reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 25 lutego. Imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Gdzie szukać wsparcia?

Aktualności23.02 o 15:57Komentarzy:
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Co warto wiedzieć o tej chorobie i gdzie szukać wsparcia?Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wszystko po to, aby upowszechnić wiedzę na temat depresji i zachęcić chorych do podjęcia leczenia. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, dotkniętych nią być może nawet 300 milionów osób. Utrata praca, rozwód, choroba oraz wiele innych czynników może wpłynąć na pojawienie się depresji. Dlatego szczególnie ważna jest właściwa diagnoza oraz kontakt ze specjalistą.

- Jest to choroba, która z roku na rok staje się coraz większym zagrożeniem, gdyż wpływa ona na wszystkie obszary życia człowieka, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie - wskazuje Urszula Sadowska, psycholożka z Oleśnicy.

Jak dodaje, do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów należą m.in. utrata odczuwania przyjemności radości życia, obniżenie nastroju, pesymistyczne myślenie. - Najistotniejszym jest dbanie o siebie w walce w znaczeniu fizycznym, psychicznym i społecznym. Ważna w walce z depresją jest też wsparcie bliskich, jak i pomoc specjalistów - kontakt z psychiatrą, praca z psychologiem i psychoterapeutą - dodaje U. Sadowska.

Oleśnicka poradnia zdrowia psychicznego funkcjonuje w budynku przychodni przy ulicy Ludwikowskiej w Oleśnicy. - Jest to nadal temat tabu i niewiele ludzi rozumie, że jest to bardzo poważna choroba i niewiele osób wie, jakie przynosi ona cierpienia. W Polsce to jest około półtora miliona, a w okresie pandemii myślę, że są to podwójne liczby osób, które cierpią na depresję i nie potrafią sobie z tym poradzić - przyznaje Mariola Aiyegbusi z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Jak dodaje, placówka zachęca osoby ze schorzeniami do zapisów. - Prowadzone są konsultacje i terapie indywidualne dla danego pacjenta - słyszymy od M. Aiyegbusi. Z poradni co roku korzysta około tysiąca osób, a co miesiąc udzielanych jest nawet trzysta konsultacji. Te liczby ciągle rosną i ten trend jest obserwowany z roku na rok przez pracowników przychodni.

Przypominamy, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, pomoc można uzyskać pod numerem alarmowym 112. Natomiast pod numerem 22 484 88 01 funkcjonuje Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA.

Piotr Paszkowski

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube