reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 4 marca. Imieniny Kazimierza, Łucji, Witosława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wielki smog i duże zagrożenie dla zdrowia oleśniczan! Gdzie było najgorzej?

Aktualności2.12.2020 o 07:21Komentarzy: 81
Spadły temperatury, a co za tym idzie - część oleśniczan pali w piecach byle czym. We wtorkowy wieczór wiele czujników wskazywało na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. - Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów - alarmował czytelnik.Od pewnego czasu w Oleśnicy realizowany jest projekt eDial eKO, który powstał dzięki firmie eDial Internet. - Zamysłem jest chęć podniesienia świadomości jakości powietrza, którym oddychamy codziennie w Oleśnicy oraz jego poprawy. Rozmieszczone w mieście czujniki, monitorują stale 5 parametrów powietrza (PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i na żywo przedstawiane na wykresach - czytamy w komunikacie.

Wczoraj wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej zera, większość czujników wskazywała na "średni", "wysoki", a nawet "bardzo wysoki" poziom zanieczyszczenia powietrza. Uogólniony komunikat zalecał pozostanie w domach osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami serca i dróg oddechowych. Niezalecane były spacery i aktywność fizyczna na zewnątrz.

- Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów. Stacja na Świerkowej straciła skalę - poinformował czytelnik, a sytuacja miała miejsce około godziny 19. Przed 21 wysoki i bardzo wysoki poziom stężenia pyłów wykryły czujniki przy Rynku, a także przy ulicach Owocowej, Mikołajczyka, Leśnej, Świerkowej, Wrocławskiej, Okrężnej, Skłodowskiej-Curie, Lwowskiej, Kleeberga, Kilińskiego, Reja, Sudoła i Ceglanej. Co więcej, żaden nie wskazywał niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Warto wspomnieć, że od pięciu lat w sezonie grzewczym, na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówiła nam w zeszłym roku nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy. Do tematu karania mieszkańców za palenie śmieciami jeszcze wrócimy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Zobacz też: eDial eKO - aktualne wskazania czujników jakości powietrza

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (81)

miejskie ogrzewanie 2.12.2020 o 18:51

pytanie czy wy potrzebujecie czujników, żeby wiedzieć, że osoby które nie płacą czynszu i nie stać ich na lepsze ogrzewanie, palą byle czym? Czy nie powinno być tak, by państwo Polskie, w ramach walki ze smogiem i troski o ekologie, używając dotacji Europejskich, wymieniali piece kaflowe na ogrzewanie miejskie? Czy nie powinno być specjalnego programu, który będzie sukcesywnie podłączał klatki po klatce do systemu ogrzewania miejskiego, wtedy nawet jak ktoś będzie przeciwny temu ogrzewaniu i odmówi podłączenia, to reszta się zgodzi i wyeliminuję się wiele piecy kaflowych, a te osoby które pozostaną to będą jednostki i będzie można ich łatwiej kontrolować, a ewentualnie później podłączenie to będzie kwestia kilku rur

Zgłoś
Xzw2.12.2020 o 18:44

Te czujniczki to mozna sobie w d..... wsadzic. Nic nie daja ciekawe czy umiejscowienie zgodnie z metodyka zapewne nie

Zgłoś
tylko miejskie2.12.2020 o 17:54

Piecy kaflowych w Oleśnicy może być koło 1000 plus centralne na węgiel i macie 2000 źródeł ciepła które może emitować smog, centralne na węgiel, przeważnie mają ludzie z domów jednorodzinnych bo tam jest duża kubatura pomieszczenia i to taniej wychodzi palić węglem, ale już w mieszkaniach ludzie co mieli cetralne na węgiel, przez te lata zamieniali na centralne na gaz, bo wcale drożej nie wychodzi przy mniejszej kubaturze pomieszczenia. W blokach szczególnie tych z czasów Komuny jest 1000 albo więcej pieców kaflowych, bo tam za komuny wszyscy prawie coś takiego mieli. Trzeba być świadom, że wiele rodzin pali węglem w piecach i tych ludzi trzeba podłączyć pod miejskie ogrzewanie, wtedy będzie znaczna redukcja zanieczyszczeń, gorzej z tymi co mają piece w domach jednorodzinnych, bo oni nie będą chcieli , a sami muszą wyrazić zgodzę, w Blokach to jest tak, że są klatki z 10 rodzinami albo z 30 rodzinami i większość musi się zgodzić, a samo podłączenie pod miejskie nie jest obowiązkowe, każdy może pozostać przy swoim ogrzewaniu, jak ma inne centralne czy coś. Ale mówię wam, zacznijcie w końcu realizować program podłączania bloków, pod miejskie ogrzewanie i macie co roku dużo mniejszy smog, z każdym zlikwidowanym piecem, to jest tak jakbyście starego diesla który kopci zamienili na elektryka...

Zgłoś
Adrian2.12.2020 o 17:43

Poważnie ktoś w Oleśnicy ma jeszcze piec kaflowy? Nie chce mi się wierzyć.

Zgłoś
tego chcieliście?2.12.2020 o 17:35

Czytać nie potrafcie? Ratusz umył ręce twierdząc, że tylko Policja może kontrolować kopciuchy.

Zgłoś
tylko miejskie 2.12.2020 o 17:00

jeśli kogoś nie stać na węgiel i ma 13 stopni w domu, albo i mniej, to co policja pomoże, taka osoba, będzie chodzić i się zastanawiać czym palić, żeby było ciepło, trochę to jak za czasów komuny, ale wtedy aut nie było i nie było smogu, teraz są auta , autobusy, samoloty i jak dodacie do tego piece to macie mega smog. Jeśli faktycznie mamy XXI to niestety trzeba likwidować piece i zakładać ogrzewanie miejskie, to jest pewniak że na sto procent będzie czyste powietrze, a i sam węgiel i drewno nie są zdrowe. Albo mamy XXI wiek i robi miejskie, albo mamy czasy komuny i kombinujemy czym palić

Zgłoś
Smakosz2.12.2020 o 16:47

Nie bedziecie mnie dziady truli. Od teraz zadzwonię na policje !!!!!

Zgłoś
tylko miejskie 2.12.2020 o 16:38

Marzy mi się polityk, który będzie dbał o środowisko, zwierzęta, sadził drzewa. I nakazał wymianę jak największej ilości piecy kaflowych na ogrzewanie miejskie, każda taka wymiana to jakiś procent mniej smogu, każdy piec mniej, to mniej smogu i tyle w temacie

Zgłoś
mieszkanka ulicy Lotniczej2.12.2020 o 16:30

Proszę o kontrolę pieców w okolicy Krzywoustego, Podkowa, Armii Krajowej i Lotnicza. To jest tragedia. Nie można wyjść z domu, przewietrzyć pomieszczeń. Chcesz pospacerowac to potrzebny samochód aby wyjechać z tego miejsca. Absurd jaki Dlacczego władze miasta nic z tym nie robią. Zupłny brak inicjatywy w rozwiązaniu tego problemu. Inne miastz wprowadzają różne programy i rozwiązania a u nad tylko w parki się inwestuje i w place zabaw. Co mi z tego jsk nie mogę wyjść z do mu bo stan powietrza mi na to nie pozwala. Weźcie się w końcu e tym ratuszu do roboty. Za co Wam płacą???

Zgłoś
mieszkanka ulicy Lotniczej2.12.2020 o 16:30

Proszę o kontrolę pieców w okolicy Krzywoustego, Podkowa, Armii Krajowej i Lotnicza. To jest tragedia. Nie można wyjść z domu, przewietrzyć pomieszczeń. Chcesz pospacerowac to potrzebny samochód aby wyjechać z tego miejsca. Absurd jaki Dlacczego władze miasta nic z tym nie robią. Zupłny brak inicjatywy w rozwiązaniu tego problemu. Inne miastz wprowadzają różne programy i rozwiązania a u nad tylko w parki się inwestuje i w place zabaw. Co mi z tego jsk nie mogę wyjść z do mu bo stan powietrza mi na to nie pozwala. Weźcie się w końcu e tym ratuszu do roboty. Za co Wam płacą???

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube