reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 23 października. Imieniny Marleny, Seweryna, Odylii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Fundacja Ważka zaprasza na spotkanie on-line z Karoliną Kuszyk

Kultura18.10 o 09:40Komentarzy:
Fundacja Ważka zaprasza na spotkanie on-line z tłumaczką i pisarką, autorką głośnego reportażu "Poniemieckie" - Karolinę Kuszyk.* * *

Zapraszamy na spotkanie on-line z tłumaczką i pisarką, autorką głośnego reportażu "Poniemieckie" - Karoliną Kuszyk.

W rozmowie z autorką zastanowimy się do kogo należy dziedzictwo, jak współcześnie rozumiemy słowo „poniemieckie”, jak opowiadać o skomplikowanej historii ziemi dobroszyckiej i całego Dolnego Śląska, do kogo należy dziedzictwo. Wysłuchamy historii i opowieści zebranych podczas pracy nad książką Karoliny Kuszyk oraz w trakcie badań terenowych prowadzonych w powiecie oleśnickim przez członkinie Fundacji Ważka. Będzie też okazja do zadawania pytań i włączenia się w rozmowę z autorką. Spotkanie poprowadzą Anna Lewińska i Ewa Mielcarek z Fundacji Ważka.

Spotkanie z Karoliną Kuszyk odbędzie się w piątek, 23 października o godz. 18:00 na FB Fundacji Ważka.

Dodatkowo, od piątku, w Gminnym Centrum Kultury w Dobroszycach dostępne będą bezpłatne egzemplarze mapek rowerowych szlakiem lokalnych zabytków, pamiątkowe pocztówki, naklejki i woreczki na warzywa i owoce ze specjalnie zaprojektowanym nadrukiem sławiącym zabytki Gminy Dobroszyce.

Spotkanie jest podsumowaniem projektu Fundacji Ważka „Tropy i cienie – warsztaty i wyprawy śladami dziedzictwa kulturowego Gminy Dobroszyce”, który dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa.

Więcej o książce "Poniemieckie"

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego. 

Fundacja Ważka

* * *

Zobacz też: Strona wydarzenia na Facebooku

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube