reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 12 sierpnia. Imieniny Klary, Lecha, Hilarii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Koronawirus i zmiany w przeprowadzaniu testów. Wykonają je Terytorialsi

Aktualności22.05 o 18:23Komentarzy: 19
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się dziś w starostwie. Jego członkowie rozmawiali o bieżącej sytuacji związanej z koronawirusem.- Za heroiczną walkę w koronawirusem podziękował dziś wszystkim służbom i samorządom starosta oleśnicki Jan Dżugaj. Uczynił to podczas obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w których udział wzięli: kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Witold Michałowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy Urszula Kozioł, dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali Krzysztof Wywrot, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie Marek Czarnecki, inspektor w Wydziale Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej Waldemar Rychard, komendant KPP Robert Froń i komendant PSP Andrzej Fischer - informuje oleśnickie starostwo.

– Niejednokrotnie w swoich działaniach wychodziliśmy przed szereg, mimo że niektórzy się z nas śmiali – starosta nawiązał do pamiętnego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego sprzed trzech miesięcy. – Był luty, a my już wtedy rozmawialiśmy o profilaktyce, jak i o przygotowaniach do konkretnych działań w przypadku ataku koronawirusa – zwrócił uwagę Jan Dżugaj.

Tym razem poprosił swoich gości o opinię w kontekście rozporządzenia premiera, zgodnie z którym od poniedziałku urzędy mają przywrócić bezpośrednią obsługę obywateli.

Ocena Urszuli Kozioł nie pozostawiała złudzeń: – Musimy się przyzwyczaić do obecności tego patogenu i próbować zacząć normalnie funkcjonować, z zachowaniem reżimu sanitarnego i zdrowego rozsądku. Według szefowej sanepidu, duża ilość zakażeń w naszym powiecie jest powiązana z jego specyfiką. – Mamy dwa szpitale, Caritas w Dobroszycach, a ponadto piąty co do wielkości w Polsce PDPS.

Dyrektor ostatniej z wymienionych jednostek kategorycznie oświadczył, że z żadnych reżimów rezygnować nie zamierza. – Chyba, że góry ktoś głośno powie „Narodzie, jesteś bezpieczny” – dodał Marek Czarnecki.

Z kolei Krzysztof Wywrot przestrzegał przed nonszalancją, którą spotyka w sklepach i na ulicach, gdzie nie wszyscy mają rękawiczki lub maseczki. Dyrektor szpitala zapewnił, że izba przyjęć dziś funkcjonuje normalnie, podobnie jak specjalistyczne poradnie. – Był moment, że musieliśmy zamknąć prawie cały szpital, aby przerwać łańcuch zakażeń – przypomniał.

Na koniec głos zabrał Witold Michałowski, który zaczął od dwóch niepokojących informacji. Decyzją wojewody, sanepidom został wydany zakaz wykonywania testów w domach pomocy społecznej. Od teraz mają to robić Wojska Obrony Terytorialnej. Druga wiadomość jest taka, że wojewoda dolnośląski nie wyraził zainteresowania podpisaniem porozumienia z powiatem oleśnickim w ramach akcji „Hotel dla medyka”. W praktyce oznacza to, że personel medyczny nie będzie mógł już korzystać z darmowych pokoi hotelowych.

I jeszcze kilka statystyk, którymi podzielił się naczelnik Wydziału Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej. Łączna liczba osób na kwarantannach – 1945, liczba wydanych decyzji – 1758, liczba decyzji o izolacji domowej – 200, liczba mieszkańców na kwarantannie po powrocie z zagranicy – 1335. W sumie sanepid nałożył sześć kar na łączną kwotę 22 000 zł. Zlecił 1712 wymazów. Około 800 komercyjnych wymazów wykonał PZS, a 168 komercyjnych wymazów wykonały wspólnie PDPS i Starostwo.

Od 11-12 maja zaczęła maleć liczba aktywnych zakażeń, a rosnąć liczba ozdrowieńców. Niestety, zlokalizowane niedawno duże ogniska w powiecie kępińskim mogą mieć wpływ na wzrost zakażeń mieszkańców gminy Syców, w związku z zatrudnieniem w tamtejszych fabrykach mebli.

źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (19)

Mądra 24.05 o 16:32

Może niech sanepid zajmie się plecami zabaw gdzie nie są ogrodzone bo rodzice z dziećmi wchodzą i się bawią. Tak samo w parkach grupy młodzieży. Niestety ale piwinni nadal do 18 roku wychodzić pod nadzorem dorosłych.

Zgłoś
Balą24.05 o 10:13

Obudził się po 2 miesiącach. W lutym wiedział ale nie powiedział? Ale beka

Zgłoś
Sipytna23.05 o 13:50

PiS okrada Polskę i zaraża

Zgłoś
Anka23.05 o 13:37

Nic nie jest wieczne.Hitler i Stalin też myśleli że nikt i nic ich nie ruszy

Zgłoś
włącz myślenie23.05 o 12:38

@Anka miernoto intelektualna po podstawówce zrozum, że PiS będzie rządzł tym krajem przynajmniej jeszcze kilkanaście lat i twoje plucie jadem tego nie zmieni.

Zgłoś
Sipytna23.05 o 12:29

Przestańcie się pode mnie podszywać. Nic wam to nie pomoże. Dzięki Bogu PO zarazi wszystkich PISowców i znów będzie można okradać Polskę.

Zgłoś
Anka23.05 o 12:07

Jedyny pusty to twój pisowski kibel,który nosisz na karku

Zgłoś
Sipytna23.05 o 09:21

Wina PiS

Zgłoś
MojaOlesnica.pl22.05 o 23:45

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Ja22.05 o 23:11

Anka stuknij sie w pusty łeb.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube