reklama
reklama
Dziś jest piątek, 5 marca. Imieniny Adriana, Fryderyka, Oliwii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Zmienne i trudne warunki na drogach. Policja apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę

Aktualności13.01 o 07:08Komentarzy: 11
Marznące deszcze, mróz, śliska jezdnia i zaszronione samochody, to jedne z licznych niespodzianek mogących czekać na kierowców.Analizując statystyki wypadków z ubiegłych lat, można wyciągnąć wniosek, że potrafimy się przystosować do jazdy zimą. Paradoksalnie, im gorsze warunki na drodze, tym mniej zdarzeń z ofiarami w ludziach odnotowują policjanci. Znacznie zwiększa się natomiast ilość kolizji drogowych, tzw. stłuczek. Wynika to z faktu, ze jeździmy zdecydowanie wolniej i bezpieczniej.

By móc bezpieczniej i pewniej poruszać się w tym trudnym dla uczestników ruchu drogowego okresie, koniecznie jest właściwe przygotowanie samochodu do zimowych warunków.

Sprawą podstawową jest wymiana opon, na zimowe. Robi to już znaczna większość właścicieli pojazdów. Po zmianie opon natychmiast poczujemy różnicę w prowadzeniu pojazdu.
Dlaczego tak się dzieje?

Latem samochód najczęściej porusza się po suchej nawierzchni, a im większą powierzchnią opona styka się np. z asfaltem, tym szybciej samochód hamuje. A więc rowków na oponie jest stosunkowo niewiele, aby tej powierzchni nie zabierać. Ponadto opony różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Opona letnia jest znacznie twardsza i lepiej "zachowuje" się w wysokich temperaturach. Wystarczy jednak, aby temperatura spadła poniżej 7 stopni Celsjusza - staje się twarda i zupełnie traci swoje właściwości.

Opona zimowa wygląda zupełnie inaczej, jest ponacinana w każdym miejscu, dzięki czemu wgryza się w śnieg, bardzo zwiększając przyczepność pojazdu, a materiał, z jakiego jest wykonana powoduje, ze w niskich temperaturach nie traci sprężystości.

Trzeba też koniecznie przestawić swój styl jazdy i pamiętać:
- jeździmy wolniej, na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, nawet gdy jest ono wspomagane przez systemy pojazdu;
- zachowujmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. W okresie jesienno-zimowym powinna być znacznie dłuższa by zdołać bezpiecznie wyhamować
- korzystajmy z zimowych płynów do spryskiwaczy, pamiętając jednocześnie o ich sprawności. Za niesprawny spryskiwacz kierujący może zostać ukarany mandatem;
- przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy usunąć śnieg z samochodu i oczyścić szyby oraz światła pojazdu.
Jeżeli kierowca będzie poruszał się pojazdem który nie będzie odśnieżony, szyby będą oszronione, zaparowane, reflektory i lampy brudne oraz nie usunie oblodzenia popełnia wykroczenie drogowe - art. 66 Prawa o Ruchu drogowym, które może skutkować mandatem karnym do 500 zł.

- I co najważniejsze, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

źródło: KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (11)

Gabriel Różański13.01 o 07:54

Brawo PiS dziękujemy za zmienne i trudne warunki na drogach

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube