ogłoszenie
reklama
reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 20 października. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa.
14℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Zaproszenie na królewski koncert organowy. Zagra dr Michał Szostak

Kultura19.09 o 07:44Komentarzy:
26 września odbędzie się "Królewski koncert" organowy doktora Michała Szostaka w Wilkowie. Wstęp wolny.W niedzielę, 26 września 2021 roku w kościele św. Mikołaja w Wilkowie przy ulicy Długiej nr 1, odbędzie się koncert organowy w wykonaniu dra Michała Szostaka. To wirtuoz gry organowej, o którym można bardzo dużo pisać anonsując tę postać, gdyż jego osiągnięcia artystyczne są nad wyraz bogate, ale nie tylko, gdyż jest on również uznanym teoretykiem, w tym organologiem prowadzącym badania dotyczące tego niezwykłego instrumentu, jakim są organy. Michał Szostak studiował grę na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także improwizację organową w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie.

Jest pierwszym Polakiem, który uzyskał certyfikat królewskiego towarzystwa The Royal College of Organists w Londynie. Swe umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich na całym świecie. Jest doktorem sztuk muzycznych w zakresie gry na organach. Prowadzi czynną działalność koncertową w krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Afryki wykonując kilkadziesiąt recitali rocznie. Jest autorem książek nt. organów, a jego artykuły pojawiają się regularnie w periodykach polskich, brytyjskich, amerykańskich oraz kanadyjskich. Przez wiele lat pracował jako organista w sanktuarium w Licheniu Starym, gdzie grał na największych 157-głosowych organach w Polsce posiadających 6 klawiatur manuałowych oraz klawiaturę nożną. Nagrał szereg płyt CD w kraju i zagranicą, a także był współautorem cyklu audycji radiowych nt. organów.

Koncert organisty z certyfikatem królewskiego towarzystwa The Royal College of Organists w Londynie bez przesady zatem można określić mianem „koncertu królewskiego”, jak określono to w nagłówku. Z takim więc przesłaniem skorzystajmy z nadarzającej się okazji i udajmy w dniu koncertu do kościoła św. Mikołaja w Wilkowie na recital tego niezwykłego artysty, żeby móc posłuchać jego wykonań na żywo.

Kościół św. Mikołaja w Wilkowie jest obiektem zabytkowym sięgającym swoimi korzeniami wieków średnich. Został zniszczony efektem działań II wojny światowej niemal do poziomu ruiny, a razem z nim znajdujące się tu wówczas organy. Determinacją lokalnej społeczności z Wilkowa kościół został odbudowany i rozbudowany do obecnego kształtu oraz oddany do ponownego użytkowania w roku 1957. W roku 2015 podjęto decyzję o zakupie nowych cyfrowych organów i powierzono ich realizację firmie Magnus Ziemowita Brodzikowskiego. Jest to instrument wyposażony w komputer oraz system nagłośnienia dysponujący zarejestrowanym brzmieniem każdej piszczałki, a nawet pracy dmuchawy, traktury, klawiatur organów z 1973 roku firmy Marcussen & Son z kościoła św. Wawrzyńca w Rotterdamie. Organy w Wilkowie posiadają 61 głosów, 3 klawiatury manuałowe oraz klawiaturę nożną.

Grzegorz Michalak

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube