reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 26 lutego. Imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

SMS z prośbą o dopłatę? Nie daj się oszukać!

29.01 o 20:19Komentarzy: 4Kategoria: Aktualności
Publikujemy komunikat policji w sprawie nowych metod wyłudzania pieniędzy.W dobie Internetu oszuści znajdują coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy i zdobywają sposoby, aby poznać hasła do naszych kont bankowych lub też zmanipulować nas tak, byśmy to my sami przelali im pieniądze. Oczekujesz na zamówioną paczkę? Nie daj się nabrać na tego SMS-a. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób działają oszuści.

Z informacji docierających do policjantów wynika, że pokrzywdzone są osoby, które dokonywały zakupu towaru na portalu internetowym, za który zapłaciły korzystając z bankowości internetowej. Płatności te przebiegały pomyślnie i właściwe. Jednak kilka godzin później taka osoba otrzymała wiadomość SMS z prośba o dopłatę do przesyłki w niewielkiej kwocie (np. 1,10 gr). Osoba klikała w link dołączony do wiadomości SMS po czym otwierała się strona z wyszczególnionymi bankami. Następnie wybierano zakładkę swojego banku i logowano się do banku, po czym zatwierdzano przelew. Jak się później okazywało był to duży błąd, gdyż z konta znikały dużo większe pieniądze.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu wiadomości, a przede wszystkim o niekorzystanie z linków do dokonania płatności nawet drobnych kwot.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim nie klikać w linki w wiadomościach czy mailach. Czytajmy dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów - bardzo często pełne są literówek czy błędów . Dotyczy to również SMS-ów z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może ustrzec Nas przed stratą pieniędzy. Jeśli jednak doszło do oszustwa, niezwłocznie należy zgłosić się do banku i na Policję.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka / KPP w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (4)

tak to właśnie ma być...30.01 o 08:58

Pamiętajmy, że nadejdzie taki dzień w systemie finansowym, że obowiązywać będzie forma płatności wyłącznie bezgotówkowa... co stanowić będzie ISTNY raj dla wirtualnych oszustów, hakerów, wyłudzaczy itp.. Przewiduję, że statystycznie wzrośnie częstotliwość i wartość kradzieży np.w trakcie realizowania transakcji przez narzędzia mobilne w porównaniu do typowych kradzieży kieszonkowych...po prostu ten "cudowny" system ułatwi złodziejom pracę, nawet nie będą musieli ruszać się z domku...a to niby rzekomo w celu ograniczenia obrotu banknotami w szarej strefie... ta szara strefa będzie "pikusiem" w stosunku do tego, co nas czeka w dobie rozwoju cyberprzestępczości... a tu niestety racja dla zw+kowalski... generalnie policja i organy ścigania nie mają na pewno łatwej, bezpiecznej, i niestresującej a też niestety wdzięcznej pracy i tak chylić im czoła, że wykonują taki zawód, nie mniej pamiętajmy jednak że tych spraw będzie tyle, że żaden system nie będzie w stanie ogarnąć problemu, i też przede wszystkim fakt, że nie ma w Polsce kim pracować...

Zgłoś
zw+kowalski29.01 o 23:07

Pani od kolejnych przestróg. Zgodnie z pouczeniem na tym portalu powiadomiłem KPP i prokuraturę że jacyś goście podszywali się pod policję w październiku 2018 roku. Do tej pory nie wystawiliscie mi wezwania na przesłuchanie. To po ch .. . ta gadka.

Zgłoś
Lokal29.01 o 22:27

Po prostu brać płatne przy odbiorze albo nie kupować na gownianych portalach

Zgłoś
R29.01 o 20:52

Dlaczego nie ma zachęty by płacić tylko Blikiem?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Termin bierutowskiej sesji samorządu
dzisiaj o 06:26/ Aktualności
#offlinechallenge w SP1 w Oleśnicy
wczoraj/ Aktualności
Koniec śmieciowego terroru w Sycowie!
wczoraj/ Aktualności
Piotr Kwaśny zostanie sekretarzem w Sycowie?
wczoraj/ Aktualności
Lokal przy ul. 3 Maja do wynajęcia od ZBK
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube