ogłoszenie
reklama
reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 20 października. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa.
13℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Olbrzymie podwyżki cen gazu. Czym są spowodowane?

Aktualności13.10 o 08:11Komentarzy: 85
Wielu mieszkańców powiatu oleśnickiego alarmuje, że jeden z dostawców gazu poinformował o dużych podwyżkach za dostarczanie tego surowca. Portal MojaOlesnica.pl sprawdził, czym jest to spowodowane.Olbrzymie podwyżki cen gazu

- W ostatnich dniach media informują o bulwersującej podwyżce cen gazu dostarczanej przez GEN GAZ ENERGIA w Tarnowie Podgórnym aż o 170%. Okazuje się że do Twardogóry, Międzybórz i Dobroszyc gaz ziemny jest dostarczany przez tego samego dostawcę i mieszkańcy tych gmin również otrzymują pisemne informacje z GEN Gazu o podwyżce cen tego paliwa. Okazuje się że cena gazu w naszych gminach została podniesiona o 100%. SZOK - informują mieszkańcy.

Nasza redakcja otrzymała już wiele podobnych wiadomości. W dalszej perspektywie, ogrzewanie domostw może okazać się niezwykle kosztowne. Dodajmy do tego funkcjonowanie firm, które będą musiały podnieść ceny swoich produktów lub usług, aby móc opłacić rachunki.

Dlaczego jest tak drogo?

Surowiec, jakim jest gaz, jest importowany głównie z Rosji. - Z czego wynikają podwyżki cen gazu? Jak tłumaczył na antenie Polsat News reporter Michał Stela, wzrost cen surowca związany jest m.in. ze sporem o uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Prezydent Rosji liczył bowiem na szybkie uruchomienie rurociągu, co spotkało się z oporem części państw europejskich. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zwiększa presję na Rosja, domagając się aby ta zwiększyć dostawy gazu do Europy. Na razie bowiem dostawy te są zdecydowanie ograniczone co wpływa na ceny gazu, a co za tym idzie ceny ropy - poinformował portal polsatnews.pl.

Natomiast portal money.pl napisał, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poprosił unijną komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu, rosyjskiego giganta gazowego.

G.EN Gaz Energia wyjaśnia

Portal MojaOlesnica.pl poprosił dostawcę o wyjaśnienia. - Wprowadzenie zmian cen w obowiązującej Taryfie i Cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Spółka G.EN Gaz Energia musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców, we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - czytamy w komunikacie.

- Jednocześnie informujemy, że Spółka prowadzi dialog z przedstawicielami gmin, które się do nas zgłosiły, w celu znalezienia rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom gmin, dotkniętych obecną sytuacją rynkową. Spółka G.EN nie jest właścicielem źródeł, z których wydobywany jest gaz oraz nie ma możliwości zakupu gazu zaazotowanego od innego wydobywcy - tłumaczy spółka.

- Ceny dominującego dostawcy gazu u w Polsce, według Cennika nr 6 dla odbiorców biznesowych, w przypadku gazu wysokometanowego, wynoszą średnio 29 gr/kWh, a te proponowane w cennikach przez G.EN. Gaz Energia 23 gr/kWh. Wzrost cen paliwa gazowego wynika głównie z większego zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co ma związek z niższymi temperaturami, zwiększonym popytem przemysłowym w okresie po pandemii, oraz produkcją energii elektrycznej w Europie. Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do stawek, które będą bardziej atrakcyjne dla naszych Klientów - podsumowuje G.EN Gaz Energia.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (85)

***** ***13.10 o 22:00

***** ***

Zgłoś
tolek13.10 o 21:24

No trzeba odać 500+ 14 emeryturę dotacje na piec gazowy w tym pisowskim syfie nic darmo niema odacie z nawiązka

Zgłoś
Nigdy Więcej13.10 o 21:12

To już wiadomo czyja wina?https://www.rp.pl/biznes/art19010791-wicepremier-jacek-sasin-drogi-gaz-to-wina-tuska

Zgłoś
Europejczyk13.10 o 20:02

Debilom mówią w TVP, że to wszystko wina Tuska i PO żeby robić im dalej wodę z mózgu i zrzucić na kogoś winę za nieudolne rządy Pi$

Zgłoś
UE-TAK.PIS-NIE13.10 o 19:21

UE jest parasolem chroniącym Polaków przed faszystowskim pisem. Prawie 90% Polaków chce być w Unii i ok 50% boi się,że PIS nas z niej wyprowadzi. To jest realne zagrożenie, PIS jest nieobliczalny i próbuje wprowadzić w Polsce dyktaturę a la Łukaszenko. "...pytanie zadane respondentom brzmiało: "Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?" Odpowiedzi "tak" udzieliło w sumie 49 proc. ankietowanych, z czego 20 proc. z nich odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 29 proc. - "raczej tak". Przeciwnego zdania jest w sumie 40 proc. pytanych, z których 11 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 29 procent - "raczej nie". Odpowiedzi "Nie wiem / trudno powiedzieć" udzieliło 11 proc. ankietowanych." https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8017665,polska-unia-europejska-pis-polexit-sondaz.html

Zgłoś
ja13.10 o 18:30

6-letnia polityka PIS-iorów wychodzi nam bokiem. Myślą, że Polska jest najważniejsza na kuli ziemskiej i z nikim nie muszą nic ustalać. To tak nie działa. Jesteśmy z każdym sąsiadem i USA skłóceni a za moment Putin wciągnie nas przez dziurkę od nosa...I jeszcze ten nowy(nie) ład który złupie Polaków do cna. A emeryci ( w większości elektorat pis)się cieszą bo niby emerytura bez podatku...jasne..a zdrowotne odliczane od dochodu? Dostaną 100-parę złoty a za to podwyżka gazu, pradu, cen w sklepach. Dołożą jeszcze do tego interesu...może wtedy otworzą oczy.

Zgłoś
Do X13.10 o 18:06

Kretynie,ze deszcz pada to też wina Tuska!? Od 6 lat rządzi pislam i to do nich miej pretensje!!! To przez nich są te podwyżki!!! Zacznij myślec cepie pisowski!!!

Zgłoś
X13.10 o 17:29

Ceny gazu w górę. I trzeba bedzie przez rudego kupowac gaz od Angeliny a ona ma umowe z Wladkiem. O to chodzi zeby w bambuko zrobic cala Europe. Obudza sie wszyscy z reka w nocniku.

Zgłoś
Oleśniczanin13.10 o 17:11

16:34 i 16:49 tępy pisowski troll i kretyn

Zgłoś
Adrian13.10 o 16:52

W końcu coraz więcej zarabiamy, nie ma co narzekać.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube