reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
10℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Policja przesłuchała radnych po strajku kobiet. "Jest to dla mnie sprawa ewidentnie polityczna"

Aktualności6.04 o 08:14Komentarzy: 70
Oleśniccy radni Paweł Leszczyłowski i Robert Sarna zostali przesłuchani przez policję w związku z udziałem w strajku kobiet. - Jest to dla mnie sprawa ewidentnie polityczna - uważa jeden z nich.7 grudnia w budynku Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy odbywały się przesłuchania organizatorek oleśnickiego tzw. spaceru kobiet, który przekształcił się w spontaniczny protest wielu mieszkańców. W naszym mieście dotąd odbyło się kilka edycji tego wydarzenia. Miało to związek z październikowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającym przepisy aborcyjne.

W wezwaniach na przesłuchanie w charakterze świadków jest mowa o artykule 165 kodeksu karnego, a dokładnie o jego pierwszym paragrafie i punkcie piątym, który mówi: "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Policja informowała, że jest to postępowanie zlecone przez prokuraturę.

- Nie jesteśmy jedyne. Ostatnio było głośno o 14-latku, który był wzywany na policję za udostępnienie posta na Facebooku. Z kolei nam grozi więzienie - komentowała niedawno Rienka Kasperowicz, współorganizatorka oleśnickiego protestu i członki wrocławskiego oddziału partii Razem. - Uczestnikami protestu było wiele osób. Zarzuty są bezpodstawne. Solidaryzowałyśmy się z Warszawą i ze wszystkimi represjonowanymi. Podczas protestów były zachowanie wszelkie normy ostrożności, wszyscy mieli założone maseczki - mówiła z kolei Laura Kwoczała.

Kilka dni temu przesłuchano także miejskich radnych Pawła Leszczyłowskiego i Roberta Sarny z Platformy Obywatelskiej, którzy uczestniczyli w części tzw. spacerów i wstawili się za protestującymi.

- Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i „jedyna słuszna ideologia państwa PiS”. Po 27 latach przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne. Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie. Kobiety, jesteśmy z Wami! Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa. Dziś wszyscy jesteśmy kobietami! - poinformowali.

- Pojawiłem się na przesłuchaniu i policjant poinformował mnie, że jest to sprawa prowadzona na zlecenie prokuratury. Chodziło o strajk kobiet, a postępowanie prowadzone jest pod kątem zagrożenia epidemicznego. Jest to dla mnie sprawa ewidentnie polityczna - uważa P. Leszczyłowski.

Jak mówił, pytano go m.in. o to, czy znał innych uczestników wydarzenia i czy według jego wiedzy, ktoś mógł zachorować po nim na COVID-19. Podkreślił przy tym, że mimo wszystko policja "profesjonalnie wykonywała swoją pracę".

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (70)

makowiec9.04 o 16:00

rjenka choć z pozoru miła, dobra, piękna i cnotliwa, kreowała się na taką, co od seksu stroni łatwo, tak naprawdę problem skryła, że nadmiernie się ku***ła, a dawała bez wyboru, i rycerzom, panom dworu, i kucharzom, i stolarzom, czasem nawet i malarzom, na leżąco, na stojaka, w dudę, w cycki i na raka, czy na dworze, czy w salonie, czy w kościele, czy na tronie, w każdej chwili, w każdym czasie, wciąż myślała o ku**sie

Zgłoś
szopen8.04 o 22:41

lepiej ***jem mieszać ciasto niż z Lauritą isć na miasto

Zgłoś
ole8.04 o 14:49

tacy radni uchwalają prawo dla oleśniczan natychmiast do dymisji

Zgłoś
Laurita8.04 o 13:23

Steward malutki korniszonku. Sza da fakap

Zgłoś
Steward8.04 o 13:10

Laurita wstawaj. Zesrałeś się transkomentatorze

Zgłoś
Laurita8.04 o 13:02

Chłopcy dostali wezwanie na policję i od razu mają mokro w gaciach. C i p e u s z e. Ja już byłam przesłuchiwana tysiąc razy i żadnego wrażenia na mnie to nie robi. Bo ja nikogo się nie boję. A policjant i prokurator to soyboye. A te rienki, te lamparty, to są dla mnie czyste żarty!

Zgłoś
jajko7.04 o 23:20

niby Oleśnica jest kobietą a jakoś widzę tutaj facetów radnych.

Zgłoś
Niegliniaż7.04 o 08:14

Prokuratura pisowska milicja niech się zajmie bandziorami przestępcami. Zostawcie normalnych ludzi w spokoju.

Zgłoś
Jarek P- chrzestny6.04 o 21:49

Sarna błazna z siebie robisz, jesteś politykiem przegranym tak jak twój guru Dżugaj

Zgłoś
Polak6.04 o 21:47

Legia grała z Wartą kibice ścisk race gdzie była policja a na kobiety siły z całej Polski ściągają to jest żenada patologia i damscy bokserzy

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube