reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 maja. Imieniny Igi, Miry, Lwa.
15℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Świat nie istnieje. Forma Otwarta Oleśnica zaprasza na wystawę prac Pawła Jarodzkiego

Kultura1.05 o 09:07Komentarzy:
Od 1 maja do 26 czerwca w Formie Otwarta Oleśnica będzie można oglądać wystawę Pawła Jarodzkiego "Świat nie istnieje".* * *

01 maja -26 czerwca, 2021
Forma Otwarta Oleśnica, Rynek 26

Zapraszamy na prywatne oprowadzania w czasie trwania wystawy. Rezerwacja online przez FB lub maila: [email protected]
Uwaga: w związku z pandemią działamy w "reżimie sanitarnym".

"Świat nie istnieje"
Paweł Jarodzki

Forma Otwarta Oleśnica ma zaszczyt przedstawić “Świat nie istnieje”, wystawę indywidualną Pawła Jarodzkiego (ur. 1958 we Wrocławiu), na której zaprezentujemy jego najnowsze prace. Ekspozycja trwać będzie od 1 maja do 26 czerwca, 2021.

Świat pomysłów, teren przekształcony myślą. Nowe prace wrocławskiego artysty Pawła Jarodzkiego badają spontaniczne związki pamięci z faktami, poprzez proces tworzenia map. Poprzez dekonstruowanie map fizycznych i ponownie ich składanie w formie kolażu ze znalezionych materiałów, wizerunków, symboli autor współtworzy psychogeograficzną sieć możliwości. Nostalgia za papierowymi mapami staje się metaforą absurdu w erze blokad, sankcji i satelit.

“[...] Jakiś czas temu odwiedziłem znajomego, który kupił sobie GoPro. Zorganizował więc imprezę, żeby pokazać nam nagrania z tej kamery i naprawdę przez 20 minut nie było tam nic oprócz wody, i jego ciężkiego sapania, wszyscy zaczęliśmy ziewać, a on zapewniał nas, że po prawej zaraz będzie żółw [...]”

Kierując się cytatem wyrwanym z kontekstu „Świat nie istnieje”, przedstawia tajemniczy świat uroku i intryg stworzony z malarską rozkoszą. Piękna i kąśliwa, kpiąca i posępna seria splata ze sobą symbole śmierci i minerałów. Sam ląd jest nieprzeniknioną areną, na której śmiejemy się z kartonowych czaszek, a ezoteryczne figury stają się odniesieniami wabiącymi nasze niepotwierdzone niczym przypuszczenia. Na niepokojącej granicy pomiędzy myślą, a wiarą nasze najpotężniejsze wspomnienia równoległe są liniom rysowanym na piasku, wyobrażenia dotyczące terytorium, historii oraz narodowych granic rozpadają się w świat nicości.

Adaptując logo fikcyjnej gazety “Gotham Globe”, znanej z drukowania nocnych spisków zamaskowanych mścicieli, Jarodzki zmienia jej nazwę, proklamując jednocześnie, że „Świat nie istnieje”. Tytuł nawiązuje do historycznej postawy solipsyzmu, filozoficznej idei, mówiącej o tym, że poza naszym umysłem nic nie jest pewne. Egzystencjalne odchylenia spajają powtarzające się motywy, wprowadzane seryjnie z subtelną manipulacją. Baryłka oleju, róża oraz alegoryczne szkielety. Odniesienia do fizyczności oraz ziemskich zasobów są wyolbrzymione, przedstawione w postaci sentymentalnych motywów. Backhandowy zwrot do tradycji malarskich vanitas, widoczny jest zarówno kwestionowanych jak i legitymizowanych poprzez powtórzenia, a jednocześnie ironicznie zredukowanych do ornamentu, w typowym dla Jarodzkiego stylu.

Artysta, pisarz i pedagog, Paweł Jarodzki (ur. 1958 we Wrocławiu) wypracował w swojej 30-letniej karierze unikalny, liryczny głos, prezentując krytykę i komedię zarówno poprzez wystawy, jak i komiksy. Profesor prowadzący pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator BWA Wrocław. Współzałożyciel legendarnej grupy LuXuS we Wrocławiu (aktywna od 1984 do teraz). Prace Jarodzkiego znajdują się w zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, wystawiane są w całej Polsce, jak i Europie, jego komiks “Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski” został opublikowany przez Korporację Ha!art.

Text: Sam Stevens
tłum. Aleksandra Wałaszek

Wystawa powstała we współpracy Fundacji Art House z kuratorem Krzysztofem Wałaszkiem.

Projekt realizowany w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube