reklama
reklama
Dziś jest piątek, 25 września. Imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Bezpieczne grzybobranie, ostrzeżenie sanepidu!

Aktualności15.09 o 10:05Komentarzy: 4
Publikujemy komunikat oleśnickiego sanepidu na temat zasad bezpiecznego grzybobrania.***

Sezon na grzybobranie w pełni. Taki sposób spędzania wolnego czasu jest w Polsce bardzo popularny. Grzyby mają wielu zwolenników i są chętnie spożywane ze względu na walory smakowo - zapachowe. Niestety mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że przy zbieraniu grzybów podstawowa wiedza i zachowanie dużej ostrożności są niezbędne.

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest ich niewłaściwe rozpoznanie na jadalne i trujące oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych grzybów jadalnych.

Aby uniknąć tragicznych pomyłek warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

• Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
• Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
• Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze, niż w przypadku grzybów blaszkowych.
• Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna).
• Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
• Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
• Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
Pamiętajmy również o kilku zasadach konsumpcji:
• Jedzenie grzybów, szczególne leśnych, jest niewskazane dla małych dzieci oraz osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego.
• Nie należy spożywać grzybów w zbyt dużych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne. Może to być również niebezpieczne ze względu na stopień skażenia owocników metalami ciężkimi, które mogą kumulować się w naszych organizmach.
• Nie należy spożywać grzybów na surowo – może to wywoływać dolegliwości trawienne i zatrucia. Pamiętaj, aby odpowiednio przyrządzić grzyby!
• Pamiętaj, że niektóre rodzaje grzybów mogą powodować zatrucia w połączeniu z alkoholem! (np. borowik ponury, czernidlak pospolity)

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich spożycia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia mogą wystąpić nawet po kilkunastu godzinach. W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury , po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować życie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy zachęca, aby w razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystać z bezpłatnej porady grzyboznawcy w siedzibie PSSE w Oleśnicy. Pamiętajmy, że grzyby powinny być dostarczone w całości (nie należy ucinać trzonu) w ciągu 12 godzin od zbioru.

PSSE w Oleśnicy

***

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (4)

mlody alkusek15.09 o 22:00

Ale kozacki prawdziwek ;-)

Zgłoś
.15.09 o 17:39

Tak grzyby mają kowida....hi....hi.... Ciekawe ile dziś podgrzybków zarażonych i ile testów było a ile na kwarantannie

Zgłoś
Jonasz Koran-Mekka15.09 o 12:16

A to już wolno wchodzić do lasu? Tam wirus przecież atakował niemiłosiernie.

Zgłoś
L15.09 o 12:07

Dzięki za ważne wskazówki

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube