reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 6 sierpnia. Imieniny Jakuba, Sławy, Sykstusa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Ranking zamożności samorządów. Oleśnica w czołówce!

Aktualności29.07 o 10:02Komentarzy: 44
Pismo "Wspólnota" opublikowało ranking zamożności samorządów za 2019 rok. Miasto Oleśnica znalazło się w czołówce. Jak wypadły pozostałe gminy w powiecie oleśnickim?- Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - informuje pismo "Wspólnota", które opublikowało ranking zamożności samorządów w Polsce.

- Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

W zestawieniu nie zabrakło miejscowości z powiatu oleśnickiego. W krajowej czołówce znajduje się Oleśnica, która w ciągu roku awansowała z 82. na 12. miejsce.

Miejsce w rankingu w swojej kategorii / miejscowość / Zamożność per
capita 2019 (w zł)


12. Oleśnica (miasto) - 4361,83
164. Twardogóra - 3527,95
169. Międzybórz - 3514,76
365. Dobroszyce - 3466,97
437. Dziadowa Kłoda - 3407,38
482. Syców - 2981,71
507. Bierutów - 2940,52
739. Oleśnica (gmina wiejska) - 3211,71

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (44)

Lola31.07 o 19:47

Nie słyszałeś? Ja ostatnio ciągle słyszę.

Zgłoś
mad31.07 o 00:25

@Marek, a gdzie padło słowo "Tusk"?

Zgłoś
Marek30.07 o 22:28

Syców za Dziadową Kłodą... Wstyd trochę, ale widzę ze wina oczywiście Tuska. Tylko ze od wyborów minęło już dwa lata i warto by zacząć brać odpowiedzialność za rządzenie.

Zgłoś
kosa30.07 o 13:06

szkoda że mamy drugie miejsce po Wrocławiu , jeśli chodzi o zachorowalność na Covid w województwie i tu akurat nie ma się czym chwalić .Miasto nie robi nic dla naszego bezpieczeństwa widział ktoś odkażanie przystanków , ławek

Zgłoś
mak30.07 o 07:10

Klasycznie. Poprzedni burmistrz wypracował awans, obecny zbiera laury. A tak na poważnie jest to związane ze sprzedażą działki dla gknu, w kolejnym rankingu będzie spektakularny spadek.

Zgłoś
Ela K.30.07 o 06:25

Skoro jest tak dobrze to czemu żałuje się pieniędzy na odkomarzanie. W Nieciszowie nie da się normalnie funkcjonować. Nie było tak źle odkąd tu mieszkam czyli od 12 lat. Czy naprawdę nikomu nie zależy na dobru ludzi ?

Zgłoś
waldemar30.07 o 01:11

Zamiast wydawać pieniądze na propagandowe gazetki sycow.pl, Maniak powinien skupić się na tym, co naprawdę ważne, czyli inwestycjach. Rewitalizacja Kościelnej ważna, ale wykorzystywana nikczemnie przez przewodniczącego rady i dyrektora liceum w unii personalnej. Za dużo gadania, za mało roboty!

Zgłoś
mad29.07 o 23:24

@Kamil, zastanów się i pomyśl, Dariusz Maniak jest burmistrzem od końca listopada 2018 roku, a ranking dotyczy roku 2019. Na terenie Sycowa nigdy, nawet za "komuny", nie było zbyt wielu zakładów produkcyjnych, więc i źródeł dochodów dla miasta. Tam nic się nie zmieni przez kilka kolejnych kadencji, bo też i możliwości są niewielkie, a ty obwiniasz Burmistrza po kilkunastu miesiącach, że "burmistrz Maniak spycha Sycow na margines". Popatrz może jeszcze na ranking zadłużenia samorządów w naszym powiecie, które gminy zadłużone są najbardziej, później zastanów się dlaczego, a dopiero na końcu wyciągaj wnioski. To chyba ty nie udźwignąłeś tematu.

Zgłoś
mad29.07 o 23:01

"Jak z Oleśnicą jest tak dobrze to dlaczego jest tak żle" - nie można powiedzieć na początku kadencji, że jest dobrze, poprzedników się nie chwali. Dobrze to będzie dopiero pod koniec kadencji ;))

Zgłoś
Kamil29.07 o 22:40

Widać, ze burmistrz Maniak spycha Sycow na margines. Nie udźwigną tematu. Widać ze bardzie nadaje się na celebrytę z portali społecznościowych niż na prawdziwego gospodarza. A szkoda...

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube