jest na piłkarskiej mapie Dolnego Śląska, i nie tylko, już od 15 lat. Wszystko zaczęło się w 2006 roku, kiedy to nauczyciele WF Przemek Przybylski i Bartek Purzyński, zdecydowali się założyć stowarzyszenie, którego głównym celem był wszechstronny rozwój sportowy dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Bierutów.

I zaczęło się. Początkowo utworzyliśmy dwie grupy: dziewcząt i chłopców. Treningi odbywały się i nadal się odbywają na boisku Orlik przy obecnym przedszkolu oraz na naturalnym boisku przy hali sportowej w Bierutowie.

Dzisiaj klub może pochwalić się już wieloma sukcesami sportowymi, do których niewątpliwie należą m. in. Mistrzostwo Polski Szkół Gimnazjalnych w 2014 roku, ale także 7 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim U-12 „Z podwórka na Stadion” o Puchar Tymbarku, V miejsce w Finale krajowym turnieju „From Schools to Women’s League”. Nasze zawodniczki dwukrotnie zajmowały V miejsca w Finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych.

UKS Bierutów swoją obecność zaznaczał też na wielu turniejach piłkarskich w całej Polsce, zarówno w rozgrywkach dziewcząt, jak i chłopców. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że klub wychował reprezentantki Polski. Paulina Bączek i Agnieszka Kaczorowska to byłe kadrowiczki naszego kraju U-16. Nasze zawodniczki stanowiły tez o sile AZS-u Wrocław. Oprócz wspomnianych Bączek i Kaczorowskiej, wrocławski klub reprezentowały też Marta Urbaniak, Paulina Wrzesińska i Magdalena Kaczorowska. Nasz klub reprezentowała również tragicznie zmarła Laura Szczepaniak, która w 2013 roku na skutek wypadku samochodowego przegrała swój najważniejszy mecz.

Pierwsze kroki w piłkarskim świecie stawiali w UKS Dawid Król, obecnie Parasol Wrocław, Brajan Pluta, obecnie Widawa Bierutów, ale też bracia Michał i Adam Ciszewscy, którzy grali w zespołach juniorskich WKS-u, potem w MKS Pogoń Oleśnica, a obecnie KS Zbytowa. Kolejni bracia trenujący w UKS to Karol i Marcin Klat grający także w oleśnickiej Pogoni, a dziś w KS Zbytowa.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nasz klub także kształtuje i przygotowuje młodych zawodników do grania na lepszym poziomie. I robi to skutecznie. Wyróżniający się młodzi zawodnicy trafiają do wyższych lig oraz szkół sportowych. Są nimi m.in. Wiktor Bielecki – dziś zawodnik FC Wrocław Academy, uczeń SMS Wrocław, Wiktor Dziaduś – zawodnik MKS Miedź Legnica występujący w Centralnej Lidze Juniorów czy Szymon Szymanek i Jakub Pawlik, którzy swoich sił próbują w Pogoni Oleśnica.

Obecnie w Uczniowskim Klubie Sportowym Bierutów trenuje ponad 100 dzieci, które reprezentują nasze miasto w ramach rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych. Nad ich rozwojem czuwają wykwalifikowani trenerzy, a są to Karina Stanisławska-Bęben (wychowanka UKS), Przemek Przybylski, Mariusz Karakuła, Łukasz Szczypkowski oraz Adam Besz. Nasze drużyny reprezentują nie tylko miasto, gminę czy powiat, ale także województwo na różnych szczeblach osiągając wysokie wyniki sportowe.

W 2013 roku nasz klub zadebiutował w rozgrywkach III ligi seniorek. Debiut wypadł okazale, a zwycięstwo 10:0 nad drużyną Grom Udanin na stale wpisało się w historię klubu. Dziś zespół seniorek rywalizuje w IV lidze. Jest to wynik reorganizacji rozgrywek na Dolnym Śląsku. Trzon zespołu stanowią dziewczęta będące wychowankami Przemka Przybylskiego. Ponadto występują też byłe zawodniczki MKS Oława, ale także Eliza Zdanowicz, była zawodniczka ŻAP Sukces Oleśnica.

Funkcjonowanie klubu to też finanse. Nasz klub utrzymuje się z składek członkowskich, ale również dzięki wsparciu Miasta i Gminy Bierutów oraz pozyskanych dofinansowań z Ministerstwa Sportu.

Tuż przed startem obecnego sezonu IV ligi do naszych sponsorów dołączyła oleśnicka GAMA DUBANOWICZ S.J., dolnośląski lider wśród dystrybutorów wędlin, mięsa i drobiu. To właśnie dzięki właścicielom firmy, a w szczególności panu Jarosławowi, nasze seniorki występują w nowych strojach. Dzięki temu oleśnicka GAMA jest widoczna w różnych miejscach Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Uczniowski Klub Sportowy nadal widoczny będzie na piłkarskiej mapie Polski. Jestem o tym przekonany, gdyż trenują tu zawodniczki i zawodnicy, którzy z roku na rok podnoszą swoje piłkarskie umiejętności. Już niedługo się o tym przekonamy.

Bartek Purzyński

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube