reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Burzliwa debata o stanie Oleśnicy. Koalicja chwali, opozycja krytykuje

Aktualności5.06 o 13:54Komentarzy: 33
Rada Miasta Oleśnicy debatowała o stanie samorządu na koniec zeszłego roku. Nie zabrakło emocjonalnych komentarzy oraz starć opozycji i koalicji rządzącej.Dzisiaj Rada Miasta Oleśnicy wysłuchała raportu o stanie miasta na koniec zeszłego roku, którą przedstawił przedstawiciel zewnętrznej firmy Ryszard Grobelny, a wcześniej opublikował go burmistrz Jan Bronś. Przewodniczący poszczególnych komisji pozytywnie ocenili realizację zadań przez miasto.

Jak poinformował przewodniczący rady Aleksander Chrzanowski, swoje pytania mogli zadawać mieszkańcy, ale nikt nie skorzystał z takiej możliwości. W trakcie debaty samorządowcy mogli zabierać głos bez ograniczeń.

Radny Michał Kołaciński (Oleśnica Razem) krytykował burmistrza Jana Bronsia za ostatnie działania wokół terenu zielonego przy ulicy Wojska Polskiego. Uważa też, że nadal ma miejsce zatrudnianie niektórych osób bez konkursów.

- Ten raport jest poprawny i spełnia wymogi ustawowe, ale oczekuję, że kolejny raport będzie sporządzony siłami własnymi urzędników - mówił M. Kołaciński.

Natomiast Marek Czarnecki (komitet Jana Bronsia) uważa, że zgodnie z nowymi przepisami, przedstawianie raportu i późniejsze głosowanie w tej sprawie, nie jest dobrym rozwiązaniem. -Przedstawiony przez burmistrza raport oceniamy pozytywnie - wypowiedział się w imieniu klubu, wymieniając takie zadania jak m.in. ekologię czy gospodarowanie odpadami. Co do tej ostatniej kwestii dodał, że ceny wynikają z uregulowań prawnych, ustalanych na szczeblu krajowym.

Beata Krzesińska (OR) powiedziała, że występuje w imieniu mieszkańców. - Z tego raportu nie wynika, ile jest miejsc w przedszkolach publicznych, niepublicznych - zwróciła uwagę i zaapelowała do burmistrza o udzielenie odpowiedzi.

Paweł Bielański (OR) zapytał ile kosztowało zlecenie przedstawienia raportu przez byłego prezydenta Poznania. Jan Bronś odpowiadał, że wyniosło to ok. 15 tys. złotych i zajęła się tym specjalistyczna firma. - Opracowuje zawsze burmistrz, do tego posiłkuje się kompetentnymi firmami - odpowiedział i uznał, że była to okazja do "obiektywnej" oceny stanu miasta.

Opozycyjny radny P. Bielański uznał, że takie materiały powinien przygotowywać burmistrz i jego służby. M. Czarnecki przypominał, że raport o stanie spółki OKR Atol, w której za czasów rządów Oleśnica Razem pracował P. Bielański, również został przygotowany przez zewnętrzną firmę, co kosztowało 17 tys. złotych.

Kazimierz Karpienko (OR) ostro krytykował burmistrza, szczególnie w kontekście terenu zielonego przy ulicy Wojska Polskiego i uznał to za lekceważenie rady miasta. - Kiedy radni zadają ważne pytania, jego reprezentantki zasłaniają się brakiem wiedzy i odsyłają do nieobecnego burmistrza - mówił. Zarzucał m.in. manipulację i arogancję przedstawicieli władz. - Jan Bronś jako burmistrz szasta publicznymi pieniędzmi - wymieniał. Jako przykłady podał wydatki na firmy reklamowe i media oraz ruchy kadrowe. - Kosztowa propaganda ma stworzyć obraz, że jest pięknie. Nie jest pięknie! - wyznał i oświadczył, że będzie głosował przeciwko absolutorium.

- Wiele z tych wypowiedzi, to są wypowiedzi czysto polityczne, mające uzyskać określony cel - krytykował wystąpienia opozycji radny Grzegorz Żyła (JB). Poprosił jednocześnie R. Grobelnego o niezależną ocenę zagrożeń i potencjału miasta. Beata Krzesińska nie zgodziła się, aby występowała politycznie, a tłumaczyła, że występuje w imieniu mieszkańców. Zarzucała m.in. podwyżki cen za śmieci. - To nie jest widzimisię burmistrza - ripostował M. Czarnecki. - Miasto jest sprawnie zarządzane, sytuacja finansowa Oleśnicy jest bardzo dobra - komentowała Sylwia Wawrzyńska (JB).

- To, że dzisiaj Oleśnica dysponuje nadwyżką budżetową, to było 41 milionów na początku roku (...). To, że miasto jest w tak dobrej kondycji finansowej, wynika z doskonałej kondycji, jakiej przekazaliśmy budżet miasta - odnosił się Michał Kołaciński i argumentował, że w tej kadencji nadwyżkę władze otrzymały "na tacy". - Budżet obywatelski zdycha. I został wykastrowany o szkoły i dzisiaj nie ma większego sensu - oceniał dalej.

Ryszard Grobelny odpowiadał, że osobiście nie przygotowywał raportu, tylko związany z nim zespół, a sam odpowiada za metodologię. - W tej metodologii jest to, że nie dokonujemy oceny. Nie zobaczycie państwo naszych ocen. Raport ma dawać informacje o stanie gminy, a nie ocenę - wyjaśniał.

Mariola Aiyegbusi stwierdziła, że działka, niedawno sprzedana GKN-owi, została zakupiona za czasów kadencji Jana Bronsia przed laty. - Mówicie, że bardzo chcecie pracować na rzecz miasta i jego mieszkańców. Na posiedzeniach komisji tego nie widać - oceniała.

Głos zabrał burmistrz Jan Bronś. Odniósł się słów Pawła Bielańskiego, Michała Kołacińskiego i Kazimierza Karpienki. - Przecież to jest stek bzdur. Szczególnie z ust człowieka, który... bez komentarza może pozostanie - zaczął. Komentował słowa B. Krzesińskiej, która krytykowała go za "niespełnianie roty ślubowania". - Właśnie tym słowom ślubowania jestem wierny. Nie populizmu, a realnego podejścia do problemu mieszkańców - odniósł się. Jako "kłamstwo" uznał oskarżenia o zatrudnienia niektórych osób poza procedurami i kwestie związane z przygotowaniem terenów pod cele komercyjne. - Ja rozumiem, że fakty mówią inaczej niż chciałaby opozycja - oświadczył J. Bronś.

W trakcie debaty poruszano również kwestie dotyczące inwestycji, wydatków i nie tylko. Całość można oglądać na stronach urzędu miasta.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (33)

Astma7.06 o 08:52

Kiełbasa zwyczajna w 2015 kosztowała 10 zł, teraz kosztuje 23 zł. Oblicz podatek ekonomisto.

Zgłoś
Cv6.06 o 08:02

Dochody Państwa w 2009r było 303 mld zł...w 2015r było to 286 mld...w 2019r aż 387 mld... Za PO+PSL (2009-15) był spadek -4%. Za PiS wzrost +34% (lata 2015-19). To znaczy , że PO-Trzaskosie przebijają PiS w rozkradaniu Twoich podatków! Trzaskowskie żerują na Twojej kasie!źródło wikipedia. Wpisz: wikipedia budżet państwa w Polsce , jest tam tabelka i linki.

Zgłoś
Xc6.06 o 08:02

Dochody Państwa w 2009r było 303 mld zł...w 2015r było to 286 mld...w 2019r aż 387 mld... Za PO+PSL (2009-15) był spadek -4%. Za PiS wzrost +34% (lata 2015-19). To znaczy , że PO-Trzaskosie przebijają PiS w rozkradaniu Twoich podatków! Trzaskowskie żerują na Twojej kasie!źródło wikipedia. Wpisz: wikipedia budżet państwa w Polsce , jest tam tabelka i linki.

Zgłoś
Cv6.06 o 08:02

Dochody Państwa w 2009r było 303 mld zł...w 2015r było to 286 mld...w 2019r aż 387 mld... Za PO+PSL (2009-15) był spadek -4%. Za PiS wzrost +34% (lata 2015-19). To znaczy , że PO-Trzaskosie przebijają PiS w rozkradaniu Twoich podatków! Trzaskowskie żerują na Twojej kasie!źródło wikipedia. Wpisz: wikipedia budżet państwa w Polsce , jest tam tabelka i linki.

Zgłoś
Tak to wygląda 6.06 o 07:59

M. Susidko (naczelnik Urzędu Miasta) , M. Graczyk (Kierownik sekcji komunikacji Urzędu Miasta) , A Hrehorowicz (prezes Atola , M. Czarnecki, S. Lelas (pracownik sekcji komunikacji) wszyscy wymienieni zatrudnienieni bez konkursu. Panie Bronś takie są fakty. Nepotyzm i kolesiostwo

Zgłoś
@#$&5+!?5.06 o 21:48

Janek wywal tam wszystkich pisowcow na łeb i będzie porządek!

Zgłoś
Hahaha5.06 o 21:47

Bronsiu,uważaj,bo Krzesińska ma chrapkę na twój stołek!

Zgłoś
!5.06 o 21:46

Należeć do pisowni to potworny wstyd!!!! I lepiej się nie przyznawać!!!

Zgłoś
Hahaha5.06 o 21:44

Bronsiu,uważaj,bo Krzesiński ma chrapkę na twój stołek!

Zgłoś
Fred5.06 o 20:54

Brawo Jan gonić to OR hołotę oleśnicką

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube