reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 30 września. Imieniny Honoriusza, Wery, Hieronima.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Zapomniany schron na oleśnickim stadionie

Ciekawostki12.08 o 08:39Komentarzy:
Fundacja Vestigum natknęła się na ślad nieużywanego schronu, który znajduje się na terenie oleśnickiego stadionu.* * *

Zapewne dla większości mieszkańców Oleśnicy będzie to zaskoczeniem, ale na Stadionie Miejskim przy ulicy Brzozowej istnieje monolityczny schron. Oczywiście, obecnie trudno by szukać tej podziemnej budowli, podzieliła los schronu, który znajduje się na ulicy Ludwikowskiej naprzeciwko przychodni zdrowia, w obu przypadkach wejścia zawalono gruzem i zasypano. Pomimo tego, że schrony zniknęły z krajobrazu miasta istnieją nadal.

Schron na stadionie jest budowlą monolityczną, wiele wskazuje na to, że podobnej budowy jak obiekt znajdujący się przy dworcu PKS w Oleśnicy. W obu przypadkach są to ukrycia o niewielkiej kubaturze, w których zastosowano jedno wejście i grawitacyjny system wentylacji. Potwierdza to odnaleziona przeze mnie w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy dokumentacja z inwentaryzacji tego obiektu z 1968 roku, z której wynika, że schron mógł zapewnić schronienie jedynie dla siedmiu osób, a jego okres powstania datowany jest na rok 1940. Jest to odkrycie bardzo ciekawe, ponieważ udowadnia, że na terenie Oleśnicy prócz dużych monolitycznych szczelin OPL mogących pomieścić od 100 do 170 osób budowano także mniejsze budowle tego typu w całości odlane z betonu, tym samym schron przy dworcu PKS nie jest przypadkiem odosobnionym.

Schron wybudowano w odległości około osiemdziesięciu metrów od drewnianej trybuny stadionu, wykorzystując do tego różnice poziomów tafli boisk (droga bocznego wejścia od strony OKR ATOL), przy której rosły topole. Zaniedbany, zaśmiecony zniknął bezpowrotnie z przestrzeni miejskiej podczas modernizacji stadionu w latach 2013-2016.

Fundacja Vestigum

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube