reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 lipca. Imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego.
16℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Uwaga na bąblowicę! Komunikat oleśnickiego sanepidu

Aktualności18.07 o 10:38Komentarzy: 13
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy ostrzega przed bąblowicą. Publikujemy nadesłany komunikat.Na zebranych w lesie brudnych jagodach, malinach, poziomkach czy grzybach może bytować groźny pasożyt, tasiemiec bąblowcowy. A choroba, którą wywołuje, to bąblowica. To właśnie latem dochodzi do największej liczby zachorowań na bąblowicę. Jest ona trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Oszacowano, że na całym świecie występuje około 2-3 milionów przypadków bąblowicy u ludzi. Według raportu Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH w 2019 roku w Polsce potwierdzono występowanie echinokokozy u 70 pacjentów, natomiast w 2020 roku odnotowano18 przypadków.

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Najczęściej do zakażenia dochodzi po zjedzeniu nieumytych jagód, borówek i poziomek.

Jakie są objawy bąblowicy?

Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, najczęściej umiejscawiają się w: wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Osoba zakażona bąblowcem może nie odczuwać żadnych objawów nawet od 5 do 20 lat, a do rozpoznania obecności intruza dochodzi przypadkowo, np. podczas badania obrazowego jamy brzusznej.

Narzędziami diagnostycznymi umożliwiającymi potwierdzenie zachorowania na echinokokozę mogą być:
- immunoenzymatyczny test ELISA (Enzyme-linked Immunosorbent Assay),
- technika Western-Blot, która wykorzystuje specyficzne przeciwciała,
- metody genetyczne, np. PCR lub RFLP-PCR,
- badanie ultrasonograficzne (USG), które umożliwia zobrazowanie torbieli z pasożytem

Prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego skutkują najczęściej dobrym rokowaniem i wyleczeniem pacjenta.

Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina podstawowe zasady profilaktyki bąblowicy:
- zachowujmy zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
- pamiętajmy o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
- myjmy lub poddawajmy obróbce termicznej owoce leśne,
chrońmy posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczajmy śmietniki, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
- regularne odrobaczajmy zwierzęta domowe preparatami działającymi na tasiemce.

źródło: PSSE w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (13)

,20.07 o 21:05

No nie prawdopodobne następna epidemia .no może przewyższy wasza super pseudo koronkę. Ale niedługo wyjdzie na jaw wasza plan Demia zaplanowana.pozdr.myslacych

Zgłoś
MojaOlesnica.pl19.07 o 02:29

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
***** ***18.07 o 20:37

Największa bąblownica to marta z rodu kaczorów. Tylu mężów to żadna panna nie miała....

Zgłoś
X18.07 o 18:14

Następny wirus

Zgłoś
Robo18.07 o 17:03

Przynajmniej jedna instutucja publikuje tutaj coś rzeczowego i nie mającego w żadnym stopniu odniesieniu do polityki (pomijam kwestię komunikatów związanych z COVID ale one w tym przypadku były z pewnością oficjalnymi komunikatami ministerstwa zdrowia). Instytucja chyba wciąż nieupolityczniona przynajmniej na szczeblu lokalnym, pewnie dlatego że trzeba się tutaj znać na robocie, pracować często ,,za dwoje"(nie przypominam sobie aby koszty finansowania służb sanitarnych i epidemiologicznych były gdziekolwiek przedstawiane jako horrendalnie wysokie ale równie dobrze mogę się mylić:) Tak czy siak zupełnie bezstronnie stwierdzam, że to trochę tacy cisi i skromni bohaterowie tych [email protected][email protected]$ych czasów.

Zgłoś
Tata18.07 o 16:35

Kocham Wasze komentarze

Zgłoś
Pytam18.07 o 14:46

Czy mogę podać adres żeby mi 2itry dostarczyć ale po dychu?

Zgłoś
M18.07 o 14:45

Aleś ty glupi

Zgłoś
Watykańczyk18.07 o 14:06

Pasożyty są przerażające. Podobnie jak te co pobierają 500+ bombelkowe zapalenie mózgu i dobrego ten diabeł toruński z wiadomej rozgłośni

Zgłoś
Bramkarz18.07 o 14:04

PiSowska bąblowica atakuje!

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube