Wielki smog i duże zagrożenie dla zdrowia oleśniczan! Gdzie było najgorzej?
Aktualności2.12.2020 o 07:21Komentarzy: 81
Od pewnego czasu w Oleśnicy realizowany jest projekt eDial eKO, który powstał dzięki firmie eDial Internet. - Zamysłem jest chęć podniesienia świadomości jakości powietrza, którym oddychamy codziennie w Oleśnicy oraz jego poprawy. Rozmieszczone w mieście czujniki, monitorują stale 5 parametrów powietrza (PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i na żywo przedstawiane na wykresach - czytamy w komunikacie.
Wczoraj wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej zera, większość czujników wskazywała na "średni", "wysoki", a nawet "bardzo wysoki" poziom zanieczyszczenia powietrza. Uogólniony komunikat zalecał pozostanie w domach osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami serca i dróg oddechowych. Niezalecane były spacery i aktywność fizyczna na zewnątrz.
- Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów. Stacja na Świerkowej straciła skalę - poinformował czytelnik, a sytuacja miała miejsce około godziny 19. Przed 21 wysoki i bardzo wysoki poziom stężenia pyłów wykryły czujniki przy Rynku, a także przy ulicach Owocowej, Mikołajczyka, Leśnej, Świerkowej, Wrocławskiej, Okrężnej, Skłodowskiej-Curie, Lwowskiej, Kleeberga, Kilińskiego, Reja, Sudoła i Ceglanej. Co więcej, żaden nie wskazywał niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Warto wspomnieć, że od pięciu lat w sezonie grzewczym, na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.
W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.
- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówiła nam w zeszłym roku nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy. Do tematu karania mieszkańców za palenie śmieciami jeszcze wrócimy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.
Zobacz też: eDial eKO - aktualne wskazania czujników jakości powietrza
pp
Komentarze (81)
Co tam smog, ciekawe kto bada co oleśniczanie muszą ładować do butli jak nie ma dobrych szyszek...
ZgłośZamiast podlaczac budynki do miejskiego ogrzewania Brons buduje sobie skateparki, plac zeyciestwa itp
ZgłośWjedźcie po godzinie 19 na wspaniałe "Zielone Ogrody" to zobaczycie co to prawdziwe zadymienie i brak powietrza... A nazwa momentalnie zmieni się na "CZADowe Ogrody" Jest po prostu masakra nawet na spacer nie ma jak wyjść bo dusi człowieka w płucach porównywalnie lub gorzej niż koronawirus...
ZgłośJa chcę założyć ogrzewanie gazowe, 10 lat czekam aż mnie miasto podłączy pod miejskie, wystarczy rury poprawić z klatki obok, ale nie da rady, ZBK blokuję, teraz wydam 20 tysi na ogrzewanie gazowe do swojego mieszkania, bo nie mogę czekać w nieskończoność na miejskie, no ale nie miejcie potem pretensji, do ludzi że mają piece kaflowe, skoro miasto 10 lat nie potrafi mojej klatki podłączyć pod sieć, a ja co roku łudzę się że w tym roku to już na pewno mnie podłączą, ja będę miał problem z głowy, ale kopciuchy dalej będą was zatruwać, bo tutaj nie chodzi o moje mieszkanie , tylko o każdy piec na węgiel
ZgłośNajgorsze są piece na miał w domach jednorodzinnych. Wskazujemy mistrzów parkowania. Dlaczego nie zrobimy MAPY ,,oleśnickie dymarki". Może ja zacznę; skrzyżowanie Parkowa /Łąkowa -> dwa domy, idziemy Parkową, od numeru 1 do numeru 20 -> trzy huty. Dlaczego nas bezkarnie trują.... Zapraszam innych do tworzenia Mapy dymarek.
Zgłośjakoś ostatnimi czasy niewiduję węglarek dowodzących węgiel do pobliskich bloków. zapewne palą meblami lub starymi parkietami pokrytymi klejem. W pobliżu mam kilka zakładów meblarskich, i nikt nie generuje odpadów.
Zgłośu mnie na jednej klatce mieszka 25 rodzin, z czego z 20 rodzin używa piecy kaflowych, pomyślcie ile piecy jest w całej Oleśnicy, wszystkie domy który były budowane ponad 50 lat temu mają instalacje na piece kaflowe, bo wtedy się tylko i wyłącznie tak paliło, dopiero nowe osiedla mają inne rozwiązania, a połowa Oleśnicy to niestety domy, w których mogą być piece kaflowe. Nawet co roku podłączać kilka klatek no ile się da tych klatek, to co roku macie mniejszy smog i mniej dymu, Zdrowe środowisko, a nasze dzieci żyły by już w zielonej Oleśnicy
ZgłośMoniuszki Moniuszki Moniuszki masakra tam by się przydało skontrolować piwnice. Mój sąsiad pali wszystkim nawet pampersami....
Zgłoś