reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 31 października. Imieniny Alfonsa, Urbana, Krzysztofa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Czy biskup ukrywał pedofilów w sutannach? Papież przyjął jego rezygnację

Aktualności17.10 o 16:06Komentarzy: 106
Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka. Nadal trwa postępowanie w związku z możliwością ukrywania przez niego księży pedofilów.


Biskup Edward Janiak

Odsunięty kilka miesięcy temu przez Stolicę Apostolską z funkcji biskupa kaliskiego Edward Janiak jest jedną z postaci pokazanych w dokumencie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Pokazano w nim, jak duchowny miał kryć przestępstwa seksualne duchownego Arkadiusza H., pełniącego w przeszłości posługę w sycowskiej parafii. Jest też wymieniany jako inicjator przeniesienia do innej parafii byłego już księdza pedofila Pawła K., który odsiaduje wyrok w oleśnickim więzieniu.

Niedługo po premierze dokumentu braci Sekielskich o ukrywaniu pedofilii w Kościele, jeden z jego antybohaterów biskup Edward Janiak trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. W rzeczywistości - jak podała "Gazeta Wyborcza" - miał 3,44 promila alkoholu w organizmie. Prokuratura nie dopatrzyła się natomiast znamion przestępstwa w związku z zarzutami ofiar o ukrywaniu seksualnych ekscesów podwładnych.

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante - oświadczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

- W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą decezją. Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary - czytamy w dalszym komunikacie.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (106)

Józef18.10 o 18:58

34 Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? Przecież z obfitości serca usta mówią. 35 Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy. 36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. 37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony?. (Ewangelia św. Mateusz r.12)

Zgłoś
Perturabo18.10 o 17:50

To, że cokolwiek drgnęło w sprawie tego zwyrodnialca janiaka jest tylko i wyłącznie zasługą jednej osoby - Sekielskiego (w sumie dwóch bo to bracia) a nie nikogo z pisu, tym bardziej ziobry, którego zadaniem jest kryć pedofilię kościelną aby utrzymać poparcie kościoła dla pisu i napędzanie elektoratu moherowego - to jest logiczne. W USA mafia peodifilską w kościele zajeło się FBI, w Niemczech było mnóstwo medialnych procesów księży zboczeńców, w Chile wszyscy biskupi zostali wywalenia na zbity pysk....a w Polsce ??? - CISZA - i to ma być ta walka pisu z pedofilią hahaha - nie rozśmieszaj mnie ministranciku, jesteś żałosny tak jak i twoja klerykalna propaganda. W Polsce sytuacja jest o wiele gorsza niż w krajach zachodnich, właśnie dlatego, że pedofilia kościelna jest kryta systemowo przy pomocy aparatu państwowego, to co widzimy to zaledwie czubeczek góry lodowej a i tak jest olbrzymi, co jest pod powierzchnią ? _ każdy Polak domyśli się sam.

Zgłoś
Fuj18.10 o 17:26

PiS nic nie zrobiło,żeby ich ukarać,a nawet ich kryje!!!

Zgłoś
mad18.10 o 17:19

Tylko jeden ksiądz z filmu Sekielskiego został skazany, reszta pozostała bezkarna, bo przestępstwa się przedawniły, a Kościół nie miał obowiązku zgłaszania tych przestępstw prokuraturze. Co zrobiła Platforma by to zmienić?? NIC, totalnie nic. PiS zmienił Prawo Karne po kilkunastu miesiącach rządzenia. "Masowe aresztowania księży"? W filmie Sekielskiego jest mowa o kilkudziesięciu pedofilach na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Przez ten okres w powiecie oleśnickim przewinęło się kilkuset księży, a mówimy o ilu pedofilach? Możesz policzyć na palcach jednej ręki.

Zgłoś
Perturabo18.10 o 16:45

Hehe, ja nie wiem na co liczą takie propagandowe pierdafony jak mad :D Kto ci kupi ten twój kit, popatrz jaki jest odpływ młodych z kościoła w Polsce, myślisz, że to przypadek ? Kto ci kupi ten kit, że obecna patologiczna sytuacja w KK to wina Tuska ? Chcesz powiedzieć, że to przez Tuska i platformę mamy w Polsce plagę pedofilii kościelnej ? To przez platformę i Tuska jedni księża gwałcą dzieci wiernych a inni tacy jak janiak ich systemowo kryją ? Jeżeli sytuacja za PO była tak tragiczna to co zrobił PIS w temacie ? Gdzie te masowe aresztowania księży ? Dlaczego księża pedofile mają dostęp do akt postępowań karnych, które się w danej chwili przeciwko nim toczą (udokumentowane w Zabawie w chowanego Sekielskich) ? Dlaczego Jędraszewski odmawia w biały dzień prokuraturze dostępu do archiwów kościelnych dot pedofilli i nie ponosi za to żadnych konsekwencji ? To są te twoje pisowskie zaostrzenia walki ? Przekroczyłeś już wszelkie granice absurdu i tylko śmiechem twoje rewelacje można skwitować :D

Zgłoś
mad18.10 o 16:36

Tak stanowiło polskie prawo, gdy rządziła Platforma.

Zgłoś
mad18.10 o 16:31

"Zgodnie z treścią przepisu art. 304 par. 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. Z uwagi na to, iż jest to moralny obowiązek, to za jego naruszenie (tj. nie zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) nie grozi żadna kara, za wyjątkiem wyraźnie prawem przewidzianych szczególnych sytuacji. ustawodawca wprost określił w Kodeksie karnym w art. 240 par 1 szereg przypadków (przestępstw), o których istnieje bezwzględny obowiązek zawiadamiania organów ścigania pod groźbą orzeczenia kary do lat 3 za ukrycie wiedzy o nim. Są to następujące przestępstwa: eksterminacja ludności (art.118 KK) zamach stanu (art. 127 KK) usuwanie przemocą organu konstytucyjnego (art. 128 KK) szpiegostwo (art. 130 KK) zamach na prezydenta (art. 134 KK) zabójstwo (art. 148 KK) sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy (art. 163 KK) piractwo (art. 166 KK) wzięcie zakładnika (art. 252 KK)

Zgłoś
Edmund Kaleciński18.10 o 16:24

Fioletowi są organizatorami pedofilskiego systemu kościoła katolickiego. Teraz powinien zająć się nim prokurator. Taka winna być kolej rzeczy. Tak stanowi prawo państwowe polskie !

Zgłoś
mad18.10 o 16:22

PiS rządzi od listopada 2015 roku, a od lipca 2017 obowiązuje już nowe Prawo Karne. PIS potrzebował kilkunastu miesięcy, żeby zmienić prawo, które będzie pozwalało na skuteczne ściganie pedofili, Platforma nie zrobiła tego przez 8 lat !!

Zgłoś
mad18.10 o 16:19

"Przeprowadzona analiza prawno-karna wykazała, że karalność tego konkretnego przestępstwa, to jest braku zawiadomienia organu powołanego do ścigania przestępstw, pomimo posiadania wiarygodnej wiadomości o dokonaniu czynu o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego poniżej lat 15, wprowadzona została nowelizacją z dnia 23 marca 2017 roku, obowiązującą od 13 lipca 2017, a do spotkania doszło 9 marca 2016. Możliwość prowadzenia postępowania odnośnie czynów możliwa jest tylko w sytuacji kiedy dany czyn został popełniony w dacie jego popełnienia. - powiedział Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp".

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube