Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Komunikat oleśnickiego sanepidu
Aktualności19.11.2020 o 12:01Komentarzy: 1
Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków, jest również główną przyczyną umieralności na nowotwory złośliwe. Dane opublikowane niedawno w prestiżowym czasopiśmie naukowym The Lancet są alarmujące. Wynika z nich, że nasz kraj jest jednym z państw UE wykazujących najwyższe obciążenie zdrowotne społeczeństwa związane z użyciem wyrobów tytoniowych (na podstawie wskaźnika DALY – wyrażającego lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci lub pogorszenia/utraty zdrowia w wyniku choroby odtytoniowej).
Wiedz, że decydując się na zapalenie papierosa wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie poza nikotyną w dymie tytoniowym obecne są powszechnie znane trucizny, m.in: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd.
Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Przypomnijmy, że trzy wielkie grupy chorobowe występujące prawie wyłącznie u palaczy papierosów to: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), zawał serca przed 50 r.ż. oraz rak płuca.
To właśnie rak płuc jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Polsce (rocznie to groźne schorzenie jest diagnozowane u około 22 tysięcy osób). Rak płuc jest również najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i kobiet. Rocznie na nowotwór płuc umiera w Polsce łącznie ponad 20 tysięcy osób. Główną przyczyną pojawienia się i rozwoju komórek nowotworowych w płucach jest palenie papierosów. Aż 90 % pacjentów to osoby, które były narażone na działanie szkodliwych składników dymu tytoniowego.
Warto podkreślić, że osoby palące papierosy lub inne wyroby tytoniowe żyją średnio o 10 lat krócej niż osoby niepalące. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowania na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.
Chcesz rzucić palenie?
Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 801 108 108 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19)
Napisz e-mail: [email protected], w tytule wpisz „Konsultacja”, a w treści dane do kontaktu: imię, numer telefonu oraz preferowany dzień i godzinę kontaktu
źródło: PSSE w Oleśnicy