reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 lipca. Imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego.
19℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Książka na weekend. Odlotowa propozycja oleśnickiej biblioteki

Kultura11.07 o 06:28Komentarzy:
W "Książce na weekend" tym razem "odlotowa" propozycja prosto z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży "Pod Sową"!* * *

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Na wakacyjny weekend tym razem polecam zbiór fantastycznych, chociaż z fantastyką nie mających nic wspólnego, opowiadań o polskich lotniczkach i lotnikach. Ich ciekawa treść przypadnie z pewnością do gustu pasjonatom lotnictwa - zarówno tym młodszym jak i nieco starszym - ale nie tylko. Wszak miło poczytać o tych, którzy od dzieciństwa marzyli, by siąść za sterami samolotu, wzbić się w powietrze i poszybować w przestworzach. I te marzenia spełnili. Jak głosi podtytuł książki, nie zabraknie opowiadań o wspaniałych dziewczynach lotniczkach, które już przed wojną rozsławiały Polskę w powietrzu. Przeczytacie chociażby o Hance malarce i pilotce oraz czterech innych kapitalnych lotniczkach, które brawurowo rywalizowały w rajdzie polskich lotniczek dookoła granic Rzeczpospolitej.

Z tej pięknie ilustrowanej książki czytelnicy dowiedzą się między innymi o najbardziej wyczerpującym rajdzie samolotowym dookoła Europy, w jakim brali udział porucznik pilot Franciszek Żwirko i inżynier pilot Stanisław Wigura. Nie mniej ciekawa jest opowieść o kolejnym niezwykłym bohaterze, Marcelim Ostrowskim, który w Anglii walczył jako strzelec pokładowy w 301 Dywizjonie Bombowym.

Opowiadania o prawdziwych lotniczkach i lotnikach uszeregowano od tych dawnych, dotyczących czasów przedwojennych, do tych najbardziej aktualnych i współczesnych - aż po kosmiczną wyprawę Mirosława Hermaszewskiego. Ta chronologia sprawia, że czytelnik wyruszy także w historyczną podróż i zaobserwuje co się zmieniło w polskim lotnictwie i do jakich ważnych celów wykorzystuje się samoloty.

Zachęcam do lektury książki Anny Litwinek z genialnymi ilustracjami Adama Wójcickiego oraz do wakacyjnego spaceru po Oleśnicy, w której wiele lat doskonalili się polscy lotnicy. Z pewnością nazwy ulic skłonią do rozmów z dziećmi o tej pięknej dyscyplinie i niezwykłej pasji.

Anna Zielińska-Rybak

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube