reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 maja. Imieniny Igi, Miry, Lwa.
25℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Akcja Żonkile. Złożono kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga [ZDJĘCIA]

Aktualności19.04 o 12:07Komentarzy:
Oleśnica po raz kolejny włączyła się w obchody akcji "Żonkile". Dziś odbyło się złożenie kwiatów w miejscu, gdzie mieściła się oleśnicka synagoga żydowska.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia* * *

MOKiS bierze udział w Akcji ŻONKILE

19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz dziewiąty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy bierze udział w akcji już po raz szósty. W tym roku 19 kwietnia razem z przedstawicielami Urzędu Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta złożymy kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

Będziemy także promować ogólnopolskie obchody akcji na naszym Facebooku i stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną przygotowaną przez Muzeum POLIN.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

MOKiS

* * *

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube