reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 31 października. Imieniny Alfonsa, Urbana, Krzysztofa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Czy biskup ukrywał pedofilów w sutannach? Papież przyjął jego rezygnację

Aktualności17.10 o 16:06Komentarzy: 106
Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka. Nadal trwa postępowanie w związku z możliwością ukrywania przez niego księży pedofilów.


Biskup Edward Janiak

Odsunięty kilka miesięcy temu przez Stolicę Apostolską z funkcji biskupa kaliskiego Edward Janiak jest jedną z postaci pokazanych w dokumencie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Pokazano w nim, jak duchowny miał kryć przestępstwa seksualne duchownego Arkadiusza H., pełniącego w przeszłości posługę w sycowskiej parafii. Jest też wymieniany jako inicjator przeniesienia do innej parafii byłego już księdza pedofila Pawła K., który odsiaduje wyrok w oleśnickim więzieniu.

Niedługo po premierze dokumentu braci Sekielskich o ukrywaniu pedofilii w Kościele, jeden z jego antybohaterów biskup Edward Janiak trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. W rzeczywistości - jak podała "Gazeta Wyborcza" - miał 3,44 promila alkoholu w organizmie. Prokuratura nie dopatrzyła się natomiast znamion przestępstwa w związku z zarzutami ofiar o ukrywaniu seksualnych ekscesów podwładnych.

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante - oświadczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

- W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą decezją. Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary - czytamy w dalszym komunikacie.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (106)

MojaOlesnica.pl17.10 o 16:34

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Średniowiecze Oleśnickie 17.10 o 16:30

No i wzięli się za Oleśnicę wreszcie. To co się tu dzieje , to zaczyna być parodią , kościół za dużo sobie pozwala. A w szczególności teraz też ten w toruniu. Już dawno powinno się odłączyć państwo od sekty kościelnej. Ludzie wierzą w facetów poprzebieranych w czarne sukienki z koloradką, a nie w boga.

Zgłoś
Bez kaganca17.10 o 16:14

Sam pewnie dobrze dupcył chłopców! Dobrze że ta sekta sama się powoli unicestwia.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube