reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 2 grudnia. Imieniny Balbiny, Pauliny, Rafała.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oleśnicka policja apeluje. Próba oszustwa wielu mieszkańców

Aktualności17.11 o 18:56Komentarzy: 22
Oleśniccy policjanci apelują o bezwzględne stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania.Mimo panującej epidemii koronawirusa, przestępcy nie odpuszczają i nadal działają na szkodę osób w wieku senioralnym. Oszuści wykorzystują różne techniki socjotechniczne, żeby przekonać telefonicznych rozmówców.

Są bardzo dobrze przygotowani i mają w zanadrzu sztuczki, które mocno uwiarygadniają wypowiadane przez nich słowa. Z drugiej strony, trafiają najczęściej na niczego niespodziewające się osoby, które chcą pomóc rzekomemu policjantowi lub członkowi rodziny w potrzebie. Niestety zdarza się, że tracą one przez to oszczędności gromadzone prze wiele lat, nierzadko sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ubiegłym tygodniu ofiarą tego typu przestępstwa stała się 72-letnia seniorka z Oleśnicy.

Oleśniccy policjanci apelują o bezwzględne stosowanie się do zasady ograniczonego zachowania.

Oszuści są bardzo dobrze przygotowani do swojej "pracy". Już na samym początku rozmowy, starają się brzmieć jak najbardziej wiarygodnie. Podają imię, nazwisko, stopień służbowy, numer legitymacji, a nawet pokój i jednostkę Policji, z której dzwonią. Twierdzą później przeważnie, że rozpracowują szajkę, która czyha na oszczędności rozmówcy, a ten musi im teraz szybko pomóc.

Następnie wykorzystują techniki socjotechniczne. Jakie? Np. pytają, czy rozmówca zna jakieś numery alarmowe. Oczywiście każdy z nas kojarzy zarówno numer 112, jak i dawny 997. Kiedy ofiara potwierdzi i podświadomie nabierze większego zaufania do głosu w słuchawce jako przedstawiciela służb, wówczas przestępca prosi, aby wykręcić ten numer podczas rozmowy. Ofiara ma wtedy połączyć się z dyżurnym, aby uwiarygodnić dane rzekomego funkcjonariusza. Ale przecież wiemy, że żeby wykonać nowe połączenie, musimy zakończyć poprzednie. Na to oszuści też mają sposób!

Twierdzą, że przestępcy podsłuchują inne połączenia i tylko połączenie z „policjantem” jest odpowiednio zabezpieczone i to właśnie podczas niego należy wybrać numer alarmowy. Jednak wtedy nie dochodzi do połączenia z prawdziwym operatorem, tylko nadal trwa rozmowa z oszustem. Ten czasem przekazuje słuchawkę drugiemu oszustowi, albo po prostu moduluje głos, żeby brzmieć inaczej niż wcześniej. Twierdzi, że jest dyżurnym i po podaniu przez rozmówcę uzyskanych wcześniej informacji, np. numeru legitymacji i nazwiska rzekomego policjanta, weryfikuje i potwierdza jego dane. Następnie „przełącza” ofiarę znowu do tego funkcjonariusza i dodaje, że trzeba mu przekazać wszystkie informacje, o które pyta.

Następnie oszust , już zweryfikowany, stara się namówić swoją ofiarę do przekazania pieniędzy na rzekomą akcję policyjną, albo twierdzi, że funkcjonariusze zabezpieczą te, które rozmówca posiada. Często zdarza się, że przestępcy straszą, iż w przypadku braku współpracy, osoba może ponieść konsekwencje prawne, a cała rozmowa jest nagrywana i zostanie przekazana do prokuratury. Cały czas podkreślają, że ofiara za chwilę straci wszystkie pieniądze, że jej życie oraz zdrowie jest zagrożone i musi działać natychmiast.

I niestety, ale wiele osób ulega presji ze strony oszustów, stając się całkowicie podporządkowanym ich poleceniom.

Po takiej akcji przestępcy stają się zamożniejsi, niejednokrotnie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze otrzymują bowiem przelewem, czy poprzez bezpośrednie przekazanie im zgromadzonej gotówki lub przysłanym przez nich kurierom zwanym też „odbierakami”.

Dlatego nie dajmy się oszukać! Jak to zrobić? Jeśli dzwoni do nas ktoś podejrzany, wypytuje o adres, nasze pieniądze, wartościowe przedmioty należy natychmiast PRZERWAĆ POŁĄCZENIE i zadzwonić na numer alarmowy 112, aby przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

Nie dajmy się wciągnąć w rozmowę, ponieważ oszuści tylko na to czekają. Nasza reakcja powinna być natychmiastowa i zdecydowana! Chrońmy siebie i swoje oszczędności!

KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (22)

Wrrrrr19.11 o 13:56

No to uruchomili zjeba leśnego

Zgłoś
antyPis19.11 o 10:27

@,Ja ty pisowski śmieciu zamilcz.

Zgłoś
Ja19.11 o 07:47

Dajcie spokój z wyzwiskami i chamstwem przy wpisach, popatrzcie jak bardzo zmieniła się kultura od czasu jak zniknął przygłup antypis, szacun za wyrażenie różnych opinii

Zgłoś
Romek18.11 o 17:02

Myślałem że piszą o premierze. Tak zwana metoda na wyborcę.

Zgłoś
obserwator18.11 o 13:40

Brak zajecia , Amazon potrzebuje.

Zgłoś
Jozef18.11 o 13:37

Na ksiazke telefoniczna , Fundacje na chore dzieci.

Zgłoś
Obserwator18.11 o 11:42

pisowskie gestapo oczernia ludzi

Zgłoś
pinio18.11 o 10:34

@obserwator ty nadajesz się do dojenia krów i jazdy taczka z plandeka .

Zgłoś
...18.11 o 10:13

Ble. Tępe i puste ścierwo pisowskie z ciebie i twojego jarka

Zgłoś
Leon 18.11 o 09:09

Państwo ludzi oszukuje to policja nic z tym nie robi. To pupile pisu

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube