reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 15 stycznia. Imieniny Domosława, Makarego, Dabrowki.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dyrektor ZDP zapewnia o gotowości do zimy i apeluje do kierowców

Aktualności8.01 o 13:31Komentarzy: 39
Publikujemy komunikat Krzysztofa Góreckiego, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy.* * *

W ramach zimowego utrzymania dróg, Zarząd Dróg Powiatowych w Oleśnicy, aktualnie posiada około 800 ton gotowej do użycia mieszanki piasku i soli, 50 ton soli oraz 200 ton samego piasku. Są to bieżące stany magazynowe w dwóch obwodach drogowych Oleśnica i Syców, pozwalające na zapewnienie ciągłości zimowego utrzymania dróg. Na cały okres zimowy 2020/2021 zaplanowano zakup i dostawę 4 500 ton piasku i 850 ton soli. Zakup i dostawa są realizowane sukcesywnie wg potrzeb w oparciu o ceny z przeprowadzonych przetargów. Oczywiście gdyby zaszła taka potrzeba ilość zakupionego materiału zostanie zwiększona. Jeden doba intensywnej pracy piaskarek to zużycie ok. 300-400 ton materiału, a koszt to blisko 140 000 zł. Dotychczas zużyto już 800-1000 ton mieszanki.

Należy zaznaczyć, że zadania związane z zimowym utrzymanie dróg na obszarze powiatu realizowane są przede wszystkim przy użyciu 10 pługo-piaskarek, będących w dyspozycji Zarządu Dróg na podstawie zawartych umów z podmiotami zewnętrznymi. Część tego sprzętu obsługuje obwód drogowy w Sycowie (5), a część obwód drogowy w Oleśnicy(5). W ramach tych umów są również utrzymywane odcinki dróg wojewódzkich. W tym momencie należy wskazać, że teren powiatu oleśnickiego to przeszło 463 km dróg powiatowych oraz ponad 85 km dróg wojewódzkich. Ilość dróg powiatowych na terenie powiatu oleśnickiego jest jedną z najliczniejszych w województwie dolnośląskim, jeśli nie najliczniejszą. Skutkiem tego są wysokie koszty utrzymania dróg oraz to, że w momencie wystąpienia konieczności podjęcia działań, sprzęt, który mamy w dyspozycji nie może być wszędzie, a dotarcie na każdą drogę wymaga czasu. Wówczas mają zastosowanie standardy zimowego utrzymania. Tak naprawdę są one niczym innym jak kolejnością wykonywania prac na poszczególnych drogach w zależności od ich klasy czy prościej mówiąc ważności z uwagi na ilość osób z nich korzystających.

Zimowy okres to dla "drogowców" czas bardzo wzmożonej pracy. Oprócz sprzętu i materiałów zaangażowanych w zimowe utrzymanie dróg to przede wszystkim ludzie, którym zawsze zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Pracownicy ZDP w tym sezonie pełnili już kilkanaście razy całodobowe dyżury związane z zimowym utrzymaniem dróg. Jednakże, wpływ na to jak bezpiecznie jest na drogach mają przede wszystkim sami kierowcy. Nie ma opon, samochodów, systemów, które zapewnią nam w 100% bezpieczną drogę. Zima i temperatura oscylująca około 0 oC to czas, kiedy w sposób szczególny powinniśmy przewidywać. To, że w danym miejscu jest droga sucha lub lekko mokra nie oznacza, że za chwile nie może być ślisko, że na drodze nie pojawi się utrudnienie i zmusi nas do szybkiej reakcji, której skutki w trudnych warunkach są nieprzewidywalne. Wówczas, to jak jesteśmy rozważni, jak szybko jedziemy ma decydujący wpływ na to co się wydarzy i czy nasza podróż skończy się bezpiecznie. Stąd przy okazji apel do kierowców o zachowanie ostrożności. Nawet na posypanej drodze przyczepność naszego samochodu jest mała.

z wyrazami szacunku
Krzysztof Górecki
dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (39)

boguszyce12.01 o 13:08

Po dziesięciu latach piękne nowe lampy przy drodze powiatowej na Spalicach- Osiedle Bouszyce i dalej ciemno. Kpina

Zgłoś
pieprzyk11.01 o 14:41

w bierutowie dzisiaj pierwszy raz piaskarka! czyżby cud....

Zgłoś
Mika11.01 o 07:18

5:45 do Piszkawy było posypane w obie strony (wóz już wracał), Wrocław się spóźnił, dojeżdżał do Kątnej.

Zgłoś
zw-kowalski10.01 o 14:14

do xyz. Kolejny specjalista od spraw szwedzkich. Znaki mamy ustawione adekwatnie do sytuacji na drodze. średnia prędkość w miastach i wsiach jest dużo wyższa niż w Polsce. Przez większość wsi ograniczenia wynoszą 70 lub 90 km /h. Teren zabudowany to nie znaczy od razu ograniczenia 40 czy 50 km. Ba radar czasami stoi na ograniczeniu 80 km/h a mógłby stać kilka metrów dalej gdy jest ograniczenie 60 km/h (Harnosand E-4). Tu mamy takie powiedzenie. Na północy prędkości nie pilnuje policja czy radary a renifery.

Zgłoś
bolek10.01 o 09:51

Gdzie ty chlopie wjechales, jak o 1:00 wszystkie lodowiska sa zamkniete?

Zgłoś
Dobry10.01 o 01:02

S8 i obwodnica dobroszyc pposypane na czas. Zero lodu, wjezdzam do olesnicy i dupa zimna... Lodowisko

Zgłoś
Do Krzysztofa 9.01 o 22:49

Drogi Krzysztofie, dyrektorze dlaczego teraz nic nie napiszesz? Chyba że teraz nie masz czasu bo biegasz cieniasie

Zgłoś
Mieszkańcy gminy Dobroszyce 9.01 o 17:05

Panie dyrektorze proszę podać nr telefonu na który mamy dzwonić w razie slzgawki na drodze

Zgłoś
Mieszkaniec 9.01 o 16:05

Budżet powiatu to chyba że 130 mln zł. Tylko 130 mln. Gmina Miasto Oleśnica samo chyba ma z 220. I nie ma na utrzymaniu szkół ponadpodstawowych, szpitala, PDPS, PUP, DOMÓW DZIECKA I chyba z 500 km dróg. Ok ma chyba z 70 km ulic. Szkoły podstawowe i służbę zdrowia. Ale ma 220 mln zł.

Zgłoś
Mieszkanka powiatu9.01 o 15:37

Panie Dyrektorze, że tak zapytam. Którędy mają iść piesi, jeśli drogi nieodśnieżone a chodników brak przy drogach powiatowych? Proszę się tu zastanowić

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube