reklama
reklama
Dziś jest poniedziałek, 8 marca. Imieniny Beaty, Wincentego, Jana.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wielki smog i duże zagrożenie dla zdrowia oleśniczan! Gdzie było najgorzej?

Aktualności2.12.2020 o 07:21Komentarzy: 81
Spadły temperatury, a co za tym idzie - część oleśniczan pali w piecach byle czym. We wtorkowy wieczór wiele czujników wskazywało na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. - Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów - alarmował czytelnik.Od pewnego czasu w Oleśnicy realizowany jest projekt eDial eKO, który powstał dzięki firmie eDial Internet. - Zamysłem jest chęć podniesienia świadomości jakości powietrza, którym oddychamy codziennie w Oleśnicy oraz jego poprawy. Rozmieszczone w mieście czujniki, monitorują stale 5 parametrów powietrza (PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i na żywo przedstawiane na wykresach - czytamy w komunikacie.

Wczoraj wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej zera, większość czujników wskazywała na "średni", "wysoki", a nawet "bardzo wysoki" poziom zanieczyszczenia powietrza. Uogólniony komunikat zalecał pozostanie w domach osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami serca i dróg oddechowych. Niezalecane były spacery i aktywność fizyczna na zewnątrz.

- Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów. Stacja na Świerkowej straciła skalę - poinformował czytelnik, a sytuacja miała miejsce około godziny 19. Przed 21 wysoki i bardzo wysoki poziom stężenia pyłów wykryły czujniki przy Rynku, a także przy ulicach Owocowej, Mikołajczyka, Leśnej, Świerkowej, Wrocławskiej, Okrężnej, Skłodowskiej-Curie, Lwowskiej, Kleeberga, Kilińskiego, Reja, Sudoła i Ceglanej. Co więcej, żaden nie wskazywał niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Warto wspomnieć, że od pięciu lat w sezonie grzewczym, na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówiła nam w zeszłym roku nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy. Do tematu karania mieszkańców za palenie śmieciami jeszcze wrócimy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Zobacz też: eDial eKO - aktualne wskazania czujników jakości powietrza

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (81)

Don kichot2.12.2020 o 07:37

Gdzie jakieś dane ile osób ukarano?? Czujniki rejestrują zły stan powietrza ludzie chorują, umierają i co z tego. Jak zwykle nikt niewinny a nawe jak jeśli ktoś zapłaci karę to dalej pali byle czym

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube