ogłoszenie
reklama
reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 27 października. Imieniny Iwony, Sabiny, Wincentego.
8℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki. EtnoPolska 2021 [ZDJĘCIA]

Kultura13.10 o 07:28Komentarzy:
W 2021 r. Gminne Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach pozyskało środki w wysokości 44 tys. złotych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.

Zobacz galerię zdjęćDotacja przeznaczona została na zakup strojów ludowych dla zespołu Sąsiadeczki z Dobrzenia. Biesiada z folklorem, która obyła się w sobotę, 9 października w dobroszyckiej muszli koncertowej, była okazją do podsumowania projektu. Obok organizatorów - zespołu Niezła Paka, oraz gościnnie występującego zespołu Sasanka z Rudnej, zespół Sąsiadeczki miał okazję do zaprezentowania się w nowych strojach.

Zadanie realizowane było na przestrzeni kilku miesięcy i składało się z różnorodnych działań, które miały doprowadzić do wyboru stroju najbardziej dopasowanego do profilu zespołu, związanego z miejscem nie tylko prowadzenia działalności ale też pochodzenia członków i prezentowanym repertuarem.

Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym, Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członkowie i członkinie Sąsiadeczek zwiedzili wystawę stałą pt. Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość oraz wzięli udział w spotkaniu z kustosz Działu Tkanin i Strojów Hanną Gollą.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty etnograficzne prowadzone w świetlicy wiejskiej w Dobrzeniu pod okiem Marty Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz dr Anny Kurpiel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty pełniły funkcję integracyjną dla członków oraz pomogły w wyborze najbardziej odpowiedniego stroju. Zespół zdecydował się na unowocześnioną wersję stroju dolnośląskiego. 

Strój damski składa się z: bluzki, spódnicy gorsetu, katanki, chusty, zapaski, czepca lub wianka oraz butów. W skład stroju męskiego wchodzi kamizela, spodnie, koszula, marynarka oraz buty.
Następnie odbyły się warsztaty haftu, które pozwolą na samodzielne ozdobienie wybranych elementów stroju przez członków i członkinie Sąsiadeczek. Prowadziła je doświadczona hafciarka Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Zobacz galerię zdjęć

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube