reklama
reklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego.
10℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

NFZ żąda zwrotu pieniędzy. Fundacja prowadząca rehabilitację prosi o 1% podatku!

Aktualności27.02 o 09:20Komentarzy:
Publikujemy list doktora Waldemara Mieszały, dyrektora Zakładu Rehabilitacji Leczniczej oraz prezesa Fundacji na Rzecz Profilaktyki i Rehabilitacji Dzieci z Wadami Postawy i Uszkodzeniami Narządów Ruchu.Szanowni Państwo, Narodowy Fundusz Zdrowia od marca do sierpnia dopłacał świadczeniodawcom wykonującym usługi w zakresie ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej do tzw. 1/12 kwot kontraktowych. Pomoc ta w zależności od ilości wykonywanych świadczeń miała różną wysokość. I tak w przypadku trzech utrzymywanych przez naszą fundację przychodni wyniosła 433.430,35 złotych.

Okazuje się, że to pozory pomocy, bo w przeciwieństwie do całego szeregu usługodawców innych branż mamy tę „pomoc” zwrócić w całości. Na podstawie informacji uzyskanych w Narodowym Funduszu Zdrowia nasze ewentualne prośby czy roszczenia dotyczącego udzielonego wsparcia mamy kierować do Rady Ministrów.

Należy w tym momencie podkreślić, że poziom finansowania świadczeń fizjoterapeutycznych jest tak niski, że jak wspomniałem wcześniej załoga pracuje za kwoty zbliżone do najniższej krajowej. Niech jako przykład posłuży analiza kosztów za 2020 rok w jednej z naszych przychodni, której koszt utrzymania wyniósł 553.108,70 złotych, a wartość kontraktu 282.259,00 złotych.

W pandemicznym 2020 roku udzieliliśmy świadczeń zdrowotnych 8563 pacjentom dorosłym opiekując się jednocześnie grupą 5000 dzieci w ramach prowadzonego od 30 lat unikalnego w skali kraju programu profilaktyki wad postawy, na które Państwo nie łoży ani złotówki. Narodowy Fundusz Zdrowia żąda zwrotu kwoty 433.430,35 złotych do końca czerwca bieżącego roku. Nasuwają się dwa pytania. Pierwsze, gdzie zarobić te pieniądze i drugie, dlaczego przy kilkusetmiliardowej pomocy udzielanej innym podmiotom gospodarczym, placówka medyczna na nią nie zasługuje. Pomimo nieprzerwanej pracy naszego personelu w najgorszych chwilach ubiegłego roku, kiedy strach i liczne utrudnienia w wykonywaniu pracy zachęcały do jej zaniechania, oczekuje się od nas „zrozumienia”.

Spadkowi ilości obsługiwanych pacjentów z 11200 w roku 2019 do 8500 w roku 2020 towarzyszył wzrost kosztów utrzymania spowodowany koniecznością uzupełnienia zatrudnienia za pracowników przebywających na wielomiesięcznych zasiłkach opiekuńczych, zakupu środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych oraz sprzętu i aparatury dozującej wspomniane wyżej środki. Wartość kontraktu obejmującego wszystkie nasze przychodnie to 2.775.439,40 złotych, a koszt ich funkcjonowania to 3.570.858,33 złotych.

Prowadzenie działalności gospodarczej w takich warunkach na dłuższą metę jest nierealne. Kredytowanie bieżącej działalności przy ujemnym bilansie nieracjonalne. Ograniczenie ilości świadczeń w roku 2020 spowodowane obiektywnymi przyczynami było nie do uniknięcia.

Masowa absencja pacjentów, gwałtowne spowolnienie pracy wszystkich przychodni lekarskich, które są źródłem rekrutacji pacjentów oraz konieczność wdrożenia procedur sanitarnych złożyły się na to niezawinione spowolnienie. Muszę jednocześnie podkreślić, że dzięki skrupulatnemu przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przez cały ubiegły rok nie doszło na terenie naszych przychodni do żadnego zakażenia.

Może to nieładnie, ale warto przy okazji przypomnieć, że w okresie od 2010 do 2018 roku wykonaliśmy dla pacjentów Narodowego Funduszu Zdrowia nieopłacone świadczenia zdrowotne na kwotę 5.904.548,00 złotych.

Uprzejmie proszę Państwa, ten jeden wyjątkowy raz, o przeznaczenie 1% na Fundację, która jest organizacją pożytku publicznego i chce świadczyć Państwu usługi bez drastycznego ich ilościowego ograniczenia. Ta ewentualna wpłata może uratować kruche podstawy finansowe rehabilitacji w Oleśnicy i powiecie oleśnickim.

Fundacji na Rzecz Profilaktyki i Rehabilitacji Dzieci z Wadami Postawy i Uszkodzeniami Narządów Ruchu

NR KRS: 0000082193


dr Waldemar Mieszała

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube