reklama
reklama
Dziś jest piątek, 5 marca. Imieniny Adriana, Fryderyka, Oliwii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Policja wzywa organizatorki protestu kobiet na przesłuchania. Uznają to za jeden z elementów represji

Aktualności2.12.2020 o 14:00Komentarzy: 245
Organizatorki oleśnickiego strajku kobiet są wzywane przez policję na przesłuchania, które odbędą się 7 grudnia. - Wezwania są jednym z elementów represji, jakie stosuje policja znajdująca się pod politycznym butem - oceniają aktywistki.Wezwania na przesłuchania

7 grudnia od godzin porannych w budynku Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy będą trwały przesłuchania organizatorek oleśnickiego tzw. spaceru kobiet, który przekształcił się w spontaniczny protest wielu mieszkańców. W naszym mieście dotąd odbyło się kilka edycji tego wydarzenia.

Akcje miały związek z październikowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy zaostrzenia prawa aborcyjnego w sprawie stwierdzenia ciężkich wad płodu. Ten sam organ uchodzi za upolityczniony.

"Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego"

W wezwaniu kobiet na przesłuchanie w charakterze świadków jest mowa o artykule 165 kodeksu karnego, a dokładnie o jego pierwszym paragrafie i punkcie piątym, który mówi: Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Do tego w piśmie załączone jest pouczenie o karze pieniężnej w przypadku braku usprawiedliwionego braku stawiennictwa, a nawet możliwym siłowym doprowadzeniu na przesłuchanie na mocy decyzji prokuratury.

"Jeden z elementów represji"

- Wezwania są jednym z elementów represji, jakie stosuje policja znajdująca się pod politycznym butem. Jako inicjatorki nie mamy nic sobie do zarzucenia - apelowałyśmy o dystans i maseczki - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Laura Kwoczała, jedna z inicjatorek protestów.

- To, że protesty ucichły jest m. in. wynikiem brutalności funkcjonariuszy w Warszawie. Ludzie po prostu się boją. My też bałyśmy się możliwych konsekwencji wobec uczestników oleśnickich strajków, dlatego wydałyśmy oświadczenie, które - jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" - było rozsyłane inicjatorkom w innych miastach wraz z apelem o podjęcie takiej samej decyzji. Wszystko po to, aby tłumić tę energię - dodaje.

- Moim zdaniem to kolejna próba represji, jakiej doświadczamy jako aktywistki. Ostatnio w mediach głośno było o 14-latku, który był ścigany za post na Facebooku, my za to zostałyśmy wezwane jako świadkinie w sprawie o czyn z art. 165, czyli o zagrożeniu epidemicznym. Najpierw kazano nam odwołać nasz ostatni spacer, teraz jesteśmy ściągane na komendę. To tylko pokazuje, że mamy jeszcze wiele do zrobienia i nie możemy spychać kwestii praw kobiet na dalszy plan, uważać za temat zastępczy. Czy uczestnicy i organizatorzy Marszu Niepodległości byli ścigani na komendy? Czy uczestnicy i organizatorzy marszy anticovidowych byli ściągani na komendy? Nie. Chociaż oni rzeczywiście stwarzają zagrożenie epidemiczne, negując istnienie wirusa. My zawsze dbaliśmy o to, by uczestnicy nosili maski, informowałyśmy o nietypowych warunkach. To ma pokazać innym kobietom, szczególnie z małych miast, które pierwszy raz zetknęły się z aktywizmem ulicznym, żeby się zamknęły i wróciły na swoje miejsce - oświadczyła natomiast Rienka Kasperowicz, kolejna współorganizatorka.

Odpowiedź policji. Postępowanie trafiło z prokuratury

- Postępowanie trafiło do nas z prokuratury, która została powiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa - powiedziała mł. asp. Izabela Michalska, oficer prasowa oleśnickiej policji.

Jak dodaje, Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy otrzymała od kogoś zawiadomienie i obecne prowadzone są w tej sprawie czynności. Dalsze decyzje będą zależały od właśnie tego organu.

Piotr Paszkowski

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (245)

xxx3.12.2020 o 11:38

Niestety uważam że Pani Rienka to strzał w kolano w oleśnickie protesty. Agresywna, chamska i zieje nienawiścią. Jeżeli jeszcze kiedykolwiek miałyby się odbyć to proponuje bez tej Pani.

Zgłoś
duke3.12.2020 o 11:32

Te protesty są tak żałosne jak ich inicjatorzy. Że też ktokolwiek daje się nabrać na tą lewacką gadkę. Hitler i Stalin też byli lewakami - konserwatywnych republikanów i konserwatywnych socjalistów miażdżyli łącznie z kościami. Świetne wzorce. Szach mat.

Zgłoś
Nigdy Więcej3.12.2020 o 11:28

PIS wygrał wybory i rządzi. A gdzie byliście obrońcy kobiet jak za PO PSL Kobietom podwyższyli wiek emerytalny? Gdzie byliście wielcy obrońcy Kobiet? Może wam pasowało że Matka miała tyrać do śmierci?

Zgłoś
Perturabo3.12.2020 o 11:16

Czego można się spodziewać po ziobrowskiej komuszej prokuraturze. Wszystkich nas nie zastraszycie faszyści. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego. JEBAĆ PIS I PEDOFILSKI KLER !!!!

Zgłoś
Marta3.12.2020 o 11:12

@Obs. Ty to pewnie trzecie pokolenie ubeków. Idź na kolanach na Aleję Szucha do Warszawy i proś Polaków o wybaczenie , jakich dokonali twoi dziadkowie i ojcowie.

Zgłoś
Obs3.12.2020 o 10:28

Ad Marta.Dziwne że jesteś kobietą ale może taką jak pawłowicz więc Ok.Idź na kolanach do Torunia a nie pisz bzdur!

Zgłoś
Marta3.12.2020 o 09:51

W państwie praworządnym zarówno władze jak i obywatele muszą przestrzegać prawa, a władze muszą to prawo egzekwować. Sejm zdecydowaną większością 423 z 460 głosów ustanowił prawo w czasie pandemii po to, by wyhamować zakażenia, a te "święte korowy" mimo wszystko wypełzły na ulice miasta, spowodowało to zwiększenie zakażeń i zgonów w Oleśnicy, a teraz się dziwią i oburzają, że są wzywane na przesłuchania. Mają szczęście, że nie żyją w Niemczech czy we Francji, bo leżałyby na glebie z pałami na plecach.

Zgłoś
emeryt3.12.2020 o 09:41

na Facebooku powstała Rada Etyki internetowych wpisów. Zgodnie z decyzjami tej rady jest zakaz publikacji wpisów ubliżających lub naruszających godność drugiego człowieka. Większość zamieszczonych tutaj wpisów nosi znamiona treści obraźliwych. Dziwię się właścicielowi MO, że toleruje takie uwłaczające godności ludzkiej wpisy. Chcących wyładowywać złe emocje zapraszam do kopania rowów, zamiatania ulic lub pracy w DPS - ach.Sapiens to brzmi dumnie , niektórzy z internautów treściami wpisów zaświadczają o braku umiejętności sapiens.

Zgłoś
Alek3.12.2020 o 09:28

Kto by chciał one wygladaja jak dzieci lampercicy

Zgłoś
Alek3.12.2020 o 09:27

Brawo mężczyźni.Gonic

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube