reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
9℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

W tym kościele negowano koronawirusa. Dziś problemem okazała się obecność dziennikarza [WIDEO]

Aktualności3.04 o 12:03Komentarzy: 565
Ksiądz Aleksander Ilnicki wespół z jednym z wiernych próbowali zabronić dziennikarzowi wykonywania jego pracy, polegającej na próbie uwiecznienia tradycyjnego święcenia pokarmów w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Czy Kościół ma coś do ukrycia i czy powinien się zamykać dla niektórych?


Ksiądz wydał polecenie, wierny je spełnił. Dziennikarza wygoniono z terenu kościoła

Relacji nie będzie. Kościół jak zamknięta twierdza

W tym miejscu miała pojawić się relacja ze święcenia pokarmów, która jest jedną z wielu polskich tradycji. Dzięki fotografii prasowej, istnieje możliwość uwiecznienia tego zwyczaju w trudnych czasach epidemii COVID-19.

Jednak w parafii NMP Matki Miłosierdzia przy ulicy Wileńskiej w Oleśnicy ksiądz Aleksander Ilnicki na widok naszego dziennikarza przez głośniki zaapelował do niego o nierobienie zdjęć. Nie chciał też, aby sam był uwieczniany, choć pełnił funkcję społeczną, a całe wydarzenie miało charakter publiczny. Pytał nawet o „pozwolenie od proboszcza” i zaczął wypraszać przedstawiciela mediów. Jednak warto zwrócić uwagę, że w Polsce jakakolwiek forma cenzury mediów jest niedozwolona, tak samo jak tłumienie krytyki prasowej.

Parafianin przyszedł na pomoc księdzu

Jeden z wiernych podszedł też do reportera i nie zachowując dystansu i zaczął go wypraszać z terenu przy kościele. - Czy mogę być jako wierny? - zapytał dziennikarz. - Nie. Ksiądz prosi żebyś wyszedł, to wyjdź. No wyjdź – mówił. Wtórowała mu starsza kobieta. Wielu innych wiernych stało w osłupieniu.

Nie chcąc zaogniać sytuacji, przedstawiciel prasy wyszedł poza ogrodzenie i posiłkujemy się jedynie opisem zastanej sytuacji. Ksiądz Ilnicki nie reagował na postawę wiernego, który spełniał jego wolę. Pojawia się pytanie otwarte. Czy po katolicku jest ukrywać prawdę w postaci tak zwanego reporterskiego obrazka z obchodów tradycyjnego wydarzenia czy wyganiać tych, którzy chcą o tym poinformować?Kolejne kontrowersje w tej samej parafii

Przypomnijmy, w tym samym kościele w zeszłym roku modlono się za wybory prezydenckie, a do tego inny ksiądz negował możliwość zakażeń koronawirusem, co nie miało jakichkolwiek podstaw naukowych.

- W twoich działaniach i twoich słowach, w twojej modlitwie, Jezu Chryste, widzimy naszego Ojca. Boga, który kocha wszystkich ludzi tak samo. Tych z prawej i tych z lewej strony. Chociaż ci z lewej przez to, że czyhają na życie i wiarę sprawiedliwych. Matko, spójrz, przyszliśmy do ciebie jako twoje dzieci. Dzisiaj próbuje nam się wmówić, że Komunia Święta może zarażać, że powietrze, którym oddychamy, że za bliska odległość. Są tacy, którzy czyhają na naszą wiarę, a dzisiaj jesteście tego świadkami - mówiono w maju i poproszono wówczas o „modlitwę za wiarę”.

Dwa Kościoły? Jeden ks. Tischnera, drugi o. Rydzyka

Natomiast dzisiaj w innym oleśnickim kościele jeden z duchownych nie widział problemów związanych z robieniem zdjęć podczas święcenia pokarmów. Uśmiechał się, rozmawiał z wieloma osobami i życzył wesołych świąt wielkanocnych.

Komentarz autora: Wygląda na to, że w Oleśnicy mamy dwa Kościoły. Jeden otwarty, uśmiechnięty, miłosierny, nawiązujący do nauk księdza Józefa Tischnera. A drugi nawiązujący do postawy ojca Tadeusza Rydzyka – zamknięty, pełen ukrywania nie wiadomo czego i niemiłujący bliźniego swego, pozwalający na uczestnictwo w wydarzeniach tylko wybranej grupie. Wariant numer dwa jest równią pochyłą, która obok instytucjonalnego ukrywania przypadków pedofilii w swoich strukturach czy angażowania się w politykę, może przyczynić się do dalszego rozkładu całej instytucji.

Piotr Paszkowski

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (565)

KLER RUCHA DZIECI !!!8.04 o 18:22

Na szczęście tylko katolickie.

Zgłoś
Wspieraj 8.04 o 15:49

swój Kościół

Zgłoś
J.D.7.04 o 21:23

gdyby rządy Rp. , nie tylko Pisowskie nie fundowały by tym przedstawicielom kościoła katolickiego : stanowisk ,typu katecheta, kapelan w wojsku/więzieniu/ instytucjach państwowych etatów dobrze płatnych ,/za nasze pieniądze , bez względu na to czy jest to zgodne z naszymi deklaracjami czy nie/ i związanymi z tym emeryturami tych osób - kościół katolicki w Polsce podzielił by los kościoła Katolickiego w Irlandii - kraju, który nie tak dawno uznawany był za bastion katolicyzmu

Zgłoś
anty komuch7.04 o 19:24

do tego idioty z 18:54, ciebie już nic nie wyleczy debilu

Zgłoś
MojaOlesnica.pl7.04 o 19:22

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Rtg7.04 o 17:51

OŚMIELISZ SIĘ ROBIĆ ZDJĘCIA W SYNAGODZE/MECZECIE BEZ ZGODY? Na filmiku kolo twierdzi , że uczestniczy w obrzędach a tu pisze że był służbowo. Nie miał kamizelki PRASA ani identyfikatora..Dziennikarz? Dno a nie dziennikarz

Zgłoś
Inteligentny Polak7.04 o 13:34

Katopatologia w akcji hahaha :D

Zgłoś
azs7.04 o 10:02

lewactwo w kościołach jak dawna pzpr sie zamykać chce i nie pokazywać niczego tyylkok.....my

Zgłoś
Byczy7.04 o 00:38

A może w kościele sobie by jeszcze reporterek chciałby pograć na bębnach bez zgody? Wygonili go i dobrze. Zawinął kitę. Jakby się stawiał to by go wynie$li.

Zgłoś
Olesniczanin6.04 o 18:40

Żałosny tzw. Polski Kościół ,banda prymitywów, całe szczęście powoli to pokolenie wymiera.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube