reklama
reklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego.
14℃
(pochmurno z przejaśnieniami). Zobacz prognozę pogody

Wielki smog i duże zagrożenie dla zdrowia oleśniczan! Gdzie było najgorzej?

Aktualności2.12.2020 o 07:21Komentarzy: 81
Spadły temperatury, a co za tym idzie - część oleśniczan pali w piecach byle czym. We wtorkowy wieczór wiele czujników wskazywało na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. - Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów - alarmował czytelnik.Od pewnego czasu w Oleśnicy realizowany jest projekt eDial eKO, który powstał dzięki firmie eDial Internet. - Zamysłem jest chęć podniesienia świadomości jakości powietrza, którym oddychamy codziennie w Oleśnicy oraz jego poprawy. Rozmieszczone w mieście czujniki, monitorują stale 5 parametrów powietrza (PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i na żywo przedstawiane na wykresach - czytamy w komunikacie.

Wczoraj wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej zera, większość czujników wskazywała na "średni", "wysoki", a nawet "bardzo wysoki" poziom zanieczyszczenia powietrza. Uogólniony komunikat zalecał pozostanie w domach osób starszych, kobiet w ciąży, osób z chorobami serca i dróg oddechowych. Niezalecane były spacery i aktywność fizyczna na zewnątrz.

- Jest takie zadymienie, że widoczność jest na kilkadziesiąt metrów. Stacja na Świerkowej straciła skalę - poinformował czytelnik, a sytuacja miała miejsce około godziny 19. Przed 21 wysoki i bardzo wysoki poziom stężenia pyłów wykryły czujniki przy Rynku, a także przy ulicach Owocowej, Mikołajczyka, Leśnej, Świerkowej, Wrocławskiej, Okrężnej, Skłodowskiej-Curie, Lwowskiej, Kleeberga, Kilińskiego, Reja, Sudoła i Ceglanej. Co więcej, żaden nie wskazywał niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Warto wspomnieć, że od pięciu lat w sezonie grzewczym, na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówiła nam w zeszłym roku nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy. Do tematu karania mieszkańców za palenie śmieciami jeszcze wrócimy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Zobacz też: eDial eKO - aktualne wskazania czujników jakości powietrza

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (81)

OleNoco3.12.2020 o 23:34

Co tam smog, ciekawe kto bada co oleśniczanie muszą ładować do butli jak nie ma dobrych szyszek...

Zgłoś
Staszek2.12.2020 o 22:20

Zamiast podlaczac budynki do miejskiego ogrzewania Brons buduje sobie skateparki, plac zeyciestwa itp

Zgłoś
Zbyszek2.12.2020 o 22:17

Kolo duzego parku na Walowej, czarno

Zgłoś
Bolo2.12.2020 o 21:52

Wjedźcie po godzinie 19 na wspaniałe "Zielone Ogrody" to zobaczycie co to prawdziwe zadymienie i brak powietrza... A nazwa momentalnie zmieni się na "CZADowe Ogrody" Jest po prostu masakra nawet na spacer nie ma jak wyjść bo dusi człowieka w płucach porównywalnie lub gorzej niż koronawirus...

Zgłoś
Stefcio2.12.2020 o 21:10

Ja chcę założyć ogrzewanie gazowe, 10 lat czekam aż mnie miasto podłączy pod miejskie, wystarczy rury poprawić z klatki obok, ale nie da rady, ZBK blokuję, teraz wydam 20 tysi na ogrzewanie gazowe do swojego mieszkania, bo nie mogę czekać w nieskończoność na miejskie, no ale nie miejcie potem pretensji, do ludzi że mają piece kaflowe, skoro miasto 10 lat nie potrafi mojej klatki podłączyć pod sieć, a ja co roku łudzę się że w tym roku to już na pewno mnie podłączą, ja będę miał problem z głowy, ale kopciuchy dalej będą was zatruwać, bo tutaj nie chodzi o moje mieszkanie , tylko o każdy piec na węgiel

Zgłoś
kiju2.12.2020 o 21:06

Najgorsze są piece na miał w domach jednorodzinnych. Wskazujemy mistrzów parkowania. Dlaczego nie zrobimy MAPY ,,oleśnickie dymarki". Może ja zacznę; skrzyżowanie Parkowa /Łąkowa -> dwa domy, idziemy Parkową, od numeru 1 do numeru 20 -> trzy huty. Dlaczego nas bezkarnie trują.... Zapraszam innych do tworzenia Mapy dymarek.

Zgłoś
ktoś2.12.2020 o 20:30

@Ola a konia jak ciągnie wóz z węglem to ostatnimi czasy nie widziałaś?

Zgłoś
Ola2.12.2020 o 20:05

jakoś ostatnimi czasy niewiduję węglarek dowodzących węgiel do pobliskich bloków. zapewne palą meblami lub starymi parkietami pokrytymi klejem. W pobliżu mam kilka zakładów meblarskich, i nikt nie generuje odpadów.

Zgłoś
Rychu2.12.2020 o 19:00

u mnie na jednej klatce mieszka 25 rodzin, z czego z 20 rodzin używa piecy kaflowych, pomyślcie ile piecy jest w całej Oleśnicy, wszystkie domy który były budowane ponad 50 lat temu mają instalacje na piece kaflowe, bo wtedy się tylko i wyłącznie tak paliło, dopiero nowe osiedla mają inne rozwiązania, a połowa Oleśnicy to niestety domy, w których mogą być piece kaflowe. Nawet co roku podłączać kilka klatek no ile się da tych klatek, to co roku macie mniejszy smog i mniej dymu, Zdrowe środowisko, a nasze dzieci żyły by już w zielonej Oleśnicy

Zgłoś
Pyza2.12.2020 o 18:51

Moniuszki Moniuszki Moniuszki masakra tam by się przydało skontrolować piwnice. Mój sąsiad pali wszystkim nawet pampersami....

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube