reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 30 września. Imieniny Honoriusza, Wery, Hieronima.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Koronawirus. Jakie obowiązują ograniczenia?

Aktualności25.03 o 07:23Komentarzy: 28
Na łamach portalu MojaOlesnica.pl publikujemy specjalny komunikat rządu w sprawie dodatkowych ograniczeń, które od dziś obowiązują na terytorium Polski.W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Zobacz też: Koronawirus - Oleśnica i Powiat Oleśnicki [SPECJALNA STRONA NA FACEBOOKU]

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (28)

Do Wróg systemu26.03 o 06:51

U Brata Alberta dają za darmo - biegnij

Zgłoś
Do Wróg systemu26.03 o 06:49

A co na to rodzice, też mają ten sam poziom co ty ?

Zgłoś
Wróg systemu 26.03 o 05:34

Mozecie mi zagrac na flecie nikt nie bedzie mi mówił co mam i kiedy wychodzic z domu bo wywolam strajk i wybiegne na ulice cos podpalić. Szczegolnie instytucje w rynku i hallera. Zgodze sie na to pod warunkiem ze rowniez zostaną zawieszone opłaty a żywność będzie na czas tego cyrku darmowa tak samo jak i leki. Jebać was !

Zgłoś
Do obiektywnie25.03 o 19:44

Czy Ty jesteś prostak ? Czy udajesz ?

Zgłoś
Ela K.25.03 o 17:38

Prosiłam o doręczenie poleconego listu do skrzynki i tak mi odpisała poczta polska : Szanowni Państwo, Tak jak przekazał pracownik infolinii nie ma możliwości ponownego doręczenia przesyłek, po odbiór należy udać się do placówki pocztowej. Zespół Doradców Klienta Dział Obsługi Klienta i Wsparcia Sprzedaży Contact Center Centrum Poczta Polska S.A. Poczta Polska S.A. Adres siedziby: ul. Rodziny Hiszpańskich 8 , 00-940 Warszawa

Zgłoś
Dirkpit25.03 o 15:51

Rodzinę można odwiedzać, jeśli ktoś nie wie ;)

Zgłoś
Myśl 25.03 o 15:21

Stwierdzone przypadki 0.006% ludnosci Ziemi. Zmarło 0.0002% ludności. Pandemia

Zgłoś
Widzisz i nie grzmisz25.03 o 15:12

To jest wirus a nie bakteria panikarzu.

Zgłoś
Obiektywnie 25.03 o 14:28

To niewyobrażalne żeby w 21 wieku rządy zamykamy nas w domach zabraniały nam wychodzić do czego mamy prawo w Konstytucji zapisane to wszystko to jedne wielkie oszustwo

Zgłoś
Dobre słowo 25.03 o 12:08

Trzeba opublikować hasło... KTO NOSI NIE ROZNOSI. Tyczyłoby się to do noszenia maseczek ze względów bezpieczeństwa przy panującej sytuacji. Osoby zarażone nawet te które nie są świadome nosząc maseczki nie roznosliby bakterii

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube