reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 maja. Imieniny Igi, Miry, Lwa.
15℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Wystawa plakatów proekologicznych na placu Zwycięstwa w Oleśnicy [ZDJĘCIA]

Kultura22.04 o 09:14Komentarzy:
Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi Z tej okazji MOKiS zaprasza na pl. Zwycięstwa, gdzie można zobaczyć wystawę plakatów proekologicznych autorstwa Andrzeja Pągowskiego, które podarował fundacji Nasza Ziemia.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzeniaJest to wyjątkowa wystawa plakatów autorstwa wybitnego polskiego artysty Andrzeja Pągowskiego, które na przestrzeni 25 lat przygotował non profit dla Fundacji Nasza Ziemia. Każdy z plakatów to unikatowe i wartościowe artystycznie dzieło - ekologiczna lekcja, która trafia w samo sedno ekologicznego problemu współczesnego świata. Wystawa jest dostępna od dzisiaj do końca czerwca.

Andrzej Pągowski - absolwent poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Zajmuje się także ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych, wyróżnienia) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Od 1994 roku dla Fundacji Nasza Ziemia przygotował projekty plakatów dla Akcji Sprzątanie świata-Polska oraz projekty plakatów ekologicznych programów edukacyjnych.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

źródło: MOKiS

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube