ogłoszenie
reklama
reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 28 października. Imieniny Szymona, Tadeusza, Judy.
10℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Olbrzymie podwyżki cen gazu. Czym są spowodowane?

Aktualności13.10 o 08:11Komentarzy: 85
Wielu mieszkańców powiatu oleśnickiego alarmuje, że jeden z dostawców gazu poinformował o dużych podwyżkach za dostarczanie tego surowca. Portal MojaOlesnica.pl sprawdził, czym jest to spowodowane.Olbrzymie podwyżki cen gazu

- W ostatnich dniach media informują o bulwersującej podwyżce cen gazu dostarczanej przez GEN GAZ ENERGIA w Tarnowie Podgórnym aż o 170%. Okazuje się że do Twardogóry, Międzybórz i Dobroszyc gaz ziemny jest dostarczany przez tego samego dostawcę i mieszkańcy tych gmin również otrzymują pisemne informacje z GEN Gazu o podwyżce cen tego paliwa. Okazuje się że cena gazu w naszych gminach została podniesiona o 100%. SZOK - informują mieszkańcy.

Nasza redakcja otrzymała już wiele podobnych wiadomości. W dalszej perspektywie, ogrzewanie domostw może okazać się niezwykle kosztowne. Dodajmy do tego funkcjonowanie firm, które będą musiały podnieść ceny swoich produktów lub usług, aby móc opłacić rachunki.

Dlaczego jest tak drogo?

Surowiec, jakim jest gaz, jest importowany głównie z Rosji. - Z czego wynikają podwyżki cen gazu? Jak tłumaczył na antenie Polsat News reporter Michał Stela, wzrost cen surowca związany jest m.in. ze sporem o uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Prezydent Rosji liczył bowiem na szybkie uruchomienie rurociągu, co spotkało się z oporem części państw europejskich. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zwiększa presję na Rosja, domagając się aby ta zwiększyć dostawy gazu do Europy. Na razie bowiem dostawy te są zdecydowanie ograniczone co wpływa na ceny gazu, a co za tym idzie ceny ropy - poinformował portal polsatnews.pl.

Natomiast portal money.pl napisał, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poprosił unijną komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu, rosyjskiego giganta gazowego.

G.EN Gaz Energia wyjaśnia

Portal MojaOlesnica.pl poprosił dostawcę o wyjaśnienia. - Wprowadzenie zmian cen w obowiązującej Taryfie i Cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Spółka G.EN Gaz Energia musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców, we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - czytamy w komunikacie.

- Jednocześnie informujemy, że Spółka prowadzi dialog z przedstawicielami gmin, które się do nas zgłosiły, w celu znalezienia rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom gmin, dotkniętych obecną sytuacją rynkową. Spółka G.EN nie jest właścicielem źródeł, z których wydobywany jest gaz oraz nie ma możliwości zakupu gazu zaazotowanego od innego wydobywcy - tłumaczy spółka.

- Ceny dominującego dostawcy gazu u w Polsce, według Cennika nr 6 dla odbiorców biznesowych, w przypadku gazu wysokometanowego, wynoszą średnio 29 gr/kWh, a te proponowane w cennikach przez G.EN. Gaz Energia 23 gr/kWh. Wzrost cen paliwa gazowego wynika głównie z większego zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co ma związek z niższymi temperaturami, zwiększonym popytem przemysłowym w okresie po pandemii, oraz produkcją energii elektrycznej w Europie. Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do stawek, które będą bardziej atrakcyjne dla naszych Klientów - podsumowuje G.EN Gaz Energia.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (85)

taka prawda..15.10 o 08:50

To przez waszego Herr Thuska i jego poparcie dla Nord Stream 2 oraz przez uległość UE wobec Putina .Ale skąd tuskowe matołki mają to wiedzieć oglądając szczujnie tvn. Weźcie lepiej świeczki i idźcie bronić WOLNYCH SONDÓW i nie zapomnijcie o KONSTYTUCJI

Zgłoś
Oleśniczanin14.10 o 19:35

To wszystko przez piss

Zgłoś
Jan beton14.10 o 12:22

Profesor sasin mowi ze to wszystko wina Tuska. Mały Prezes wielkim ego przytakiwał i klaskał

Zgłoś
Europejczyk14.10 o 11:12

Ta zmowa to efekt rządów Pi$ i Kaczyńskiego

Zgłoś
Proste14.10 o 07:52

Gazprom , Merkel i Putin. To dzięki tej zamowie jest taka cena. Chorzy z nienawiści do PiS tego nie są w stanie zrozumieć

Zgłoś
hehehe14.10 o 07:22

Jak ten PiS nas okrada ... niedlugo benzyna po 7 zł :)

Zgłoś
***** ***13.10 o 23:31

Ile musi kosztować paliwo czy bochenek chleba żeby zwolennicy pisuaru przejrzeli na oczy ?!!! Z yarkiem bliżej nam do Łukaszenki niż cywilizacji Europy. Z drugiej strony czy katolicki rząd, tak często na kolanach w Toruniu czy Częstochowie , powinien wywozić DZIECI do lasu ???

Zgłoś
Tusku chudy rój.13.10 o 23:10

"Chcesz być sługą Nieca i Ruska popieraj D. Tuska" - tak leciało na pasku " W tyle Wizji"

Zgłoś
***** ***13.10 o 22:37

Bogus spiedralaj

Zgłoś
BogusBMW13.10 o 22:28

Węgla Polska ma na 100 lat, powinni to wykorzystać. Co do gazu, to w danej chwili to problemy w Rosji. Nie ma tu kogo obwiniać, na pewno nie obecny rząd.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube