reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 23 października. Imieniny Marleny, Seweryna, Odylii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Policja apeluje o noszenie odblasków: będziesz widoczny i bardziej bezpieczny

Aktualności15.10 o 07:48Komentarzy: 9
Publikujemy komunikat policji dotyczący odblasków, które warto nosić szczególnie w okresie jesienno-zimowym.Jesienna aura nie ułatwia poruszania się po dolnośląskich drogach. Pogarszające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i coraz niższe temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą bardzo narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Wystarczy przecież założyć na siebie elementy odblaskowe, aby być bardziej widocznym i w ten sposób o wiele bardziej bezpiecznym na drodze.

Jesień rozgościła się za naszymi oknami na dobre. Jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. W tym trudnym okresie dolnośląscy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii.

Dlatego tak ważne jest, aby BYĆ WIDOCZNYM. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego „odblaski” można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Apelujemy zarówno do pieszych, jak również miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków” to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka / Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (9)

anty PiS16.10 o 07:25

Płatni Zdrajcy Pachołki Narodu to PiS

Zgłoś
Fan OSP Szczodre.16.10 o 01:10

A ja leje na PO czyli Platnych Zdrajcow Pacholkow Narodu ????

Zgłoś
[15.10 o 18:47

A ja olewam ciebie.

Zgłoś
anty PiS15.10 o 12:24

Olewam PiSowskie ZOMO

Zgłoś
­15.10 o 12:24

Jestem gejem

Zgłoś
Blask rządu w Europie 15.10 o 10:15

Jedna maseczka na tą TWARZ z tyłu bo to ci co są rydzykopisiowskiej sekcie, a maseczka na przodzie dla tych co wierzą w ten rząd, WSZYSTKO w odblasku by cała europa ich widziała z daleka jakie przekrety robią, jak mają za nic prawo, jak kłamią i kradną unijne dotacje , jak niszczą swój kraj polske

Zgłoś
Odblaskowe maseczki15.10 o 09:40

Może wprowadzić nakaz odblaskowych maseczek? Przecież to GENIALNY POMYSŁ.Sami przyznajcie.

Zgłoś
Rowerzysta i rowerzystka 15.10 o 09:10

Mundurowi chcą maseczek odblaskowych, bo jest koronawirus po zmierzchu.

Zgłoś
Mika15.10 o 08:52

Niech się Policja weźmie za rowerzystów wjeżdżających do Oleśnicy od strony Bystrego bez świateł 6:05-6:15. Jeden ma coś majaczące z przodu, drugi kamizelkę. Ją lepiej widać niż te światełko.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube