reklama
reklama
Dziś jest sobota, 6 marca. Imieniny Jordana, Róży, Kolety.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w realizacji Narodowego Programu Szczepień

Aktualności22.02 o 07:07Komentarzy:
Również osoby z powiatu oleśnickiego mogą liczyć na pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień.
Od momentu ogłoszenia pandemii kombatanci i seniorzy zostali objęci szczególną opieką ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze dowozili i dowożą im posiłki, wykupują recepty, pomagają w wielu różnych, codziennych potrzebach. Ratownicy medyczni są do dyspozycji osób starszych, zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Ale zakres obowiązków żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zmienia się niemal każdego dnia, bo też potrzeby związane z walką z Covid-19 są bardzo różne i wymagają odpowiedniego przygotowania oraz dużej elastyczności.

Wraz z rozpoczęciem narodowego programu szczepień, żołnierze 16DBOT rozpoczęli również prace związane z zorganizowaniem transportu dla osób, które same nie byłyby w stanie dotrzeć do punktu szczepień. W samym tylko Wrocławiu takich osób jest ponad 200.

Do tego doszyło dodatkowo wsparcie kombatantów i seniorów w procesie rejestracji na szczepienia. Podczas rozmów z kombatantami i seniorami okazało się, że wielu z nich nie zdołało się do tej pory zarejestrować na szczepienie. Powody były różne.

Niektórzy czekali, bo liczyli na odzew ze strony przychodni zdrowia, rodziny i bliskich. Inni mają problemy ze słuchem i telefoniczny kontakt z rejestracją był bardzo trudny, jeszcze inni nie potrafili tego uczynić. Są też tacy, którzy nie wiedzą co mają robić, bo boją się ewentualnych powikłań po szczepieniu i zadają mnóstwo pytań. A ważne, aby wątpliwości były rozwiewane prawdziwymi i profesjonalnymi odpowiedziami.

W każdym tym przypadku, specjalnie przygotowani żołnierze, wspierają seniorów rejestrując ich na szczepienia, umawiając wizyty lekarskie, pilnując terminów, czy regularnie dowożąc do szpitali i przychodni. W ten sposób realizowany jest pierwszy etap narodowego programu szczepień. Mundurowi wypełniają też niezbędne dokumenty, wymagane przez lekarza, jeszcze przed zaszczepieniem pacjenta.

A odpowiedź na wiele pytań wymaga wnikliwej analizy dokumentacji medycznej gromadzonej latami przez osoby starsze. Te wszystkie wyzwania pokazują jakie wymagania stawiane są żołnierzom i jak duża odpowiedzialność ciąży na mundurze. Z drugiej strony, każde dobrze zrealizowanie zadanie to olbrzymia satysfakcja oraz rosnący poziom zaufania do osób noszących mundur.

- W życiu każdego z nas przychodzą sytuacje, w których pomoc innej osoby jest bezcenna. Czasem zwykła możliwość szczerej rozmowy z drugim człowiekiem może przynieść niezwykle pozytywne skutki. Należy także pamiętać, aby samemu wykazywać się empatią i wspierać innych w trudnych chwilach – mówi kpt. Renata Mycio, koordynator szczepień wydzielony z ramienia 16 DBOT na terenie Dolnego Śląska.

Żołnierze od roku wykonują niecodzienne zadania opierające się na zaufaniu i szacunku dla tych, którzy walczyli o kraj i budowali go.

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem 800 100 115, dzięki której można zwrócić się do Wojska o pomoc w dotarciu na szczepienie bądź pomoc w rejestracji.

źródło: WOT

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube