reklama
reklama
Dziś jest piątek, 25 września. Imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wyniki badań wody i padłych ptaków ze stawu przy Kruczej

Aktualności15.09 o 13:04Komentarzy: 33
Nie potwierdzono, aby woda w stawie przy ulicy Kruczej w Oleśnicy była zanieczyszczona. Do tego padłe ptaki były już wcześniej chore.* * *

W związku ze stwierdzonymi przypadkami zgonów ptaków wodnych (8 kaczek nad stawami przy ul. Spacerowej oraz 3 łabędzi nad stawami przy ul. Kruczej), Urząd Miasta Oleśnicy, w ramach kontroli sytuacji zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok i badania laboratoryjne padniętych ptaków (kaczek i łabędzi) oraz laboratoryjne badanie próbek wody w obu stawach.

W dniu 13 sierpnia br. zgłoszono powyższy przypadek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W dniu 21 sierpnia br. WiOŚ podjął działania na terenie w celu ustalenia stanu faktycznego. Oględzinom zostały poddane stawy w Parku nad Stawami przy ul. Spacerowej oraz staw w Parku Książąt Oleśnickich przy ul. Kruczej. Wizualnie nie stwierdzono zanieczyszczeń o charakterze chemicznym czy też ropopochodnym, a barwa wody była naturalna. Ze stawów pobrano próbę wody do analizy. Wyniki analiz biologicznych nie wskazują na zanieczyszczenie wody w stawach jakimikolwiek substancjami (nie stwierdzono nadmiernego rozwoju lub obumierania mikroorganizmów planktonowych, występowały żywe, ruchliwe i wybarwione organizmy typowe dla wód naturalnych), a parametry wody takie jak pH, przewodność elektryczna właściwa oraz tlen rozpuszczony pozostają w normie. WiOŚ nie stwierdził zanieczyszczenia wody w ww. zbiornikach.

W wyniku sekcji zwłok i badania laboratoryjnego przeprowadzonych przez lekarza weterynarii dwóch kaczek ze stawów przy ul. Spacerowej w badaniu hodowlanym wymazu stwierdzono wzrost mikroflory mieszanej, wskazującej na proces rozkładu gnilnego. Łabędzie z Kruczej zostały poddane szerokiemu badaniu toksykologicznemu, w których nie stwierdzono wskazań na obecność substancji toksycznych, stwierdzono tylko tak jak w przypadku kaczek wzrost mikroflory mieszanej. Zdaniem lekarza weterynarii najprawdopodobniej pierwotną przyczyną padania ptaków było wirusowe zapalenie płuc, co tłumaczyłoby stan zwierząt na stawie, a potwierdzałby obraz sekcyjny.

Urząd Miasta Oleśnicy

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (33)

Henio16.09 o 19:54

Ale ktoś grilluje MMM...

Zgłoś
6.9l 550 KM16.09 o 19:53

Diesel i benzyna umiera :-((((

Zgłoś
Hejka16.09 o 19:51

Dlatego zawsze powtarzam cierpliwość to cnota

Zgłoś
Girl16.09 o 19:50

Stawy oleśnickie najpiękniejsze na świecie

Zgłoś
Hehe16.09 o 19:49

Uffff.... Dobrze że antypis dostał bana na ip

Zgłoś
Mieszkaniec16.09 o 19:46

Wiadomo kiedy most będzie gotowy

Zgłoś
CS GO16.09 o 19:45

Zwłaszcza latem w wysokich temperaturach

Zgłoś
Bolo16.09 o 19:44

Mnie ciekawi co tak śmierdzi z tych stawów ?

Zgłoś
Lolo16.09 o 19:42

Najgorzej gdy wrzucacie do wody i te biedne biedactwa zjedzą, później im się zakwasza w brzuszku

Zgłoś
Ornitolog16.09 o 19:40

Ludzie przestańcie dokarmiać ptaki

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube