reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 28 lutego. Imieniny Romana, Makarego, Lutomira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego odpady tyle kosztują?

5.02 o 15:00Komentarzy: 70Kategoria: Aktualności
Urząd Miasta Oleśnicy w specjalnym komunikacie tłumaczy, z czego wynikają wysokie koszty gospodarowania odpadami i możliwe wzrosty opłat.- Gminy w całej Polsce, w tym również Oleśnica, dotknięte są problemem wzrostu kosztów odbioru śmieci i utrzymania systemu gospodarowania odpadami. Sytuacja ta wymusza wzrost stawki opłat za śmieci. Dlaczego odpady tyle kosztują? Problem ten jest niezależny od samorządów. Od stycznia 2020 roku ponownie wzrosła rządowa opłata za składowanie odpadów. Jest to duża zwyżka, do kwoty 270 zł za 1 tonę odpadów, to jest o 100 zł więcej niż obecnie. Wzrosła także płaca minimalna, a duża część pracowników sektora odpadowego właśnie tyle zarabia. Nie bez znaczenia pozostaje zauważalny w ostatnim okresie wzrost ceny energii i paliw. Podobnie jak inne samorządy Oleśnica musi uwzględnić te fakty przy ustalaniu nowej rocznej opłaty za śmieci. Wymogiem ustawowym jest, aby system gospodarowania odpadami był odpowiednio zbilansowany – wykonane dochody musza pokrywać poniesione koszty, a gmina nie powinna do niego dopłacać. Opłata za odpady nie jest przeznaczana na inne cele – Oleśnica nie zarabia na śmieciach - informuje Urząd Miasta Oleśnicy.

- I jeszcze jedna ważna informacja dla mieszkańców – selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkowa. Zgodnie z nowymi przepisami nie można już zadeklarować, że nie segregujemy odpadów. Kara za brak segregacji wynosi dwukrotność opłaty podstawowej za śmieci. Miejska Gospodarka Komunalna, w ramach prowadzonej kontroli odpadów nakleja na pojemniki mieszkańców zabudowy jednorodzinnej żółtą naklejkę informacyjną. Jeżeli zobaczycie ją Państwo na swoim kuble, ale został on opróżniony przez MGK, oznacza to, że należy poprawić swoją segregację – doczyścić poszczególne frakcje lub rzetelniej segregować odpady. Naklejka na pojemniku, a śmieci nie zostały odebrane - oznacza stwierdzenie braku segregacji - dodają miejscy urzędnicy.rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (70)

Pacjent23.02 o 21:25

Tak bronicie śmieci? A może ktoś zajmie się oddziałem chirurgii w naszym szpitalu, z którego mają odejść najlepsi specjaliści. Dlaczego odchodzą? Dlatego, że chcą stworzyć oddział w naszym szpitalu, który miałby zająć się pacjentami po operacjach onkologicznych, przyjmowanie tzw. "chemii", po to, żeby pacjenci nie musieli jeździć do Wrocławia czy innych ośrodków, po to, żeby nie tracili czasu i pieniędzy, po to, żeby szpital mógł pozyskać nowe środki na rozwój, po to, żeby nasz szpital stał się wiodącą placówką w tym zakresie. Zamiast pomóc im we wdrożeniu tego projektu, to zarzuca im się, że domagają się podwyżek dla siebie. Może w tym zakresie społeczność oleśnicka powinna się wykazać i działać, bo ani starosta ani dyrektor szpitala tego tematu nie podejmą, bo nie stać ich na nowoczesne myślenia. A swoją drogą, to co robią nasze oleśnickie media, gdzie jest prasa, telewizja, gdzie są radni powiatowi, miejscu i gminni. Sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu i nie tylko, bo w ostatnim okresie czasu widać, że z usług naszych chirurgów korzystają pacjenci z Wrocławia, Krotoszyna, Namysłowa i innych miejscowości. Panowie i panie, decydenci, obudźcie się i zacznijcie myśleć i działać. Może nie jest jeszcze za późno. Pacjenci i ich Rodziny, którzy będą musieli korzystać z chemii będą Wam wdzięczni.

Zgłoś
zw-kowalski19.02 o 06:52

Japonka. Tu masz rację. Ludzie idąc do pracy kupują kawę w kubku i za kilka minut kubek w śmieciach.W marketach foliują już prawie każde warzywo i owoc. I co najważniejsze. Winne jest państwo. Na producentach nie wymusza aby PETy i butelki po piwie były kaucjonowane. Z puszkami po piwie nie ma problemu bo zbieracze w mig to zagospodarowują. W Szwecji prawie każdy PET jest kaucjonowany. Więc jedni sami oddają aby odzyskać kaucję a inni zbierają aby nieco dorobić. Za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest skarb państwa czyli wszystkie poprzednie rządy w tym obecny. Dużo mówią mało robią konkretnie.

Zgłoś
zw-kowalski19.02 o 06:46

Ryś. Tosia dostaje takie wsparcie PiS jakie dostałaby w każdym innym kraju UE. To, ze jej rodzice chcą innej terapii to tylko ich życzenie. Kilka "blondynek" o ustach glonojada napisało, że jak nie dostanie nowej terapii to umrze. Ludzie zachowali się stadnie i to powielili. NFZ i lekarze nie wydali swojej opinii. Psychika tłumu zadziała.

Zgłoś
Marian15.02 o 07:06

Rok temu wzrosły opłaty o 5 zł od osoby. Ile jest mieszkańców razy 5 zł? Z 12 zł na 17zl to masakryczne dużo za segregacje. Starczy już tego

Zgłoś
Hiob14.02 o 07:01

Kartony po mleku czy soku to tektura za wyjątkiem zakretki plastikowej. Ja zakretke wyrzucam do plastiku a karton do papieru.

Zgłoś
SC11.02 o 22:21

Może ta banda idiotów, która ma się za ekologów, oprócz debilnych pomysłów na segregację śmieci, ze szczególną nagonką na mieszkańców domków jednorodzinnych ma pomysł na umieszczenie pięciu kubłów na śmieci w miejscu przygotowanym tylko na jeden. Ktoś projekt ogrodzenia wykonał, inny go zatwierdził po czy po wykonaniu ogrodzenia odebrał!!!! Mam tylko jedno miejsce na kubeł na śmieci w ogrodzeniu i tak od wielu lat po odbiorze śmieci nigdy nie jest wstawiony na miejsce przez pracownika MGK. To co będzie w przypadku pięciu kubłów. Może za każdym razem jak nie wstawi pojemnika na miejsc MGK zapłaci karę?

Zgłoś
MK11.02 o 14:47

Doczyścić poszczególne frakcje;) Czyli przed wyrzuceniem śmieci należy je umyć, zużyć wodę, detergenty a następnie oddzielić papier od plastiku z butelek, kupę oddzielić od pampersa itp itd... a następnie grzecznie wynieść do śmieci może po weryfikacji zostaną zabrane:) A może zostanie utworzone stanowisko przy śmietnikach odbieratora odpadów:)

Zgłoś
Stary emeryt.10.02 o 20:45

Najwięcej śmieci produkuje emeryt z uposażeniem 1400 złoty. Czy przypadkiem też nie trzeba ich posegregować i utylizować.

Zgłoś
Jania10.02 o 12:04

Rys, z tym glosowaniem chyba cos Ci sie pomieszalo

Zgłoś
Jania10.02 o 12:04

Rys, z tym glosowaniem chyba cos Ci sie pomieszalo

Zgłoś
jb10.02 o 07:23

ludzie nie dajmy się zwariować, bo jeśli płacilibyśmy po tysiąc zł. to też by było za mało

Zgłoś
wyrobca6.02 o 19:59

Nikt w tym kraju nie segreguje racjonalnie odpadów i śmieci .Kiedy wreszcie ludzie zaczną rozumieć, że sortowanie śmieci jest bardzo trudne obrzydliwe i nie wdzięczne. Dlaczego zieloni nie reagują JAK TYSIĄCE PAMPERSÓW Z PEŁNYM WSADEM ląduje na wysypisku . 500+ powinny dostawać te mamy które nie używają pampersów.

Zgłoś
Lu6.02 o 12:17

Gmina Twardogóra 28 zł miesięcznie. Jeszcze niech napiszą ile od tony wpłacają do urzędu wojewódzkiego, za rozdawiennictwo trzeba płacić, tu niby pisdzielcy dają a dwa razy tyle zabierają obywatelom.

Zgłoś
Kalmankantaja6.02 o 12:12

Dlaczego tyle kosztują? Odpowiedź jest prosta: chciwość.

Zgłoś
pozdrawiam6.02 o 10:03

Justynian, do plastiku

Zgłoś
.6.02 o 09:10

××, opozycja proponowała stawkę 90% bonifikaty, więc w Oleśnicy są ludzie którzy myślą o mieszkańcach, oczywiście probronsiowcy zbanowali propozycję.

Zgłoś
wiem6.02 o 07:21

II kwartał w Oleśnicy - cena za wywóz śmieci 23-25/osobę - takie będą podwyżki.

Zgłoś
MojaOlesnica.pl6.02 o 05:56

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
MK6.02 o 05:53

@Justynian https://www.mgk.olesnica.pl/zaklady/zom/edukacja-ekologiczna/

Zgłoś
xx6.02 o 05:51

Bronsiu tylko podwyzki.Jego Zastepczyni mowila kilka miesiecy temu ze Olesnica nie lamie konstytucji dajac 60 % bonifikaty na mieszkania a Warszawa lamie dajac 90 %. w Olesnicy potrzeba nowych ludzi bo ten stary uklad jest troche dziwny lekko mowiac. Zadnych nowych idei oprocz drozek dla rowerkow.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Antyaborcyjny film w kinie? Propozycja Kołacińskiego
wczoraj/ Kultura
Czy salę gimnastyczną uda się wybudować taniej?
wczoraj/ Aktualności
Koronawirus we Włoszech. Relacja oleśniczanek
wczoraj/ Aktualności
Oleśnica Razem o podwyżkach cen za śmieci
wczoraj/ Aktualności
Radni zdecydowali ws. podwyżki cen za śmieci
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube