reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 23 października. Imieniny Marleny, Seweryna, Odylii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Czy biskup ukrywał pedofilów w sutannach? Papież przyjął jego rezygnację

Aktualności17.10 o 16:06Komentarzy: 106
Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka. Nadal trwa postępowanie w związku z możliwością ukrywania przez niego księży pedofilów.


Biskup Edward Janiak

Odsunięty kilka miesięcy temu przez Stolicę Apostolską z funkcji biskupa kaliskiego Edward Janiak jest jedną z postaci pokazanych w dokumencie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Pokazano w nim, jak duchowny miał kryć przestępstwa seksualne duchownego Arkadiusza H., pełniącego w przeszłości posługę w sycowskiej parafii. Jest też wymieniany jako inicjator przeniesienia do innej parafii byłego już księdza pedofila Pawła K., który odsiaduje wyrok w oleśnickim więzieniu.

Niedługo po premierze dokumentu braci Sekielskich o ukrywaniu pedofilii w Kościele, jeden z jego antybohaterów biskup Edward Janiak trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. W rzeczywistości - jak podała "Gazeta Wyborcza" - miał 3,44 promila alkoholu w organizmie. Prokuratura nie dopatrzyła się natomiast znamion przestępstwa w związku z zarzutami ofiar o ukrywaniu seksualnych ekscesów podwładnych.

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante - oświadczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

- W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą decezją. Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary - czytamy w dalszym komunikacie.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (106)

Edmund Kaleciński19.10 o 11:18

Mnie przeraża jeszcze bardziej zachowanie społeczeństwa w sprawie tej zbrodniczej mafii. Ono gnije w milczeniu przebywając w jej przybytkach na kolanach, co niedziela szczególnie. I Kaczyński spokojnie modlący się w Strachocinie koło Sanoka (woj. podkarpackie) uczestniczył, dwa dni temu, w nowennie w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Jak pokazują media ogólnopolskie, w jakim towarzystwie to czynił, to gdyby był Bóg o jakim bezustannie peroruje Kościół kat., to spaliłby ich jak niegdyś w Sodomie i Gomorze mieszkańców , z powodu niegodziwości i milczenia na tej katolickiej ziemi.

Zgłoś
Tytus18.10 o 22:14

@Perturabo,pozdrawiam ;-)

Zgłoś
Perturabo18.10 o 21:53

Tym co mnie najbardziej przeraża w tym dramacie kościelno pedofilskim jest obojętność księży na cierpienie ofiar pedofilii, obojętność bardzo często przechodząca w arogancję i pogardę. Bardzo wyraźnie widać te rysy zarówno u większości księży jako jednostek jak i całego aparatu kościelnego jako hierarchii. Nie widzę innego słowa, które lepiej by to opisywało niż dehumanizacja. Z jednej strony dehumanizacja ofiar pedofilii księży, jako kogoś kto przynosi ujmę pięknemu kościołowi, komuś kto odważa się besztać jego dobre imię swoimi wyimaginowanymi urazami a z drugiej strony dehumanizację samych księży, którzy pozbyli się prawie całkowicie zwykłej ludzkiej wrażliwości. Tak naprawdę, jedynym na czym zależy polskim księżom nie jest to czy uda się wynagrodzić cierpienia ofiar pedofilii, czy uda się odkryć wszystkich pedofilów w sutannach, którzy jeszcze czają się w tej instytucji, jedyne co ich interesuje to to żeby była cisza - omerta, żeby nic nie wychodziło na zewnątrz - taka fałszywie pojmowana solidarność. Każda ofiara księdza pedofila staje się dla aparatu kościelnego potencjalnym wrogiem, którego należy uciszyć, zastraszyć, zignorować, zbagatelizować, odczłowieczyć. To wszystko widzieliśmy tyle razy podczas różnych wypowiedzi publicznych księży, wywiadów, w filmie Sekielskich i na co dzień w życiu. Ten obraz jest dla mnie przerażający i potwierdza wieloletnie obserwacje, których konkluzją jest , że kościół w Polsce kompletnie się zdegenerował i zamienił w potężną korporację skupioną wyłącznie na zarabianiu kasy, stał się niejako anty kościołem, jego szatańską , odwróconą wersją gdzie panoszy się pazerność, pycha i zboczenia - wszystko to z czym prawdziwy katolik i każdy przyzwoity człowiek powinien walczyć a nie ukrywać .

Zgłoś
mieszkaniec18.10 o 21:46

Czas najwyższy

Zgłoś
=18.10 o 21:16

Jestem za!

Zgłoś
Jarek18.10 o 20:27

Wszystkich pedofili wykastrować!

Zgłoś
Do Jarek18.10 o 20:26

Aleś ty dural!

Zgłoś
Jarek18.10 o 20:11

Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy. Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.

Zgłoś
@18.10 o 19:31

Józek idź lepiej spać!

Zgłoś
MojaOlesnica.pl18.10 o 19:17

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube