reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
9℃
(lekkie zachmurzenie). Zobacz prognozę pogody

Pierwszy dzień wiosny z oleśnicką biblioteką

Kultura21.03 o 11:48Komentarzy: 1
Publikujemy komunikat Oleśnickiej Biblioteki Publicznej na temat pierwszego dnia wiosny.***

Tak - w końcu mamy kalendarzową wiosnę! Bardzo wyczekaną po zimie, która nie szczędziła nam mrozu i śniegu. Jeśli zimowa aura była przeszkodą w odwiedzaniu biblioteki - teraz tym bardziej zapraszamy po lektury. I to nie tylko wiosenne!

Nadejściu wiosny od zawsze towarzyszyły rozmaite zwyczaje. Jakie one były i jak kiedyś świętowano nadejście tej pięknej pory roku? Tego dowiadujemy się z książek etnograficznych, których w naszych zbiorach nie brakuje.

Jak wiosna, to oczywiście Marzanna, a dokładnie jej topienie w rzece. Barbara Ogrodowska - autorka książki „Święta polskie. Tradycja i obyczaj" - tak pisze o tym zwyczaju: "uczeni wywodzą obrzęd ten z tradycji antycznych, które to tradycje w średniowieczu przeszły z Europy zachodniej do Polski i krajów słowiańskich. Badania dowodzą, iż Marzanna i Gaik to rytuały niszczenia symbolu zimy i odradzania się życia i przyrody". Obecnie dzieci już raczej nie wędrują ze słomianą kukłą, ale jeszcze do niedawna, zwłaszcza maluchy wraz z nauczycielami, przygotowywały ten symbol i wrzucały do dostępnych akwenów, ostatecznie przeganiając zimę.

Dziś zachęcamy, aby przywitać wiosnę w bardziej ekologiczny sposób. Proponujemy spacer połączony z obserwacją zmian zachodzących w przyrodzie, wycieczkę za miasto, a może posadzenie nowych roślin w ogródku lub mieszkaniu? Po wiosenne inspiracje zapraszamy zaś do Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, a zwłaszcza do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową". Przedsmakiem wiosennej uczty książkowej niech będzie zdjęcie tylko niektórych pozycji dotyczących tej szczególnej pory roku. Zapraszamy i pozdrawiamy słonecznie!

***

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1)

Ola21.03 o 19:47

Eh, kiedyś to dzień wagarowicza zawsze był wesoły, większość przychodziła do szkoły poprzebierana później chodziliśmy po mieście... fajnie było - dziś w erze komputera nawet to zniknęło...

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube