reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 29 października. Imieniny Euzebii, Wiloletty, Narcyza.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Zielone wibracje w CKiW w Oleśnicy. Podsumowanie międzynarodowej wymiany

Aktualności15.10 o 16:21Komentarzy:
CKiW w Oleśnicy podsumowuje zagraniczną wymianę w ramach projektu "Green vibes only".* * *

W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy 5 października rozpoczęła się tygodniowa wymiana młodzieży finansowana z programu Erasmus + pod nazwą „Green vibes only”. Do Oleśnicy przyjechała młodzież z Grecji Francji i Chorwacji. Jak sama nazwa projektu wskazuje, jego celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczestników z zakresu ekologii, a także promocja proekologicznego stylu życia.

Wymianę rozpoczęliśmy od wzajemnego poznania się, dyskusji o projekcie, a także zwiedzaniu miasta i jego zabytków. W ramach zaplanowanych działań młodzież miała okazję wziąć udziału w wielu interesujących warsztatach: upcyclingowych, sitodruku, tworzenia obrazów z mchu, czy naturalnych kosmetyków. Zajęcia plastyczne były przeplatane warsztatami kulinarnymi, w czasie których uczestnicy przygotowywali zdrowe desery i poke bowle- „miski pełne zdrowia”. Zarówno goście jak i polska grupa, przygotowali prezentacje o swoim kraju i kulturze, a także ugotowali dla wszystkich swoje popisowe dania narodowościowe.Najbardziej przypadła nam do gustu pełna warzyw i serów kuchnia grecka, a także francuskie crepes, czyli pyszne naleśniki na słodko. W ferworze zajęć nie zapomnieliśmy o głównym temacie projektu- czyli ekologii. Uczestnicy przedstawili rozwiązania ekologiczne popularne w ich krajach, dyskutowaliśmy o problemach i wyzwaniach jakie czekają nasze pokolenie, a także o innowacyjnych pomysłach na ich rozwiązanie.

Stworzyliśmy także grę ekologiczną, która będzie służyć propagowaniu wiedzy o ekologii. Efektem wymiany jest także ebook ze scenariuszami lekcji ekologicznych oraz naszymi pomysłami na wcielanie w życie proekologicznych zachowań.Ekologia, to przede wszystkim kontakt człowieka z przyrodą, dlatego zaprosiliśmy naszych gości do lasu, gdzie mogliśmy spacerując cieszyć się pięknem przyrody, a także posprzątaliśmy las z odpadów pozostawionych przez człowieka. Jeden dzień poświęciliśmy na wyjazd do Arboretum w Wojsławicach, ogrodu dendrologicznego, w którym przewodnik odkrył przed nami tajemnice piękna egzotycznych krzewów, drzew i kwiatów, a także kolekcję gatunków chronionych, zagrożonych i ginących. Stamtąd udaliśmy się do Zamku Książ i palmiarni, w której mogliśmy podziwiać ponad 250 gatunków roślin. Po powrocie do Zamku młodzież zainspirowana całodniowym pobytem na łonie natury zaprojektowała i zasadziła swoje własne ekorabaty.

Goście z wielkim żalem opuszczali nasze Centrum, wracając do swoich domów. Było to wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu młodzież nawiązała nowe przyjaźnie, podszkoliła swoje umiejętności językowe, a także poznała kultury innych krajów. Mamy nadzieję, że wiedza, o którą wzbogaciliśmy się w czasie wymiany sprawi, że uczestnicy będą promować eko styl życia w swoim otoczeniu.

CKiW OHP w Oleśnicy

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube