reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
9℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Uwaga na cyberoszustów! Ważny komunikat policji

Aktualności9.04 o 09:10Komentarzy: 1
W dobie panującej pandemii, wiele naszych aktywności musieliśmy przenieść do sieci. Wykorzystują to oszuści, którzy wykazują coraz większą aktywność w Internecie i wciąż wymyślają nowe sposoby, aby pozbawić nas naszych oszczędności.W czasie panującej pandemii, kiedy większość osób musi zmierzyć się z pracą bądź nauką zdalną, Internet stał się nieodłącznym elementem życia wielu z nas. W obliczu takiej sytuacji, coraz więcej naszych aktywności przenosimy do sieci, dzięki czemu dużo spraw możemy załatwić szybciej, łatwiej i bez wychodzenia z domu.

Niestety, często wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy pod różnymi legendami starają się uzyskać dostęp do naszych komputerów czy urządzeń mobilnych, aby przy ich pomocy przejąć nasze pieniądze. Wiele zagrożeń niesie ze sobą zwłaszcza powszechne korzystanie z bankowości elektronicznej, która pozwala nam płacić za zakupy, opłacać rachunki i zarządzać naszymi oszczędnościami.

Podczas internetowych transakcji bardzo szybko możemy stać się ofiarą cyberoszustów, którzy podszywając się pod naszego kontrahenta, są w stanie w prosty sposób przechwycić nasze dane do logowania i za ich pomocą „wyczyścić” nam konto bankowe z wszelkich środków pieniężnych.

Najpopularniejsze metody działania cyberoszustów:

- Udostępnienie pulpitu: chcesz zainwestować oszczędności z szybką gwarancją zysku i w tym celu udostępniasz pulpit swojego komputera pracownikowi firmy inwestycyjnej - uważaj, to oszustwo! To jeden z najnowszych sposobów działania przestępców pragnących pozbawić nas pieniędzy. Podszywając się pod firmę zajmującą się inwestowaniem kapitału w różnego rodzaju kruszce, papiery wartościowe czy akcje giełdowe, cyberoszuści proszą nas o zainstalowanie aplikacji, która umożliwi im zdalny dostęp do naszego pulpitu – oczywiście oficjalnie jest to potrzebne do obsługi naszej inwestycji. Możliwe, że początkowo nawet zarobisz, ale w ostatecznym rozrachunku przestępcy pozbawią Cię oszczędności życia.

- SMS o dopłacie do zamówionej paczki: oczekujesz na przesyłkę, która została opłacona i otrzymujesz wiadomość o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do zamówionej paczki. Klikasz w załączony do SMS-a link, który przekierowuje na stronę logowania do konta bankowego. Jeśli się zalogujesz w celu uiszczenia rzekomej dopłaty, narażasz się na przechwycenie swoich danych wrażliwych. Ich dostanie się w niepowołane ręce, może skutkować „wyczyszczeniem” konta ze środków pieniężnych.

- Formularz z popularnego serwisu sprzedażowego: przestępcy wysyłają do osób sprzedających towar na jednej z bardziej znanych platform sprzedażowych informację, że zakupili dany produkt i następnie przekazują link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty przedmiot. Sprzedający musi tylko wypełnić formularz, w którym należy podać numer swojej karty kredytowej, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto. Oczywiście przekazanie danych zabezpieczających kartę przed nieupoważnioną transakcją kończy się utratą pieniędzy.

Policjanci po raz kolejny apelują o czujność i zachowanie szczególnej ostrożność w trakcie korzystania z Internetu - zwłaszcza podczas wykonywania elektronicznych transakcji. Czytajmy dokładnie wiadomości tekstowych oraz e-maile od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm.

Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na sprawdzenie wiarygodności nadawcy SMS-a, e-maila czy linka i zweryfikowanie autentyczności treści w nich zawartych może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy.

źródło: KWP we Wrocławiu

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1)

Kara9.04 o 20:05

Co nie można namierzyć tych oszustów jest co raz gorzej co jest w tym kraju łapać i odpowiednie kary wymierzac

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube