reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 15 stycznia. Imieniny Domosława, Makarego, Dabrowki.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wspomnienie sycowskiego zamku. W materiale pokazano jak wyglądał [WIDEO]

Ciekawostki1.01 o 09:25Komentarzy: 8
Sycowski magistrat wspomina zamek, jaki kiedyś znajdował się na terenie miasta.* * *

Wszyscy mieszkańcy Sycowa wiedzą doskonale, że w naszym mieście był zamek.

I to taki, który w ówczesnych czasach zgromadzone miał niesamowite zbiory światowej sztuki. Jeśli istniałby do dzisiaj miałby prawie 170 lat. Usytuowany był przy dzisiejszej ul. ks. Gorczycy, wówczas była to Schloßstraße, a Syców nosił nazwę Groß Wartenberg.

Powierzchnia całkowita zamku Bironów łącznie z przybudówkami wynosiła 1687,53 m². Ściany komnat zamkowych zdobiły portrety członków rodu, a także wisiały na nich gobeliny przedstawiające widoki oraz sceny polowań. Pokoje zdobione były przez chińskie i azjatyckie wazy, a także posągi przedstawiające członków rodziny. Meble były w stylu barokowym i pochodziły z Niemiec, a także z Włoch i Chin. Kilka salonów było wyłożonych jedwabiem.

Najbardziej reprezentacyjna była biała sala, w której to odbywały się najważniejsze uroczystości rodzinne.

Poza zdjęciami tej monumentalnej budowli nie ma materiału, który pokazywałby go w całej okazałości. Mamy jednak film, który ponad 10 lat temu został zrealizowany w technice 3D. Oczywiście dziś ten materiał jakościowo odbiega od teraźniejszych produkcji. Jednak cały czas pozwala zobaczyć tę niezwykłą budowlę.

Jest w tym filmie też jeszcze drugi budynek, którego już dzisiaj nie spotkacie w naszym mieście. Żadnemu z Was z pewnością nie umknął by uwadze.

Mamy nadzieję, że ten krótki film sprawi Wam niemałą frajdę, a jeśli go widzieliście w naszym Muzeum Regionalnym, to z chęcią zobaczycie go w takim wydaniu.

Ten film zapowiada, też nasze plany opowiadania Wam o historiach, które działy się na tych ziemiach przed wielu laty. A miejcie świadomość, że w tym regionie historia naszego miasta i jego pozycja była naprawdę znacząca.

#GminaSyców #Syców #SycówTuŻyjęUMiG Syców

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (8)

mad3.01 o 21:47

"Ernst Johann Biron von Curland od 1982 roku głowa książęcego rodu Bironów i tytularny wolny pan stanowy Sycowa". Kto nadał ten tytuł, rodzina Bironów?

Zgłoś
q3.01 o 12:11

Ale to już było i nie wróci więcej .............szkoda

Zgłoś
X2.01 o 23:16

Widzę że mamy fan?w Euro posłanki Kępy i posłanki solidarnej polski.Nie ma się co dziwić nowe miejsca pracy stworzyła Policji z nowym kurortem wybudowanym w parku

Zgłoś
X2.01 o 13:44

Papkin o czym ty piszesz. Za nieudolnosc naszych wladz obwiniasz P.Kępę? Czy za to ze nic ci nie wyszlo to wina Kępy? Ze auto ci sie zepsulo, ze nie ma autobusu to wina Kępy? Obudz się i nie obwiniaj Kępy, przeciez mieszkancy Sycowa wybrali sobie władzę w miescie.

Zgłoś
Papkin2.01 o 11:37

ładny film. Ale trzeba powr?cic do teraźniejszości Syc?w to miasto gdzie przedostatnie miasta władze tylko dbają o miejsca pracy policji (nowy bud. policji lok.nie trafiona )ale to dzięki mieszkańcom którzy wybierali Kępę która nic nie zrobipa aby polepszyć byt mieszkańcom .Ludzie muszą dojeżdżać do pracy i to daleko .Jak można było głosować na Kępę Jakoś w Ostrzeszowie kariery w sądzie nie zrobiła. Zero komunikacji aby dostać się do pracy jak np.auto popsute.Nowy Bud. policji w Sycowie to kurort w parku. Tak zazdroszczę im bo nigdzie takiego zakładu pracy w okolicy komfortowego nie ma.

Zgłoś
Helena1.01 o 22:07

Świetna prezentacja. Pozdrawiam moje miasto.

Zgłoś
M1.01 o 19:01

Brawo Sycowianie, macie prawdziwe muzeum i potraficie zrobić sami prezentację o mieście. Bo największą wiedzę o mieście mają jego mieszkańcy, którzy od wielu lat zajmują się historią.

Zgłoś
minus1.01 o 18:55

Od rana zero komentarzy . Tak się interesujecie Sycowem . Ale do obrażania pani Beaty to pierwsi

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube