reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 lipca. Imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego.
18℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Siódma odsłona Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski. Start w niedzielę z rynku!

Sport17.07 o 09:24Komentarzy:
Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski w niedzielę, 18 lipca wystartuje z Oleśnicy do mety w Długołęce. Udział zapowiedziało 18 polskich i międzynarodowych ekip, w sumie ponad stu zawodników.


fot. Ola Sulikowska

To siódma edycja wyścigu państw Grupy Wyszehradzkiej, rozgrywanego od 2014 roku jako impreza z kalendarza UCI Europe Tour z kategorią 1.2. Klasyk, z powodu pandemii, nie odbył się w roku ubiegłym w żadnych z organizujących go krajów. W bieżącym sezonie serię 10 lipca otworzyła rywalizacja na Węgrzech, dzień później rozegrana została edycja słowacka. W sobotę, 17 lipca areną zmagań kolarzy będą szosy wokół Brna, a następnego dnia Oleśnica powita kolarzy, którzy ścigać się będą na 147-kilometrowej trasie z metą w Długołęce.

Na starcie kolarze staną o godzinie 13:30, ale na oleśnickim rynku pojawią się już godzinę wcześniej, żeby podpisać listę startową i wziąć udział w prezentacji ekip. Są wśród nich polskie teamy, takie jak Mazowsze Serce Polski, Voster ATS Team, TC Chrobry SCOTT Głogów czy LUKS „Trójka” Piaseczno, ale także zespoły z Czech, Izraela, Białorusi, Bułgarii, Słowacji, Węgier i Włoch. W składzie rezerwowym Vostera jest mistrz Polski Maciej Paterski, który wygrał ten wyścig w 2018 roku (była to jak dotąd najdłuższa, licząca 182 km edycja V4-Grand Prix Polski), a w kolejnym sezonie był drugi.

Na starcie zobaczymy Pawła Franczaka, który w ostatniej edycji (z 2019 roku) był trzeci i Sylwestra Janiszewskiego, który stanął na najniższym stopniu podium w 2017 roku. Spośród Polaków na trasie między Oleśnicą a Długołęką powalczą także m.in. Karol Domagalski, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Paweł Cieślik, Szymon Rekita, Paweł Szóstka, Bartosz Rudyk, triumfator rozegranego niedawno Grand Prix Doliny Baryczy-Memoriału Grundmanna i Wizowskiego oraz dobrze zapowiadający się młodzieżowiec z „Chrobrego” Damian Bieniek.

Zanim peleton wyruszy w kierunku Długołęki, kolarze ścigać się będą po ulicach miasta, w sumie przyjdzie im pokonać pięć rund po 2,9 km każda. Po ostatniej wyjadą na osiem okrążeń na 13,4-kilometrowej pętli poprowadzonej po szosach Gminy Oleśnica, by po 18-kilometrowym dojeździe mniej więcej o godzinie 17 pojawić się na mecie w Długołęce. Poznamy wówczas zwycięzcę siódmej odsłony Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski.

Wyścig nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie Visegrad Fund, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Miasta Oleśnica, Gminy Oleśnica i Gminy Długołęka.

Historia Visegrad 4 Bicycle Race

Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszechradzkiej w 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odbył się wówczas rajd kolarski dla amatorów, w którym grupa około 300 kolarzy pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. W 2014 w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od 2015 wyścigi w ramach cyklu rozgrywane są w różnych terminach.

rd, źródło: mat. prasowe

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube