reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
9℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Światowy Dzień Zdrowia. Komunikat oleśnickiego sanepidu

Aktualności7.04 o 07:28Komentarzy: 0
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem "Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich".7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, który upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem, który każdego roku poświęcony jest innej tematyce, podkreślającej priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia obchodzone są pod hasłem "Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich". Wszechobecna pandemia ograniczyła możliwości rozwoju i negatywnie wpłynęła na wiele gałęzi gospodarki, pogarszając sytuację ekonomiczną ludzi w różnych zakątkach świata.

W ostatnich latach kraje zachodniego Pacyfiku doświadczyły szybkiego wzrostu gospodarczego, migracji i urbanizacji. Stworzyło to możliwości lepszego życia dla wielu, ale pozostawiło innych w tyle. Pandemia COVID-19 zniweczyła niedawne zyski zdrowotne, popchnęła więcej ludzi w ubóstwo i brak bezpieczeństwa żywnościowego oraz zwiększyła nierówności ze względu na płeć, społeczne i zdrowotne.

Fakty i liczby:
- Przewiduje się, że po raz pierwszy od 20 lat poziom ubóstwa na świecie wzrośnie i utrudni postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
- Do 60% ludzi mieszkających w niektórych krajach Regionu nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.
- Ponad 1 miliard ludzi mieszkających w nieformalnych osiedlach lub slumsach stoi w obliczu zwiększonych wyzwań związanych z zapobieganiem infekcjom i przenoszeniu koronawirusa.
- Cały region Azji i Pacyfiku stanowi prawie 82,5 miliona, czyli 32% międzynarodowych migrantów na świecie.
- 5,9 mln dzieci w regionie Azji i Pacyfiku jest zagrożonych, że nie wrócą do szkoły z powodu zakłóceń w edukacji i ekonomicznych skutków pandemii.
- 52% populacji regionu Azji i Pacyfiku nie ma połączenia z Internetem.

Celem Światowego Dnia Zdrowia jest wezwanie do podjęcia działań w celu wyeliminowania nierówności zdrowotnych, łączenie ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Kampania podkreśla konstytucyjną zasadę WHO, zgodnie z którą "cieszenie się najwyższym osiągalnym standardem zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka, bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne".

Nierównościom w zdrowiu można zapobiec dzięki strategiom, które przywiązują większą wagę do poprawy równości w zdrowiu, zwłaszcza w przypadku grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i zmarginalizowanych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa liderów do monitorowania nierówności zdrowotnych oraz do zapewnienia w ich społecznościach warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu, a także wysokiej jakości usług zdrowotnych, adekwatnych do potrzeb.

Powiatowa Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube