reklama
reklama
Dziś jest piątek, 25 września. Imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Siódemka pamięta o zmarłych bohaterach [ZDJĘCIA]

Aktualności17.09 o 06:24Komentarzy:
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy upamiętniła ofiary II wojny światowej. Uczniowie opiekowali się m.in. tablicami z nazwiskami osób zamordowanych w Katyniu.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia* * *

Wrzesień – miesiącem pamięci

Wrzesień to czas wielu ważnych dla Polaków rocznic. Wybuch II wojny światowej, agresja ZSRR na Polskę , Światowy Dzień Sybiraka, czy w końcu Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II pamiętają o słowach wielkiego Polaka swojego patrona: „ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka…”

Mając w sercu powyższe wartości trudno było by nam przejść obojętnie obok tak istotnych dla każdego Polaka wydarzeń. Zaczęło się od lekcji na temat powyższych wydarzeń, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i tworzenia okolicznościowych plakatów.

Jak co roku w parku przy ul. Klonowej uczniowie zaopiekowali się tablicami upamiętniającymi męczeństwo osób zabitych w Katyniu. Przypomnę, że dęby zostały posadzone w ramach ogólnopolskiej akcji polegającej na posadzeniu 21473 dębów pamięci. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Na pewno wszyscy pamiętamy, że to nie pierwsze przedsięwzięcie o tej tematyce podejmowane przez Dyrektora i nauczycieli oleśnickiej Siódemki.

Trzynastego  kwietnia 2010r obok  Bazyliki pw. Św. Jana Apostoła z inicjatywy pani Dyrektor Doroty Rasały – Świtoń posadzono dwa dęby. Jeden ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, drugi zaś symbolizujący pamięć jednej z ofiar katyńskich – kapitana Jana Wąsowskiego, zamordowanego przez NKWD w Charkowie.

W 2011r zaprosiliśmy do współpracy oleśnickie placówki oświatowe: oleśnickie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące. Ich zadaniem było spotkać się z członkami rodziny zamordowanych na nieludzkiej ziemi, przeprowadzić wywiady, zebrać rodzinne pamiątki i wykonać prezentacje . Następnie w parku na ulicy Klonowej odbyło się uroczyste zasadzenie dębów ku pamięci każdej zaprezentowanej wcześniej postaci. Dęby zostały zasadzone przez rodziny oraz grupy projektowe i oznaczone tabliczkami z imieniem i nazwiskiem każdej z zamordowanej osób. W sumie posadzono dziesięć dębów upamiętniających następujące postaci:

- Kapitana Janusza Libickiego, osadzonego w Kozielsku i zamordowanego w Katyniu
- Porucznika Jaskierskiego Józefa,
- Aspiranta Policji Państwowej Feliksa Gaik, osadzonego w  Ostaszkowie, zamordowanego w  Miednoje
- Aspiranta  Policji Państwowej Piotra Pawła Florkiewicza, osadzonego w Ostaszkowie, zamordowanego w Miednoje
- Aspiranta Policji Państwowej Andrzeja Rataj, osadzonego w  Ostaszkowie, zamordowanego w Miednoje
- Majora Adolfa Tracewskiego, osadzonego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie
- Podpułkownika Franciszka Tabaczyńskiego, osadzonego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie
- Porucznika Karola Augustowskiego, osadzonego w Kozielsku, zamordowanego w Katyniu
- Aspiranta Policji Państwowej Stanisława Mudry, osadzonego w Taszkowie, zamordowanego w Miednoje,
- Kapitana Kazimierza Kasperkiewicza, osadzonego w  Starobielsku, zamordowanego w Charkowie.

 Nasze działania to również opowiadanie nowym uczniom o historii dębów i przede wszystkim o historii osób, którym są poświęcone. Jedną z takich osób jest kapitan Jan Wąsowski zamordowany przez NKWD w Charkowie. Nasz bohater urodził się 21 listopada 1898 r. w Żaboklikach, pow. Węgrów, w rodzinie Stanisława i Anny z Chełstowskich. Jako 16 – letni chłopiec ochotniczo służył w Legionach wraz z trzema braćmi: Julianem, Józefem i Władysławem, oraz brał udział w wojnie 1920 – 1921r, w wyprawie na Kijów.

Był mierniczym przysięgłym i w Nowogródku prowadził własne biuro. W połowie sierpnia 1939 r został zmobilizowany w stopniu porucznika i skierowany do 79 Pułku Piechoty, stacjonującego w Słonimiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, m.in. w walkach pod Kockiem.

Chcemy w ten sposób podzielić się z całą społecznością naszej szkoły historią dębów katyńskich. Przechodząc parkiem przy ulicy Klonowej pamiętajmy o tych ludziach, bo tylko w ten sposób możemy Katyń ocalić od zapomnienia.

SP7 w Oleśnicy

* * *

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube