reklama
reklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego.
9℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Wielki smog i duże zagrożenie dla zdrowia oleśniczan! Gdzie było najgorzej?

Aktualności2.12.2020 o 07:21Komentarzy: 81
Spadły temperatury, a co za tym idzie - część oleśniczan pali w piecach byle czym. We wtorkowy wieczór wiele czujników wskazywało na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. - Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów - alarmował czytelnik.Od pewnego czasu w Oleśnicy realizowany jest projekt eDial eKO, który powstał dzięki firmie eDial Internet. - Zamysłem jest chęć podniesienia świadomości jakości powietrza, którym oddychamy codziennie w Oleśnicy oraz jego poprawy. Rozmieszczone w mieście czujniki, monitorują stale 5 parametrów powietrza (PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i na żywo przedstawiane na wykresach - czytamy w komunikacie.

Wczoraj wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej zera, większość czujników wskazywała na "średni", "wysoki", a nawet "bardzo wysoki" poziom zanieczyszczenia powietrza. Uogólniony komunikat zalecał pozostanie w domach osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami serca i dróg oddechowych. Niezalecane były spacery i aktywność fizyczna na zewnątrz.

- Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów. Stacja na Świerkowej straciła skalę - poinformował czytelnik, a sytuacja miała miejsce około godziny 19. Przed 21 wysoki i bardzo wysoki poziom stężenia pyłów wykryły czujniki przy Rynku, a także przy ulicach Owocowej, Mikołajczyka, Leśnej, Świerkowej, Wrocławskiej, Okrężnej, Skłodowskiej-Curie, Lwowskiej, Kleeberga, Kilińskiego, Reja, Sudoła i Ceglanej. Co więcej, żaden nie wskazywał niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Warto wspomnieć, że od pięciu lat w sezonie grzewczym, na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówiła nam w zeszłym roku nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy. Do tematu karania mieszkańców za palenie śmieciami jeszcze wrócimy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Zobacz też: eDial eKO - aktualne wskazania czujników jakości powietrza

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (81)

tylko miejskie 2.12.2020 o 16:30

jak ma być czyste środowisko i powietrze, to po pierwsze wymienić stare diesla na benzynę albo nowsze auta, bo już na zachodzie wszyscy wiedzą że diesel najbardziej truję, a po drugie, podłączyć piece pod miejskie i tyle, kto ma centralne na gaz, czy prąd albo inny rodzaj ogrzewania nie musi przecież, ale kto ma piec kaflowy, to raczej by musiał, bo to jedyny sposób na czyste zdrowe powietrze, każda piec mniej to jest mega plus, bo już nikt nie buduję nowych pieców kaflowych, tylko się używa starych piecy

Zgłoś
pamiętamy2.12.2020 o 16:16

Pewnie by ludzie i chcieli podłączyć się do miejskiej ciepłowni ale Bronś dowalił takie podwyżki za ciepła wodę, że wszystkim się odechciało.

Zgłoś
tylko miejskie 2.12.2020 o 16:13

dobra dobra, kto dzisiaj ma piec na węgiel, litości, ogrzewanie gazowe, jest troszkę droższe, a nic roboty nie ma. Więc kogo stać to robi ogrzewanie gazowe i finito. Przestańcie bajki pisać, bo plastik, opony, śmieci palą najbiedniejsi i tutaj jest problem, oni nie płacą za czynsz i inne rachunki, a na więgiel i drewno będa mieli chajs, żeby was nie zatruwać wolne żarty. Jeśli chcecie dobre super środowisko super powietrze to niestety, ale trzeba być świadom, że w Oleśnicy żyję pełno rodzin aspołecznych które was trują i tyle w temacie...

Zgłoś
Barbara2.12.2020 o 16:04

To nie jest prawda, że tylko ludzie biedni palą śmieci. Znam ludzi bardzo dobrze sytuowanych i też wrzucają odpady, trociny,stare meble i nic sobie z tego nie robią. Kontrolować i karać.

Zgłoś
Żyd2.12.2020 o 16:04

@tylko miejskie na pewno byście chcieli żeby jeszcze opieka płaciła wam za opal .Podłączyć się do miejskiej ogrzewalni i nie płacić a ciepło będzie. Nikt w tych czasach niepotrzebuje urzerac się z tymi co nie będą płacić. .Wielu nieplaci rachunków i myśli że tak ma być. Na swój komfort trzeba sobie zapracować.

Zgłoś
30062.12.2020 o 16:03

Na wileńskiej też było czuć plastik

Zgłoś
Bzyk2.12.2020 o 15:57

Proszę zobaczyć co się dzieje koło Pogodnego Centrum, czym ci ludzie palą, straszne zadymienie jak już zaczyna się ściemniać.Nie ma żadnej kontroli.Bzyk

Zgłoś
tylko miejskie 2.12.2020 o 14:44

powiedzmy, że na terenie Oleśnicy znajduję się 2000 pieców kaflowych, jeśli podłączymy 200 z tych piecy pod miejskie ogrzewanie to będzie 1800 pieców kaflowych, czyli 200 piecy mniej truło powietrze, gdzie sam węgiel i drewno też jest szkodliwe, za rok kolejne 200 i zostaję 1600 pieców, więc macie o 400 mniej pieców i 20 procent mniejsze zanieczyszczenie w mieście z pieców, a wystarczy podłączyć 400 pieców pod miejskie. Rozumiecie, że tak trzeba nie patrzać na koszta ludzie którzy pasożytują na społeczeństwie?

Zgłoś
Magda2.12.2020 o 14:24

Dotychczas nie ma silnych na potworny dym naprzeciwko pralni na ulicy Rzemieślniczej...Dowiedziałam się ,że nic nie możną zrobić nawet w lecie kopcą i nic...

Zgłoś
tylko miejskie 2.12.2020 o 14:23

najśmieszniejsze jest to, że koszt kar za emisja co2, kar za złe powietrze, koszt leczenia ludzi którzy chorują z powodu smogu, jest dużo większy, od kosztów podłączenia ludzi pod miejskie ogrzewanie, wystarczy wziąć z Unii kasę na dotacje na wymianę ogrzewania i kogo się od razu podłaczać klatkę po klatce pod miejskie i wtedy mamy całe dzielnice które są pod miejskim ogrzewaniu i nie ma tam ani jednego pieca kaflowego, bo sam piec kaflowy emitują dużo więcej szkodliwych substancji niż ogrzewanie miejskie, które ma super nowoczesne filtry, wtedy naprawdę można powiedzieć dbamy o środowisko, no ale to trzeba chcieć, a nie gadać, a nie bo tu socjalny mieszka, o i tak nie płaci, trzeba mu sponsorować, no niestety jak chcecie mieć super czyste powietrze, to pozbądźcie się starych diesli niemieckich i wymieńcie piece kaflowe na ogrzewanie miejskie

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube