reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 23 października. Imieniny Marleny, Seweryna, Odylii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Atol oraz inne obiekty protestują przeciwko zamknięciu aquaparków

Aktualności16.10 o 16:24Komentarzy: 48
Prezes OKR Atol w Oleśnicy Adam Hrehorowicz podpisał stanowisko sprzeciwiające się zamykaniu aquaparków w całej Polsce w związku z epidemią koronawirusa. "Aquaparki są obiektami, gdzie wymiana całości powietrza następuje kilkakrotnie w ciągu godziny".


fot. OKR Atol

***

WALCZYMY RAZEM!

Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny Atol Sp. z o.o. dołączył do największych polskich Aquaparków wyrażających wspólne stanowisko w temacie nowych obostrzeń w związku z epidemią Covid-19.

Poniżej treść wspólnego stanowiska.

Kraków, dnia 16 października 2020 r.
Ministerstwo Rozwoju STANOWISKO

W SPRAWIE ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI AQUAPARKÓW
W RAMACH RZĄDOWYCH OBOSTRZEŃ W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19

Szanowni Państwo,
Działając w imieniu Spółki Park Wodny w Krakowie SA – właściciela i zarządcy obiektu Parku Wodnego w Krakowie, jak również w imieniu największych polskich Aquaparków, na mocy udzielonego mi pełnomocnictwa, a to:

1) Termy Maltańskie Sp. z o.o.,
2) Suntago Water World,
3) Termy Uniejów,
4) Aquapark Wrocław,
5) Aquapark Łódź,
6) Park Wodny Koszalin,
7) MOSiR Kutno,
8) Park Wodny w Świeciu,
9) Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL Sp. z o.o,
10) Park Wodny Trzy Fale w Słupsku,
11) Termy Cieplickie Jelenia Góra

poniżej przedstawiam wspólne stanowisko wyżej wymienionych podmiotów w sprawie wprowadzonego począwszy od 17 października br. zamknięcia aquaparków w strefie żółtej oraz czerwonej.

Nie zgadzamy się z całkowitym zamknięciem obiektów w obu strefach. Oczekujemy przywrócenia możliwości działania Aquaparków z następującymi ograniczeniami:
- w strefie czerwonej – dopuszczalne obłożenie 50% maksymalnej zajętości,
- w strefie żółtej - dopuszczalne obłożenie 75% maksymalnej zajętości,
- w strefie zielonej - dopuszczalne obłożenie 100% maksymalnej zajętości,

Obłożenie obiektów na poziomie 50% to absolutne minimum, konieczne do pokrycia kosztów działalności aquaparków.
Ze swojej strony deklarujemy gotowość jeszcze większego zaostrzenia reżimów sanitarnych i wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w naszych obiektach.

UZASADNIENIE

W naszej ocenie brak jest uzasadnienia dla wprowadzenia obowiązku zamknięcia obiektów typu aquapark zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej. Ocena nasza uzasadniona jest następującymi argumentami:
Bezpieczeństwo:

1. Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego, który powołuje się na doniesienia WHO i CDC, COVID-19 nie jest chorobą wodozależną. Uzdatniana woda w warunkach basenowych eliminuje wirusa.

2. W żadnym z naszych obiektów począwszy od czerwca br. nie tylko nie stwierdzono ogniska zakażeń, ale nawet przypadków tego rodzaju zakażeń, pomimo że dziennie tego rodzaju obiekty są odwiedzane przez setki klientów.

3. W naszych obiektach stosujemy chlor, który skutecznie zwalcza wirusa nawet w o wiele niższym stężeniu niż stosowane w tej kategorii obiektów. Wedle rekomendacji WHO środowisko „chlorowe” jest środowiskiem bezpiecznym.

4. Aquaparki są obiektami, gdzie wymiana całości powietrza następuje kilkakrotnie w ciągu godziny, - zgodnie z wytycznymi dla tego rodzaju obiektów. W tym zakresie nasze obiekty stanowią wyjątek na korzyść zwalczania wirusa w porównaniu do innych obiektów użyteczności publicznej.

5. W naszych obiektach stosujemy bardzo rygorystyczny reżim sanitarny; podlegamy na bieżąco kontrolom Sanepidu.

Argumenty ekonomiczne:

1. Wszystkie nasze obiekty w trakcie pierwszego lockdownu pozostały zamknięte, co pociągnęło za sobą gigantyczne straty. Koszty stałe tego rodzaju obiektów, choćby ze względu na ich rozmiary oraz skomplikowane systemy techniczne i technologiczne, są bardzo wysokie nawet w trakcie zamknięcia. Kolejne zamknięcie z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do upadłości wielu z nas.

2. Każdy z naszych obiektów jest dużym pracodawcą (przykładowo Termy Uniejów są drugim co do wielkości pracodawcą w gminie). Zamknięcie obiektów doprowadzi do konieczności zwolnień wielu zatrudnionych osób. Część z nich (osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno – prawnych bądź samozatrudnione) utraci dochody z dnia na dzień, ponieważ nie będziemy w stanie wypłacać jakichkolwiek kwot za usługi niewykonane z powodu zamknięcia obiektów.

3. Każdy z naszych obiektów ma zawartych szereg umów z dostawcami, usługodawcami etc., podnajemcami działającymi na terenie obiektów. Zamykając aquaparki, również ci przedsiębiorcy zostają pozbawieni części swoich przychodów.

Argumenty społeczne:

1. Klientami naszych obiektów są w dużej mierze dzieci, seniorzy, niepełnosprawni. Decyzja o zamknięciu Aquaparków z dnia na dzień pozbawia te osoby możliwości dbania o zachowanie zdrowego trybu życia oraz rehabilitacji.

Z uwagi na podniesione argumenty, decyzja w sprawie zamknięcia Aquaparków jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Tym bardziej, że zarówno szkoły (gdzie z całą pewnością ryzyko transmisji wirusa jest znacznie wyższe), jak również inne branże mogą działać z zachowaniem ograniczeń (np. restauracje, galerie handlowe). Naszym zdaniem, brak zmiany decyzji w kwestii zamknięcia Aquaparków będzie mieć katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne zarówno dla pracodawców, jak i konkretnych regionów, w tym branż powiązanych.

Decyzji o zamknięciu nie towarzyszą ponadto jakiekolwiek rozwiązania ochronne adresowane konkretnie do branży, która z dnia na dzień zostaje wyeliminowana z rynku i pozbawiona możliwości osiągania jakichkolwiek przychodów.
Prosimy zatem o uwzględnienie naszego stanowiska.

***

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (48)

Maja19.10 o 08:00

Rolnik ty jestes ajkis oderwany od swiata, ludzie co chca niedziel handlowych to zmije z krwia na rekach? A kudzie pracujacy w kinach, gastronomii na basenach to moga pracowac w niedziele? Hipokryzja. Tylko niepracujacy zasilkowicze maja duzo czasu na zakupy w tygodniu.

Zgłoś
Jan18.10 o 21:36

właśnie, wrocławskie baseny są otwarte przynajmniej dla uczniów i studentów a co z oleśnickim?

Zgłoś
ala18.10 o 21:34

Przecież nastąpiła zmiana i baseny maja być otwarte dla uczniów i osób trenujących. Dlaczego oleśnicki basen bedzie zamkniety?

Zgłoś
jowket18.10 o 15:15

Tak myślę że taki scenariusz ma sens. Popieram

Zgłoś
Axel 18.10 o 11:42

Do Ehh dzieci pływały w odstępach i miały rezerwację torów. Były rozdzielone grupy na dwa baseny także tam również nie było się do czego przyczepić. Dlatego tym bardziej nie rozumiem tej decyzji.

Zgłoś
Ehh18.10 o 09:05

A grupy szkolne dzieci, tam też są limity na torach czy stłoczone po kilka szkół, klas żeby więcej kasy przytulić? Pytam bo nie wiem czy dzieci są bezpieczne. Chociaż po tej ochronie co mają w szkole nic.nim.raczej nie zaszkodzi.

Zgłoś
rolnik17.10 o 23:37

gdzie tutaj logika zamykają siłownie i baseny, a chcą niedziele handlowa, żeby niby rozładować kolejkę. Oni ludzi mają za debili, jest 7 niedziel handlowych w roku i ruch w te dni jest 4 razy mniejszy niż w normalny dzień, a może nawet jeszcze mniej ludzi. Sprzedawcy mają być zmuszeni do pracy 7 dni w tygodniu z narażeniem na covid, a na siłownie nie możesz iść, a potem jeden z drugim debil powie że jak Ci się nie podoba to się zwolnij i poszukaj innej pracy, tak covid szaleje i nagle wszyscy sprzedawcy będą szukali innej pracy bo nie chcą pracować w niedziele, ci co popierają niedziele handlowe w każdą niedziele, to dla mnie ludzie którzy chcą mieć krew na rękach, to żmije które chcą niedzieli handlowych a baseny i siłownie zamknięte

Zgłoś
Axel 17.10 o 22:10

Mad limity na torze były max 4 osoby i ludzie ich przestrzegali. W saunie mogły być max 2 osoby i również ludzie tego przestrzegali. W strefie relaksu również leżaki były w odstępach . Mam karnet pakietowy od dawna i bywałem tam codziennie więc wiem jak to wyglądało. Ewentualnie jeżeli już był taki problem z ilością ludzi to rząd mógł wprowadzić zakaz wycieczek szkolnych na basen ( nauk pływania dla podstawówki) a nie całkiem je zamykać. Natomiast jeśli chodzi o siłownie to w Atolu był wystawiony płyn do dezynfekcji i każdy miał obowiązek zdezynfekować urządzenie po ćwiczeniach co również ludzie czynili.

Zgłoś
mad17.10 o 20:09

Moim zdaniem nie powinni zamykać fitnessów i basenów, może co najwyżej sauny. Limity na torze by wystarczyły.

Zgłoś
Man17.10 o 18:47

Otworzyc baseny, zamknąć koscioly !!!

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube