reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
9℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Komunikat oleśnickiej biblioteki

Kultura4.04 o 10:08Komentarzy:
- w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci mamy Wam do przekazania wiadomość z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży "Pod Sową" - informuje OBP.* * *

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to święto szczególnie bliskie nam bibliotekarkom pracującym z najmłodszymi czytelnikami. Nikogo chyba nie dziwi, że właśnie 2 kwietnia w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena - słynnego, duńskiego baśniopisarza uchwalono w 1967 roku święto dziecięcej literatury. Dzięki Międzynarodowej Izbie do Spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), która ustanowiła to święto, promowana jest wartościowa literatura i grafika dla młodych odbiorców.

Polska dołączyła do IBBY w 1973 roku. Każdego roku inne państwo pełni honory gospodarza święta. Obok takich krajów jak Japonia, Egipt, Belgia, Indie, Nowa Zelandia czy Stany Zjednoczone, także Polska była w 1979 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Z okazji święta - biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują wiele imprez promujących literaturę dla dzieci - warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. Czytanie dziecku to bezcenny dar. To nie tylko wspólnie spędzony czas, ale także moc zalet jakie płyną z czytania - rozwijanie wyobraźni, nauka logicznego myślenia, ćwiczenie pamięci i dostarczanie wiedzy.

Od 2001 roku w naszym kraju trwa akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”, w której aktywnie biorą udział przedszkola, szkoły, biblioteki i szereg innych instytucji. Idea tej akcji doskonale koresponduje z działalnością IBBY.

Oleśnicka biblioteka, uczestniczy również w projekcie „Mała książka - wielki człowiek” dedykowanym dzieciom w wieku 3-6 lat, a polegającym na zachęcaniu do korzystanie ze zbiorów biblioteki i wkraczaniu w świat książek najmłodszych odbiorców literatury.

Jeśli dzieciństwo kojarzy się nam z kolorowymi książeczkami czytanymi przez rodziców, czy dziadków to znaczy, że wyposażono nas w kompetencje poznawcze, które owocują w naszym dorosłym życiu.

Czytajmy dzieciom! Tylko tak możemy w nich obudzić zapał do książek i sprawić, by stały się czytelnikami na całe życie.

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube