reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
10℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Przemijanie. Rzecz o poetkach. Odcinek 5 [WIDEO]

Kultura31.03 o 09:45Komentarzy:
Oleśnicka Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia kolejnego odcinka w ramach spotkań z poezją.* * *

Przed nami kolejna literacka oferta Oleśnickiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy na cykliczne, comiesięczne spotkania z poezją. Bohaterkami będą poetki nieznane, zapomniane, ale również sławne i uznane. Wiersze poetek będą dla Państwa czytać bibliotekarze i przyjaciele biblioteki.

W dzisiejszym odcinku Teofila Bogumiła Glińska - polska poetka okresu oświecenia

Teofila Bogumiła Glińska urodziła się w 1762 lub 1763 roku w folwarku Kosicze Większe (obecnie nieistniejącym) nad rzeką Jatrą pod Nowogródkiem, jako córka Krzysztofa Glińskiego, szlachcica herbu Jastrzębiec, porucznika, później pułkownika wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego, wyznania kalwińskiego, i Teofili Gołuchowskiej.

Była drugim dzieckiem z pięciorga w rodzinie Glińskich: Felicjan Krzysztof urodził się w 1761, Teofila w 1762 lub 1763, Ludwika w 1764, Teofil Kazimierz w 1767 i Dorota w Niewiele zachowało się informacji o jej dzieciństwie i wczesnej młodości, aczkolwiek z badań prof. Tadeusza Mikulskiego wiemy, że przebywała we dworze Joachima Chreptowicza w Szczorsach, korzystała z jego bogatej biblioteki. Tam zapewne kształtowała się jej kultura literacka, tam zdobywała wiedzę i wchłaniała styl sentymentalny.

Pismo «Magazyn Warszawski», gdzie były publikowane wiersze Glińskiej, informował o autorce: «są to wiersze jednej młodej Panienki, po większej części na wsi wychowanej, w tych szczęśliwych dla jej geniuszu okolicznościach, że on pod okiem cnotliwych, wolnych od uprzedzeń i oświeconych rodziców mógł snadno uróść i rozprzestrzenić się». Tadeusz Mikulski w swoim artykule «Teofila Glińska» (kwartalnik «Pamiętnik Literacki» tom 41, nr 3-4, s, 1950) podaje fragment pamiętnika Ignacego Bykowskiego, spisanego w 1806 roku, w którym autor zawarł trochę informacji o życiu poetki. „Co do Glińskiej pisze Bykowski. Nie znałem tej zacnej autorki, dzieła jednak jej czytałem, niektóre wypisałem, które niżej kładę. Poszła ona za Bukatego i pragnęła mocno jechać na wojaż do Anglii. Tym jej zamiarom sprzeciwiano się. Wkrótce dowiedziałem się o jej zgonie”.* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube