reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 30 września. Imieniny Honoriusza, Wery, Hieronima.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wyniki badań wody i padłych ptaków ze stawu przy Kruczej

Aktualności15.09 o 13:04Komentarzy: 33
Nie potwierdzono, aby woda w stawie przy ulicy Kruczej w Oleśnicy była zanieczyszczona. Do tego padłe ptaki były już wcześniej chore.* * *

W związku ze stwierdzonymi przypadkami zgonów ptaków wodnych (8 kaczek nad stawami przy ul. Spacerowej oraz 3 łabędzi nad stawami przy ul. Kruczej), Urząd Miasta Oleśnicy, w ramach kontroli sytuacji zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok i badania laboratoryjne padniętych ptaków (kaczek i łabędzi) oraz laboratoryjne badanie próbek wody w obu stawach.

W dniu 13 sierpnia br. zgłoszono powyższy przypadek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W dniu 21 sierpnia br. WiOŚ podjął działania na terenie w celu ustalenia stanu faktycznego. Oględzinom zostały poddane stawy w Parku nad Stawami przy ul. Spacerowej oraz staw w Parku Książąt Oleśnickich przy ul. Kruczej. Wizualnie nie stwierdzono zanieczyszczeń o charakterze chemicznym czy też ropopochodnym, a barwa wody była naturalna. Ze stawów pobrano próbę wody do analizy. Wyniki analiz biologicznych nie wskazują na zanieczyszczenie wody w stawach jakimikolwiek substancjami (nie stwierdzono nadmiernego rozwoju lub obumierania mikroorganizmów planktonowych, występowały żywe, ruchliwe i wybarwione organizmy typowe dla wód naturalnych), a parametry wody takie jak pH, przewodność elektryczna właściwa oraz tlen rozpuszczony pozostają w normie. WiOŚ nie stwierdził zanieczyszczenia wody w ww. zbiornikach.

W wyniku sekcji zwłok i badania laboratoryjnego przeprowadzonych przez lekarza weterynarii dwóch kaczek ze stawów przy ul. Spacerowej w badaniu hodowlanym wymazu stwierdzono wzrost mikroflory mieszanej, wskazującej na proces rozkładu gnilnego. Łabędzie z Kruczej zostały poddane szerokiemu badaniu toksykologicznemu, w których nie stwierdzono wskazań na obecność substancji toksycznych, stwierdzono tylko tak jak w przypadku kaczek wzrost mikroflory mieszanej. Zdaniem lekarza weterynarii najprawdopodobniej pierwotną przyczyną padania ptaków było wirusowe zapalenie płuc, co tłumaczyłoby stan zwierząt na stawie, a potwierdzałby obraz sekcyjny.

Urząd Miasta Oleśnicy

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (33)

Do Pani Sylwii Eco16.09 o 19:21

I co Droga Pani Sylwio, fajnie jest oskarżać innych nie mając żadnych dowodów ? ;-)))

Zgłoś
molicz16.09 o 18:15

Ale w Oleśnicy zawsze łabędzie zdychają, to nie jest pierwszy raz...

Zgłoś
elpolako16.09 o 14:09

@ ,, chyba ciebie

Zgłoś
Szydełko wyborca PiS16.09 o 10:43

To wina chleba.I wędkarzy

Zgłoś
myślcie16.09 o 08:46

A tu już panikowali że to wina wędkarzy, że to wina chleba itp

Zgłoś
nl16.09 o 07:53

@wiola poczytaj trochę o łabędziach - "nie stanowią zagrożenia dla ludzi" ciekawe. Łabędzie są naprawdę ogromne i groźne. Dopiero stojąc z nimi twarzą w dziób człowiek uświadamia sobie, że ten potulnie wyglądający ptak, to tak naprawdę wielkie bydlę. Dorosły łabędź ma 1,5 metra długości i 2,5 metra rozpiętości skrzydeł. Jego niezwykle twardy dziób, to również niebezpieczna broń. Wystarczająco niebezpieczna, żeby zrobić człowiekowi wielkiego siniaka, uszkodzić skórę albo wybić oko, a kostne hakowate wyrostki na skrzydłach idealnie szarpią i tną skórę. pomyśl zanim podejdziesz z dzieckiem do łabędzia.

Zgłoś
Waldek 15.09 o 23:11

Wypadałoby powiedzieć dziękuję UM za zlecenie tych wszystkich badań i sekcji ,ale w cywilizowanym świecie to przecież powinno być normą że człowiek wnikliwie sprawdza przyczynę padania zwierząt które żyją w pobliżu ludzkich siedlisk .Dziękujemy . ..ale to nie wszystko ,jeśli już nasze miasto nie chce polepszyć komfortu życia pewnym gatunkom bo niby z jakiej racji to przynajmniej człowiek powinien zrobić wszystko aby nie pogarszać im warunków od życia .Łabędzie już kilka razy zostały zaczepione w żyłki ,kilka lat temu skonał młody łabędź bo połknął haczyk-czy wędkowanie na tym stawie jest konieczne ,nie ma innych miejsc ? Czy w pobliżu parku i wody powinno się stosować chemiczne opryski ? Może są inne metody bardziej eko ? Pomijając letni okres ,ale zimą czy ktoś pomyślał aby wysypać ziarno ptakom ,bo śnieg lub lód zasłania odgradza je od pożywienia.W wielu miastach urzędnicy zlecają zimowe dokarmiania . Czy tak ciężko zainstalować w kilku miejscach na mieście poidełka ? Na obu stawach jest też ten sam problem ,kubły i trawniki zawalone butelkami .Czyli w nocnych godzinach odbywają się ostr imprezy i może wysłać tam patrol ,każdego dnia o innej porze .Będzie mniej wyrwanych ławek ,policja wystawi więcej mandatów .

Zgłoś
Urban15.09 o 23:02

I co na to Pani tzw. "ekolożka" Sylwia?

Zgłoś
Wiola15.09 o 22:08

Dla wielu mieszkańców łabędzie to powód dla którego chodzą na staw aby nacieszyć nimi oko.Są ozdobą stawów ,nie stanowią zagrożenia dla ludzi i są pod ścisłą ochroną gatunkową.Urząd miasta zlecił wszystkie możliwe badania aby wyjaśnić śmierć ptaków ,ale najważniejsze co umyka to aby na poważnie zastanowić się co można zrobić aby nie trzeba było robić sekcji ,aby nie dopuścić do śmierci kolejnych ptaków..Kto ma siłę patrzeć co rok na śmierć młodych .Zakaz oprysków, kaczkomaty z ziarnem .Wędkarze często wypominają spacerowiczom że wrzucają chleb do stawu ,ale sami przynoszą w wiadrze "przynętę" i nikt nie wie co wrzucają ,jakiej jakości .Jakiś czas temu wędkarz robił aferę bo łabędzie wyjadły przynęte .Co one właściwie zjadły ?

Zgłoś
Awe15.09 o 21:16

Łabędzi Covid

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube